Szász Zoltán: Magyarság és zsidóság

Szász Zoltán
Szekulesz Imre és Társa (Budapest)
Kiadói egészvászon kötés , 260 oldal
Méret: 20 cm x 14 cm
2024-07-21 20:00

Budapest, [1926], Szekulesz Imre és Társa (Merkantill Nyomda, Bp.), 260 p.

Első kiadás. Magyarság és zsidóság. Írta: Szász Zoltán.
Ady idézettel, szerzői előszóval és kötetvégi részletes tartalomjegyzékkel ellátott kiadás. Nyomtatta a Merkantill Nyomda, Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozású, díszes címfedéllel és könyvgerinccel, üres hátlappal, mintázott, kiadói előzéklapokkal, kötészetileg belülről megerősített kivitelben, mintázott, foltos lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Szász Zoltán (Kolozsvár, 1877. január 28. – Budapest, 1940. március 16.) magyar író, újságíró, szerkesztő, ismert szabadkőműves. A budapesti egyetemen jogot és bölcsészetet hallgatott. A "Pesti Napló" újságírója, a "Pesti Hírlap" szerkesztőségi munkatársa, a "Nyugat" és a "Jövendő" publicistája. A Tanácsköztársaság alatt letartóztatták és az antant missziónak segítségével szabadult. A "Szellem" c. folyóirat alapírója, az "Újság", a "Pesti Napló" és a "Toll" korabeli folyóiratok munkatársa.

Talán nincs még egy társadalmi mozgalom, mely annyi nemtelen szálból szövődnék együvé, mint az antiszemitizmus. A tudatlanság, a zsidók mivolta felöl való tájékozatlanság még legkevésbé... Tovább

Talán nincs még egy társadalmi mozgalom, mely annyi nemtelen szálból szövődnék együvé, mint az antiszemitizmus. A tudatlanság, a zsidók mivolta felöl való tájékozatlanság még legkevésbé visszataszító eleme; társult azonban ezzel a századok folyamán s a különböző népek körében a vad mesékkel elbódított tömeg felekezeti elfogultsága, az idegenszerű, olykor kétségtelenül elavult életformáktól vagy a némileg elütő rassz jellegtől húzódozó szűkkeblűség, az üldözöttsége ellenére is megmaradó fölényes embertípus iránt érzett irigység, az alantas szellemek gyűlölete egy kétségtelen, minden ütődöttségen átsugárzó nemesség iránt, a többé-kevésbé kiközösített csoportok és egyének javait áhitó rablási vágy, a fizikai gyöngeség ébresztette aljas hősködési hajlam s még egy csomó ezekhez méltó alantas emberi indulat. Persze korszakok és országok szerint hol ez, hol az az elem mutatkozott döntő tényezőként, fő indító ok gyanánt. Mindenesetre jellemző a mozgalomra s arra a lelki alkatra, mely a tipikus antiszemita ismertetőjele, hogy mind a kettőnek viszonylag még legrokonszenvesebb vonása a tudatlanság. Vissza

Előszó 3
Miről van szó? 7
Mi a zsidóság? 14
A fajkérdés 19
Fogalomzavar. - Rasszelméletek. - Európai rasszok. - A rasszdiagnózis nehézségei. - Rassz és kultúrképesség. - Hol értékesíthetők a rasszelméletek. - Rassz és párválasztás. - Rassz és állam.
A zsidó testiség 46
A zsidóság rasszösszetétele. - A zsidóság keveredési területe. - Zsidóság és négerség.
A zsidó lélek 58
A délszakiság. - Régi kultúra és civilizáció. - A szellemi élet kultusza. - A zsidóság városiassága. - A kereskedői foglalkozás. - Az üldözöttség hatása. - Általános jellemzés. - Zsidó kiválóságok.- Zsidó erkölcsiség. - Zsidó kriminalitás. - A zsidóság nemi erkölcsei, - Zsidóság és jótékonyság. - Összefoglalás.
Az ortodokszia 86
Az asszimiláció 91
Élettani asszimiláció. - Szellemi és társadalmi asszimiláció. - Vallási asszimiláció.
Zsidóság és politika 112
Zsidó világ-uralom? - A zsidóság szerepe a forradalmakban. - Zsidóság és bolsevizmus. - A magyar bolsevizmus. - A zsidóság és a nemzetköziség.
A cionizmus 132
Herzl fellépése. - A cionizmus vádja az asszimiláció ellen. - Zsidóság és nemzetiség. - Palesztina felépítése.
Az antiszemitizmus 149
Antiszemita vádak. - Cáfolatok és helyesbítések. - A -haszonlesés vádja. - A testi munka és a zsidóság. - A faji antiszemitizmus. - A keresztény és a zsidó parvenü. - Az antiszemitizmus - levezető csatorna. - Nagy emberek antiszemitizmusa, - Az antiszemitizmus kettős lényege.
A zsidókérdés megoldása 175
A jogi egyenlőség. - Általánosítás helyett az egyént kell megítélni. - A zsidóság fokozatai jelzik a megoldás irányát. - A kiváló zsidók asszimilálódási hajlama. - A kikeresztelkedés. - A kiválasztott nép és a kiválogatódás. - Halljad Izrael!
Mi a magyarság? 200
Nyelv és rassz. - A magyarság rasszösszetétele. - A magyarság' átalakulása. - Turanizmus vagy európaisági - A magyar szépségeszmény.
Zsidóság és magyarság 219
A zsidóság a magyarság történelmében. - Zsidó siker és bolsevista antiszemitizmus. - Nemzeti jogok, erkölcsi jogcím.
A keresztény középosztály és a magyar zsidóság 234
Államfentartó vagy hivatalnok elem? - Az érem két oldala. - Trianon és a magyar középosztály. - Az arányosítás badarsága - numerus clausus.
A zsidóság és a magyarság világhelyzete 247
Gondolat vázlatok a zsidó kérdésről 254 Vissza
297

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
40.000 Ft Licitek száma: 38