Schopper, Hartmann: Speculum Vitae Aulicae

Harman Schopper
Nicolaus Bassaeus (Frankfurt) ,
Korabeli pergamen kötés , 482 oldal
Méret: 14 cm x 9 cm
2024-09-15 20:00

Francoforti [Frankfurt], 1595, Ex officina Typographica Nicolai Bassei, [20] p. 465 p. + [17] p., ill.

Speculum Vitae Aulicae. De Admirabili Fallacia et Astutia Vulpeculae Reinikes Libri Quatuor, nunc primum ex idiomate Germanico latinitate donati, adiectis elegantissimis iconibus, veras omnium apologorum animaliumque species ad vivum adumbrantibus. / Az udvari élet tükörképe. Reineke, a róka csodálatos cselszövése és ravaszsága négy könyvben. Írta: Hartmann Schopper.
A kötet az ismert Reineke, a róka (Reineke Fuchs) c. alnémet állateposzt dolgozza fel és ülteti át latin nyelvre. Először 1498-ban jelent meg nyomtatásban, egy ismeretlen lübecki egyházi írónak köszönhetően. A történetben a gonosztevő Reineke zseniális hazugságokkal és válogatott gonoszságokkal menti ki magát minden bizonytalan helyzetből, hogy a végén ellenfelei felett győzedelmeskedjen. Mint más állattörténetekben, ebben a mesében is a róka, csak eszköz bizonyos szatirikus vagy tanító eszmék kifejezésére. A 16. század óta számos fordítót, írót és illusztrátort inspirált Reineke története, többek között Johann Wolfgang von Goethét is.
Számos, szövegközti, fekete-fehér képpel illusztrált, valamint indexel ellátott kötet. A címfedél verzóján Végh Gusztáv (1889-1973) grafikus, festő által készített, 85 mm × 55 mm nagyságú Ex-libris címke (rézkarc) látható.
Korabeli pergamen kötésben lévő példány, feliratozott, illusztrációval ellátott címfedéllel, aranyozott feliratozású, sérült könyvgerinccel, hiányos előlappal, néhány oldalon tollal írt bejegyzéssel, aláhúzással és jelöléssel, néhány foltos és javított lappal, feliratozatlan hátlappal.
Hartmann Schopper (1542-1595 után) költő. Életéről keveset tudunk. Fiatal korától fogva foglalkozott írással. 1563-tól műveit a frankfurti Sigismund Feyerabend nevű nyomdász adta ki, kinek kezdeményezésére kezdte el átdolgozni latin nyelvre a Reineke Fuchs c. alnémet eposzt. 1566-ban részt vett a török elleni háborúban, majd visszatért Frankfurtba. Valamivel 1595 után halt meg.
344

Kikiáltási ár:
120.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
250.000 Ft Licitek száma: 39