Samodai Lajos: Faszobrász szakmai ismeret

A szakmunkásképző iskolák számára

Samodai Lajos
Dr. Sorgóné Pamer Nóra
Dilong Sándor
Görög Imre
Műszaki Könyvkiadó (Budapest) ,
Ragasztott papírkötés , 197 oldal
Méret: 28 cm x 20 cm
ISBN: 963-10-5760-7
2024-06-23 20:00

Jó állapotú példány.
Könyvtári könyv volt.

Részlet a könyvből: I. A FASZOBRÁSZAT TÖRTÉNETÉNEK VÁZLATA 1. BEVEZETÉS Hosszu utat tett meg a faszobrászat, amig eljutott mai megbecsült helyére. Ez a szakma nagy kézügyességet és rajztudást... Tovább

Részlet a könyvből: I. A FASZOBRÁSZAT TÖRTÉNETÉNEK VÁZLATA 1. BEVEZETÉS Hosszu utat tett meg a faszobrászat, amig eljutott mai megbecsült helyére. Ez a szakma nagy kézügyességet és rajztudást kiván. Az ősi időkben elsősorban az emberi lakást és a lakberendezést készitő kézmüvesek, ácsok, asztalosok diszitették munkájukat faragással. Csak az emberek közötti munkamegosztás fejlődése önállósitotta ezt a szakmát az ujkor kezdetén, az 1400-as években. De azóta is gyakran foglalkoznak fafaragással kőszobrászok, asztalosok, elefántcsontfaragók és mások is. A fából készült tárgyakat az ember mindig kedvelte szépsége, könnyü megmunkálhatósága miatt. A fa sulya kicsi, szilárdsága nagy, jó hőszigetelő; e jótulajdonságai miatt a fát ég napjainkban is nemcsak a faipar, hanem más iparágak is nagy mennyiségben felhasználják. Ilyen iparágak a bányászat, az épitőipar, a jármüipar stb. Maga a faipar szintén több részre tagozódik. A frissen kivágott fa még nem használható fel közvetlenül. Többféle müvelet, megmunkálás után lesz belőle ajtó, ablak, kapu, sima vagy faragott butor, kocsi, hordó, karosszéria, sportszer, csónak, hangszer vagy szobor. Hosszu évszázadok óta és még ma is a fakitermeléstől a kész tárgy előállitásáig a következő a tagozódás: fakitermelés; elsődleges famegmunkálás (alapanyaggyártás); másodlagos famegmunkálás (késztermékek előállitása gyárakban vagy kisipari mühelyekben). Az elsődleges famegmunkáló ipar készitményei a következők: fürészáruk (gerenda, palló, deszka, stb.), furnérok, rétegelt lemezek, butorlapok, forgyács- és pozdorjalapok, farostlemezek. A másodlagos famegmukálás a következő szakmákra tagozódik: asztalos, butorasztalos, faszobrász, hangszerkészitő, mintakészitő, és még sok-sok más szakma, amely alapanyagnak a fát használja fel. Vissza

I. A faszobrászat történetének vázlata 3
1. Bevezetés 3
2. Ősi famegmunkálás 3
a) Kultikus tárgyak 5
b) Pásztormunkák, népies faragványok, használati tárgyak 9
3. Faszobrászat a vallásos hiedelmek szolgálatában 12
4. Müvészi faszobrászat 14
5. A bútorokon levő faragások fejlődésének rövid története 16
6. A hazai famegmunkálás, butormüvesség és faszobrászat rövid története 20
Táblázat: Korok, stilusok időrendi táblázata 22
Ellenőrző kérdések 24

