Előszó
Amikor 2002-ben egy pszichológus (!), Dániel Kahneman elnyerte a közgazdasági Nobel-díjat, a hír komoly meghökkenést váltott ki a közgazdász szakma berkein belül. A díj odaítélése azért is okozott meglepetést, hiszen Kahneman munkássága (a korábban elhunyt Amos Tverskyével egyetemben) épp a közgazdaságtan alapjait kérdőjelezte meg, s korábban évtizedeken keresztül állt a közgazdászok éles támadásainak kereszttüzében. Mégis ez volt az a pillanat, amikor a közgazdaságtan egy új ága, a viselkedés-gazdaságtan elnyerte legitimitását. Dan Ariely ennek az új kutatási programnak az egyik legnevesebb képviselője, és könyve, a Kiszámíthatóan irracionális pedig már most ennek az irányzatnak az egyik alapműve.
A viselkedés-gazdaságtan alapjaiban kérdőjelezi meg a főáramú közgazdaságtant, vagyis a Homo oeconomicus modellen alapuló elméletek érvényességét. Az új irányzat képviselői szerint nem tartható fenn az a közgazdaságtani elképzelés, amely szerint az emberek konzisztens preferenciákkal rendelkező racionális döntéshozók, akik döntéseiket úgy hozzák meg, hogy rendelkezésre áll számukra a haszonmaximalizáláshoz szükséges valamennyi információ. Ahogy általában a viselkedés-közgazdászok - így Dan Ariely is - számtalan példát és kísérletet mutatnak be, amelyek bizonyítják, hogy az emberek gazdasági viselkedése és döntéseik eltérnek a fenti feltételrendszertől.
Vissza
Fülszöveg
Mért nem enyhül a fejfájásunk az egycentes aszpirin bevétele után. és miért múlik el az ötvencentes aszpirintől?
Miért költünk vagyonokat egy elegáns étteremben, miközben 25 centes kuponokat...
Tovább
Fülszöveg
Mért nem enyhül a fejfájásunk az egycentes aszpirin bevétele után. és miért múlik el az ötvencentes aszpirintől?
Miért költünk vagyonokat egy elegáns étteremben, miközben 25 centes kuponokat vágunk ki egy leveskonzervért?
Miért szedünk újra meg újra a svédasztalról, miközben már tele a hasunk?
És hogy jutottunk el odáig, hogy 4.15 dollárt költsünk egy csésze kávéra, holott pár éve még 1 dollárt sem szántunk ugyanerre?
Amikor döntéseket hozunk az életünkben, azt hisszük, hogy képben vagyunk. Úgy gondoljuk, hogy ésszel, racionálisan választunk. Igaz ez?
Dan Ariely, az MIT viselkedésgazdaságtan-kutatója meglepő és megvilágosító erejű kísérletek sorozatával cáfolja azt a közkeletű vélekedést, hogy alapvetően racionálisan viselkedünk. Hétköznapi tapasztalatokat ötvözve merész, új elméletekkel feltárja, hogyan írják felül az előzetes várakozások, az érzések, a társadalmi normák és egyéb rejtett, látszólag illogikus erők az ítélőképességünket.
Nem elég, hogy mindennap hibázunk, bizonyítja Ariely, de újra meg újra ugyanazokat a hibákat követjük el. Mindig mindent túlfizetünk, alábecsülünk és halogatunk. Nem ismerjük fel, milyen erős hatással vannak az érzelmeink arra, hogy mit akarunk, és hajlamosak vagyunk túlértékelni azt, amink van. Ám ezek a hibás viselkedésminták nem véletlenszerűek és nem is értelmetlenek, hanem szisztematikusak és előre láthatóak - ez tesz minket kiszámíthatóan irracionálissá.
A Kiszámíthatóan irracionális új alapokra helyezheti kapcsolatunkat a világgal - csak az első kis lépést kell megtennünk.
Vissza