Átlagos állapotú példány.
Kihajtható mellékletekkel, 318 fekete-fehér ábrával illusztrálva.
Azonossági szám: 40 153.
A gerinc javított, kopottas, kissé elszíneződött.
Részlet a kötetből:
I. Alapfogalmak
A) Mérések, mértékegységek
Részlet a kötetből:
I. Alapfogalmak
A) Mérések, mértékegységek
A gyakorlatban előforduló mennyiségeket mérni kell. Ha pl. meg akarjuk állapítani egy vasrúd súlyát, egy alkalmas szerkezettel meg kell határozni, hogy a vasrúd hány súlyegységet tartalmaz. Mérése vezetnek a hosszúság, a terület, a térfogat stb. vizsgálatával kapcsolatos feladatok is. A mérés végeredményben nem más, mint a mérendő mennyiség összehasonlítása az egységgel. A méréshez mértékegység és mérőeszköz szükséges. A technikában a mérés alapmennyiségei: a hosszúság, az erő és az idő.
1. Hosszúságmérés
A hosszúság gyakorlati egysége a méter. Párizs közelében egy pincében őriznek egy platina-iridium rudat. Ennek egyik hosszmenti lapján a két végéhez közel egy-egy, a rúd hosszirányára merőleges vonást húztak. E két vonás egymástól való távolsága a méter, amikor a rúd hőmérséklete 0 °C.
Ma az angolszász nemzetek kivételével minden kultúrnép ezt a hosszúságegységet használja.
A méter tizedrésze a deciméter (dm), századrésze a centiméter (cm), ezredrésze a milliméter (mm). A méternél nagyobb egység a kilométer, amely 1000 m-rel egyenlő. Régi mértékegység az öl. Egy öl = 1,9 m.