Bán András: Gyulai Líviusz (dedikált példány)

Bán András
Faragó István
Gyulai Líviusz
Haris László
Corvina Kiadó (Budapest) ,
Kiadói ragasztott papírkötés , 68 oldal
Sorozatcím: Corvina műterem
Méret: 28 cm x 21 cm
ISBN: 963-13-0324-1
2024-10-13 20:00

[Budapest], 1978, Corvina Kiadó kiadása (Révai Nyomda, Bp.), 40 p. + [14] t., ill.

Gyulai Líviusz grafikusművész által dedikált példány. Első kiadás. Corvina műterem c. sorozatban számjelzés nélkül megjelent mű.
Gyulai Líviusz. Írta: Bán András.
A címlap verzóján Gyulai Líviusz grafikusművész tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "D. L.-nénak szeretettel Gyulai Liviusz. Bp. 1978. december 4.".
Szöveg közti, fekete-fehér és színes képekkel illusztrált, valamint az idézett művek jegyzékével kiegészített kötet. A sorozatot tervezte: Faragó István. A felvételeket Haris László készítette. Nyomtatta a Révai Nyomda, Budapesten.
Kiadói ragasztott papírkötésben lévő példány, feliratos, színes, alakos-ábrás illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratos, sérült könyvgerinccel, tiszta belívekkel, illusztrációval ellátott hátlappal, hiánytalan állapotban.
Gyulai Líviusz (Barót [Székelyföld], 1937. december 2. –) erdélyi magyar grafikusművész, könyvillusztrátor, A Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja (2012). 1944-ben családja Erdélyből Magyarországra menekült. Az általános- és középiskolát és a Képzőművészeti Főiskolát (Kmetty János és Ék Sándor tanítványaként) Magyarországon végezte. Majd Olaszországban és Angliában járt tanulmányúton. Főként könyvillusztrációkat és animációs filmeket, valamint ironizáló, archaizáló tollrajzokat, linómetszeteket, litográfiákat és rézkarcokat készít. Weöres Sándor könyvének, a Psychének illusztrálásával robbant be a kulturális köztudatba, kiváló stílusérzékkel valósítva meg a grafika eszközeivel ugyanazt a szerepjátékot, amelyet Weöres Sándor az irodalomi művében megvalósított. Tollrajzain, linó- és fametszetein hitelesen ábrázolja az átélt irodalmi, kultúrtörténeti világot, amelyet egy-egy grafikai ötlettel és sajátos humorral ironikussá változtat. „Utazóféle vagyok. De sosem csak átutazó. Arra vágyom – s tudom, e kívánságom mind elérhetetlenebb –, hogy elidőzhessek egy-egy munkám világában, a képzelet számomra nagyon is valóságos színhelyén." - vall frappánsan önmagáról és műveiről a kiváló művész.

Műterme "tágas, száraz szoba legyen, melynek mégis főkelléke a' világosság, ezt egyenesen, tisztán kell e' műhelybe szolgáltatni; evégből csak egy tágas ablakot kell alkalmazni, mert több ablakon... Tovább

Műterme "tágas, száraz szoba legyen, melynek mégis főkelléke a' világosság, ezt egyenesen, tisztán kell e' műhelybe szolgáltatni; evégből csak egy tágas ablakot kell alkalmazni, mert több ablakon beható sugarak egymást általszegve, természetelleni, határozatlan, kétes világot képeznek, mi a' metszőnek szemét szerfölött bántja; de árnyéklatainak előidézésében is akadályozza, sőt csalja" - írta volt jó Majer István tiszteletes uram, esztergomi áldozópap, az ottani képezdében a' hitvallás, alak-, rajz-, mű-tan és egyebek tanárja, táblabíró stb. stb., az Úr 1847dik esztendejében. 'S bizony igaza vagyon.
Nem süt be hát a nap Gyulai Líviusz műtermébe se, s nem szegik által egymást a beható sugarak. A műterem fönn van, a legfölső emelet fölött, parnasszusi lépcsősor végén. Kívül, az utca felől túlcicomázott cirádás attika gipszallegóriákkal: a triumfáló eklektika. Belül pedig tágas tér, világos és nem túl kellemes, csak munkára való. De ez a kint és bent nem ugyanott van. Mert a kint nem Gross Arnold mese-Budapestje. A végletesen jelen idejű, zajos, kormos, tülekedő Körút fölött a műteremben Bosch és Kondor van jelen, békességgel: az ágy mellett széthajtottan letett könyv és kultúrhistóriánk egésze közti Gyulai Líviusz-féle átjáró két védőszentje. Vissza
018

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
4.000 Ft Licitek száma: 14