Aukciós tétel adatai
[Budapest], 1951, Jegyzőkönyv Hincz Gyula eskütételéről, [1] p.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Hincz Gyula eskütételéről íródott jegyzőkönyv.
A dokumentum felvétetett a Magyar Képzőművészeti Főiskolán 1951. február 9-én. Az eseményen jelen voltak és a jegyzőkönyvet aláírásukkal hitelesítették: Bortnyik Sándor esküt vevő, Biró Károly főtitkár, Hincz Gyula esküttevő és Vincze Józsefné jegyzőkönyvvezető.
Hincz Gyula a következő esküt tette:
"Én Hincz Gyula becsületemre és lelkiismeretemre esküszöm, hogy a Magyar Népköztársasághoz, annak alkotmányához hü leszek, Magyarország törvényeit és törvényes szokásait, valamint a kormány rendeleteit megtartom, hivatali elöljáróimnak engedelmeskedem, a hivatali titkot megőrzöm és hivatali kötelességeimet pontosan, lelkiismeretesen, a nép érdekeinek szemelőtt tartásával teljesitem."
Géppel írt, hajtogatott, /85/1951 iktatószámmal rendelkező hivatalos jegyzőkönyv.
Hincz Gyula (Budapest, 1904. április 17. – Budapest, 1986. január 26.) Kossuth- és kétszeres Munkácsy Mihály-díjas festő, grafikus, iparművész. 1928-ban az UME (Új Művészek Egyesülete), 1929-ben a KUT (Képzőművészek Új Társasága) tagja lett. Képei a Nemzeti Szalonban kerültek kiállításra. 1937-ben megkapta a Szinyei Merse Pál Társaság kiváló mestereknek járó Zichy Mihály grafikai díját. A '40-es évek végén az Iparművészeti Főiskola tanára, 1958-1963-ig igazgatója volt, közben tanított a Képzőművészeti Főiskolán is. Grafikáival, illusztrációival és gobelinjeivel rendszeresen szerepelt a magyar művészetet propagáló nemzetközi bemutatókon. Szobrászként, murális alkotások létrehozójaként is elismert, közkedvelt művész volt, továbbá ismertek és jelentősek könyvillusztrációi is.
Bortnyik Sándor (1893-1976) festő- és grafikusművész. Többek között a Magyar Könyv- és Reklámművészek Társasága alapítótagja, a Szabad Művészet főszerkesztője, a Magyar Iparművészeti Főiskola tanára, majd a Magyar Képzőművészeti Főiskola igazgatója volt. 1915-től tárgyilagos és dekoratív, hatásos kereskedelmi plakátokat tervezett. Sikeresen ötvözte a futurizmus eszközeit az expresszionizmus és a kubizmus jeleivel. Linóleum és fametszeteiben kubisztikus elemet alkalmazott. A kompozíció erejét festményein erőteljesen kiemelte egyedi színdinamikája.
Biró Károly (1908-1997) a KMP, illetve a Demény-frakció tagja, a Magyar Képzőművészeti Főiskola főtitkára, majd főigazgató-helyettese, később pedig a Szépművészeti Múzeum főigazgató helyettese volt.