II. A faszobrászatban felhasznált fontosabb fák (Olvasmány) 25
1. Tűlevelűek 25
2. Hazai lombosfák 26
3. Külföldi lombosfák 27
4. Néhány egészségügyi tanács az egzotikus fák felhasználásához 28 Ellenőrző kérdések 29
III. A faszobrász szerszámok, gépek és a velük végezhető müveletek 31
1. Bevezetés 31
a) Forgácsmentes alakitás 31
b) Forgácsoló alakitás 31
Ellenőrző kérdések 32
2. A faipari szerszámok csoportositása 32
A) Nem működő (passziv) szerszámok 33
a) Tartó- és befogószerszámok 33
b) Szoritószerszámok 34
c) Mérő- és rajzolóeszközök 35
Ellenőrző kérdések 37
B) Működő (aktiv) szerszámok 38
a) Fűrészek 38
b) Hasitó- és faragószerszámok 41
c) Gyaluk 41
d) Vésők 44
e) Fúrók 45
f) Báspolyok és reszelők 47
g) Csiszolópapirok 49
h) Szinlőpengék 49
Ellenőrző kérdések 49
C) Közvetve működő szerszámok 50
a) Furdancsok 50
b) Ütőszerszámok 51
c) Csavarhuzók, villáskulcsok 51
d) Fogószerszámok 52
Ellenőrző kérdések 55
5. A faszobrász vésői, különleges eszközei és a faragási módok . 53
a) A vésőnyél anyaga és kialakitása 53
b) A szobrászvésők anyaga, alakja és számozása. Vésőkiválasztás, szuratminta 54
c) A vésők használata. A fabunkó szerepe a faragásnál 55
d) Köszörűk, vizes- és olajoskövek, fenőszijak. A vésők köszörülése és fenése 71
Ellenőrző kérdések 74
4. Faszobrász gépek és készülékek 75
a) Gépi forgácsolás 75
b) A legfontosabb faipari gépek rövid áttekintése 76
c) A szobrászgép 78
d) Kézi fúrógép 81
e) Szobrász pontozókészülék
Ellenőrző kérdések 84
5. A mintázás és öntés 84
A) A mintázás és öntés szerszámai és anyagai 84
a) Mintázófák 84
b) Mintázógyürük 85
c) Kaparó 85
d) Szoborváz, tartóvas, armatúra 85
e) Körzők 86
f) Spatulyák 87
g) Gipszelő labdák 88
h) Fogós öntőcsésze 89
i) Agyag, plasztilin, gipsz 89
B) A mintázás és gipszöntés eljárási módja 90
a) A mintázás 90
b) A gipszöntés 91
c) Vakformázás 91
d) Darabformázás 92
e) Enyvformázás 93
Ellenőrző kérdések 95

IV. A fa ragasztása 97
1. A faragasztás elve 97
2. A ragasztóanyagok fogalma, felosztása és kiválasztása 98
3. A ragasztás előkészítése 100
4. A tömörfa ragasztása 103
a) A nedvességtartalom szerepe 103
b) A ragasztóanyag felhordása 104
c) A sajtolási nyomás nagyságának, a Hőmérsékletnek és a szoritási időtartamnak a befolyása a ragasztásra 105
5. A ragasztásnál előforduló gyakoribb hibák
Ellenőrző kérdések 106

V. Bútorok és faragványok felületkezelése 109
1. A felületkezelés célja 109
2. A felületek tisztitása 109
a) Csiszolás 110
b) Gyantamentesités, foltok eltávolítása, halványítás 110
3. Mázolás 112
4. Pácolás 113
a) A pácolás célja
b) A pácok csoportosítása 113
c) A pácoldat felvitele 117
d) Pácolási hibák és ezek elkerülése 117
5. Pórustömités 118
6. Viasszal való bedörzsölés 120
7. Dörzsölés politúrral 120
8. Fényezés politúrral 121
a) A munkához szükséges alap- és segédanyagok, eszközök és munkahely 121
b) Kézi fényezési eljárás 122
9. Lakkozás 124
a) A lakkok csoportosítása 124
b) Gébi fényezés poliészterlakkal és nitrólakkal 126
Ellenőrző kérdések 127
10. Aranyozás 127
a) Az aranyozás szerszámai és anyagai 127
b) Az aranyozás alapozása 130
c) A laparany, a lapezüst vagy a fémlemez (metál) felvitele a faragványra 131
d) Védőbevonat felvitele az aranyozásra 132
Ellenőrző kérdések 132

VI. Műszaki dokumentációk 135
1. Műszaki rajz 135
2. Műszaki leirás 135
3. Szabás jegyzék 136
4. Müveletterv 137
5. Általános technológiai előirás 137
Ellenőrző kérdések 137

VII. Butorfaragványok 138
1. A bútorok szokásos csoportosításai 138
a) Szerkezeti anyag szerint 138
b) Felhasználási célok szerint 138
c) Szerkezet szerint 139
2. A butorépités alapformái 110
3. Gótikus butorfaragványok 141
4. Reneszánsz bútorok faragványai 145
5. Barokk és rokokó butorfaragványok 157
Ellenőrző kérdések 164
A VII. fejezetben szereplő idegen és szakmai kifejezések magyarázata 164

VIII. A fából készült műtárgyakkal kapcsolatos teendők 169
1. Műemlékvédelem 169
a) A műemlék fogalma 169
b) A műemlékvédelem feladata 169
2. Konzerválás. A konzerválás fogalma 170
A) Azonnali védelem 170
B) Profilaktikus vagy preventiv (megelőző) védelem 171
a) Méreganyaggal való átitatás 172
b) Petrifikálás (erősitő, keményitő anyagok bevitele a romlásnak indult műtárgyba) 175
c) Bepermetezés 176
d) Légnedvesség beállitása 176
3. Restaurálás 177
a) A restaurálás fogalma 177
b) A restaurálás irányitása 177
c) A restaurálási munkák csoportositása 178
d) A restaurálás műveletei 178
Ellenőrző kérdések 190
Irodalomjegyzék 191 Vissza
311

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
55.000 Ft Licitek száma: 51