Ardos Frigyes: Az ékrovás

Kristálymetszés

Ardos Frigyes
Révai és Salamon Könyvnyomdája (Budapest) ,
Könyvkötői varrott papírkötés , 63 oldal
Sorozatcím: Nevelő és műkedvelő kézügyességi munkálatok könyvtára
Kötetszám: 1
Méret: 22 cm x 14 cm
2024-09-15 20:00

Budapest, 1911, Révai és Salamon Könyvnyomdája, 63 p. + [3] p., ill.

Első kiadás. Nevelő és műkedvelő kézügyességi munkálatok könyvtára, no.: 1. füzet. (szerk.: Ardos Frigyes) Az ékrovás. (Kristálymetszés.) Írta: Ardos Frigyes.
Kötetvégi tartalomjegyzékkel és könyvreklámokkal, 67 fekete-fehér, szöveg közti ábrával, valamint 10 oldalszámozáson belüli képtáblával (mintalappal). A szöveg közti ábrák száma a címlapon tévesen van feltüntetve, a könyv összesen 67 számozott ábrát tartalmaz.
Könyvkötői varrott papírkötésben lévő példány a címfedélre kasírozott, eredeti, feliratos és illusztrált borítóval, feliratozatlan könyvgerinccel és hátlappal, tiszta, körbevágatlan belívekkel, több sérült lapszéllel hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Ardos Frigyes (1874-?) állami főgimnáziumi tanár, többek közt a M. Kir. Tanárképző Intézet budapesti gyakorló gimnáziuma, a nagyváradi állami főreáltanoda és a munkácsi állami főgimnázium oktatója, a Nevelő és műkedvelő kézügyességi munkálatok könyvtárának szerkesztője. Természettudományi tárgyakat oktatott, emellett számos iskolai "kézügyességi" foglalkozást és versenyt szervezett, kiemelt figyelmet fordítva a diákok által elsajátítható kézműves mesterségekre.

Jelen füzetke - amely a nálunk is mindjobban terjedő ékrovást-kristálymetszést foglalja magában - mint a "Nevelő és műkedvelő kézügyességi munkálatok könyvtárá"-nak első füzete jelenik meg. A... Tovább

Jelen füzetke - amely a nálunk is mindjobban terjedő ékrovást-kristálymetszést foglalja magában - mint a "Nevelő és műkedvelő kézügyességi munkálatok könyvtárá"-nak első füzete jelenik meg. A munkára-nevelés eszméjének terjesztésére talán helyesebb lett volna, ha a jelzett gyüjteményes munkában előbb ama eszmét megvilágitó elméleti résszel járultam volna a nagyközönség, a hivatásos nevelők, a tanitók és kedves barátaim - a tanulóifjuság elé. Érzem mulasztásomat, amelyet tudatosan csak azért követtem el, hogy mindenek előtt a gyakorlati munkára adjam meg az impulzust. Közben-közben majd módját ejtem, hogy az elméletieket is megismertessem az illetőkkel. Hogy a különböző fafaragási nemek közül elsőnek az ékrovást-kristálymetszést vettem fel, a következő okokban rejlik: a) kevés eszközt igényel s igy kivitele olcsó; b) pontos és türelmet fejlesztő munkásságot kiván; c) kevés számu rovási alakelem összeállitása által a legkülönbözőbb - mondhatom - végtelen sok diszitőmotivumot létesithet a műkedvelő munkás a tanuló, miáltal teremtőképességük kifejlesztésére is jó haszonnal jár. Vissza

Felhívás a kézügyeségi munkálatok t. hiveihez3
Előszó7
Az ékrovás (kristálymetszés)9
Az ékrovás eszközei10
Az ékrovás alkalmas fanemei és a linoleum14
Az ékrovás gyakorlati kivitele
A tanitás illetőleg tanulás módja17
Az előrajzolás18
A rovás20
A munka befejezése57
Az ékrovás ujabb iránya62
020

Kikiáltási ár:
6.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
12.900 Ft Licitek száma: 27