A nagy francia forradalom
Fordító
Lakatos Péter Pál
Szabadon
Kiadói tűzött papírkötés
, 32 oldal
Sorozatcím: |
A munkásmozgalom története
|
Kötetszám: |
1
|
Nyelv: |
Magyar
|
Méret: |
23 cm x 16 cm
|
ISBN: |
|
Aukció vége: |
2024-09-15 20:00
|
Aukciós tétel adatai
Budapest, é. n., Szanadon (Jupiter (Klein S.) Nyomda, Bp.), 32 p.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
A munkásmozgalom története. 1. füzet.
A nagy francia forradalom. Fordította: Lakatos Péter Pál.
Munkaterv:
I. Franciaország kapitalista fejlődése és a régi rend.
II. A polgári forradalom, a forradalom szakaszai..
III. A forradalom tanulságai.
Nyomtatta Jupiter (Klein S.) Nyomdája, Budapesten.
Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány, feliratozott címfedéllel, feliratozatlan, elszíneződött, foltos könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, hiánytalan állapotban.
"A munkásmozgalom története 18 fejezetből áll. A 18 fejezetből négy az imperializmus előtti korszakkal foglalkozik s a nagy francia forradalmat, a chartaizmust (Anglia), az 1848-as forradalmat, az I. Internacionálét és a párisi kommünt tárgyalja. A négy későbbi fejezet Anglia, Franciaország, Németország és Oroszország gazdasági fejlődésével és munkásmozgalmaival foglalkozik, a világháború kitöréséig. Egy külön fejezet elemzi az imperialista háborút s a II. Internacionálé szerepét a háború előtt és alatt. A tanfolyam második része (kilenc fejezet) a világháború utáni idők forradalmi mozgalmait és munkásmozgalmait tárja föl..." - olvasható a sorozat 2. füzetének az ismertetőjében.
Előszó
Az első imperialista világháború után a nemzetközi munkásmozgalom több történelmi fejlődés-fokot élt át, amelyek a kapitalista rendszer általános válságának külömböző szakaszait fejezik ki. Az első...
Tovább
Előszó
Az első imperialista világháború után a nemzetközi munkásmozgalom több történelmi fejlődés-fokot élt át, amelyek a kapitalista rendszer általános válságának külömböző szakaszait fejezik ki. Az első korszak, amely az 1921. évvel érte el csúcspontját, a kapitalista rendszer legélesebb válságának és a proletáriátus közvetlen forradalmi föllépésének korszaka. Ez a korszak a német proletariátus 1923-as vereségével záródott le.
Ezzel a vereséggel kezdődik a második korszak, a kapitalista rendszer fokozatosan kialakúló részleges stabilizációjának (megszilárdulásának), a kapitalista gazdaság "helyreállítási" folyamatának, a tőkés támadás fejlődésének és kiszélesedésének és a súlyos vereségektől elgyengült proletáriátus további védekező harcainak korszaka.
Vissza
Fülszöveg
A MUNKÁSMOZGALOM TÖRTÉNETE azt a célt szolgálja, hogy a dialektikus marxi módszert alkalmazni tudjuk a történelmi jelenségekre a jelen problémáira.
A nemzetközi munkásmozgalom történetét...
Tovább
Fülszöveg
A MUNKÁSMOZGALOM TÖRTÉNETE azt a célt szolgálja, hogy a dialektikus marxi módszert alkalmazni tudjuk a történelmi jelenségekre a jelen problémáira.
A nemzetközi munkásmozgalom történetét meglehetősen sokrétű és kiterjedt irodalom tárgyalja. E művek azonban mind terjedelmük, mind karakterük (jellegük) és nyelvük nehéz volta miatt az olvasni és tanulni vágyó proletáriátus számára vagy egészen hozzáférhetetlenek vagy csak igen nagy nehézségek árán megszerezhetők.
Éppen ezért van nagy jelentősége annak, hogy A MUNKÁSMOZGALOM TÖRTÉNETE most rendszeresítő tankönyv alakjában (11 füzet) a proletáriátus kezébe kerül.
A MUNKÁSMOZGALOM TÖRTÉNETE 18 fejezetből áll. A 18 fejezetből négy az imperializmus előtti korszakkal foglalkozik s a nagy francia forradalmat, a chartizmust (Anglia), az 1848-as forradalmat, az I. Internacionálét és a Párisi Kommünt tárgyalja. A négy későbbi fejezet Anglia, Franciaország, Németország és Olaszország gazdasági fejlődésével és munkásmozgalmaival foglalkozik a világháború kitöréséig. Egy külön fejezet elemzi az imperialista háborút s a II. Internacionálé szerepét a háború előtt és alatt. A tanfolyam második felét (kilenc fejezet) a következő füzetben ismertetjük.
Vissza
Tartalom
Bevezetés 1
Munkaterv 3
A nagy francia forradalom 5
I. franciaország kapitalista fejlődése és a régi rend 6
II. a polgári forradalom, a forradalom szakaszai 15
III. a forradalom tanulságai 30
Vissza