Váry István, Dr.: Mathiász János (Tichy Kálmán grafikus könyvtárából.)
Szerző
Dr. Váry István
Kecskemét th. város kiadása
(Kecskemét)
Kiadói varrott papírkötés
, 210 oldal
Sorozatcím: |
A Kecskeméti Homok Mívesei
|
Kötetszám: |
2
|
Nyelv: |
Magyar
|
Méret: |
23 cm x 17 cm
|
ISBN: |
|
Aukció vége: |
2024-07-21 20:00
|
Aukciós tétel adatai
Kecskemét, é. n., Kecskemét th. város kiadása (Első Kecskeméti Hírlapkiadó- és Nyomda Rt.), 240 p. + 7 t.: ill.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Első kiadás. A Kecskeméti Homok Mívesei, no.: II. sz. Mathiász János. Kecskemét th. város közönségének felkérésére írta: Dr. Váry István.
7 számozott képtáblán fekete-fehér fotókkal illusztrált, névmutatóval, hiba- és tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Nyomtatta az Első Kecskeméti Hírlapkiadó- és Nyomda Rt. A címlapon Tichy Kálmán (1888-1968) grafikus tollal beírt tulajdonosi bejegyzése látható.
A kötet egykori tulajdonosa: Tichy Kálmán (1888-1968) grafikus, író, néprajzkutató, a Rozsnyói Múzeum igazgatója, a Szlovák-Magyar Kultúr Egyesület gömöri körzetének titkára. A művészet mellett néprajzi kutatással és gyűjtéssel is foglalkozott, anyagát a Néprajzi Múzeum adattára őrzi. Képzőművészként főleg szecessziós jellegű grafikai munkáiról ismert.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, foltos kötéstáblákkal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet a Kecskemét városához is kötődő világhírű magyar szőlész-borász, Mathiász János (Ádámfölde, 1838. február 22. – Kecskemét, 1921. december 3.) életét és munkásságát mutatja be. Az eredetileg hivatalnoki pályán induló Mathiász az 1800-as évek második felében kezdett szőlővel foglalkozni. Szőlőnemesítőként első sikereit az 1873-as bécsi világkiállításon szerezte. Szőlészeti munkásságának földrajzilag fontos területe Kecskemét környéke, valamint a Tokaj-hegyaljai történelmi borvidék volt. Elévülhetetlen érdemeket szerzett a Tokaj-Hegyalját 1885-90 között kétszer is szinte teljesen elpusztító filoxéra-járvány után a borászat megmentésében azzal, hogy kecskeméti birtokáról vagonszám szállította Tokajra az egészséges szőlővesszőket. Nevéhez mintegy 3700 szőlőfajta nemesítése kapcsolódik. Életműve a Magyar Nemzeti Értéktár részét képezi.
Előszó
Részlet a kötetből:
"A titok kulcsa nem lehet más, csak a szakadatlan munka és kitartás." Mathiász János
Amikor szülővárosom, Kecskemét th. város közönsége megbízásából hozzáfogok a magyar...
Tovább
Előszó
Részlet a kötetből:
"A titok kulcsa nem lehet más, csak a szakadatlan munka és kitartás." Mathiász János
Amikor szülővárosom, Kecskemét th. város közönsége megbízásából hozzáfogok a magyar homok legnagyobb hőse: Mathiász János élettörténetének megirásához, a nagy szőlőnemesítő fent idézett szavai lebegnek előttem.
A titok: az élet sikere, nagy eredmények elérése; titok a természet teremtőereje, annak bizonyosfokú emberi szabályozása, új dolgok létrehozása.
Ehhez kulcs kell, ami kinyitja a titkok titkának kapuit.
Mathiász János, a természetkutató, a szőlőnemesítő, az élet mestere megmondta s meg is mutatta, mi ez a kulcs: a szakadatlan munka és kitartás.
Szakadatlan munka, mert a természet erejének kikutatása és új alkotásokra kényszerítése csak hosszú, odaadó, kihagyásokat nem ismerő, szakadatlan munkával lehetséges. 3500 új szőlőfajtát kellett létrehoznia neki is, hogy ezekből 75 maradandóvá lehessen s 8-10 nemzeti és világértékké növekedhessék.
És kitartás, mert ez a munka gyors sikert nem hozhat. Hosszú évek, 6-7-8 év türelme kell egyetlen fajkeresztezés keresztülviteléhez s az eredmény megállapításához.
Vissza