Lezárt aukciók


Szentgyörgyi Ferenc: Párisi portrék (Hanák József rajzaival)

Szerző
Szentgyörgyi Ferencz
Szerkesztő
Rákosi Jenő
Grafikus
Hanák József
Légrády Nyomda és Könyvkiadó R.-T. (Budapest)
Kiadói varrott papírkötés , 242 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 21 cm x 15 cm
ISBN:
Aukció vége:
2024-07-21 20:00

Aukciós tétel adatai

Budapest, [1927], Légrády Nyomda és Könyvkiadó R.-T. kiadása és nyomása, 242 p. + [1] p., ill.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Első kiadás. Párisi portrék. Írta: Szentgyörgyi Ferenc.
Hanák József szöveg közti fekete-fehér rajzaival illusztrált, valamint Rákosi Jenő előszavával kiegészített kötet. A címfedél belső oldalán illusztrációval és névvel ellátott Ex-libris címke látható. Nyomtatta a Légrády Nyomda és Könyvkiadó R.-T., Budapesten.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány több színnel feliratozott, illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratos, foltos könyvgerinccel, illusztrált hátlappal, néhány nedvességtől foltos lappal, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Szentgyörgyi Ferenc /szül. Orsits Ferenc József/ (Zalaegerszeg, 1892. július 24. – Budapest-Józsefváros, 1948. január 1.) író, újságíró, műfordító. Kezdetben hírlapíróként tevékenykedett, az Ujság és a Pesti Napló munkatársa, valamint a Pesti Hírlap párizsi tudósítója volt. Szentgyörgyi a '30-as évek második felében megjelent kalandregényeiről, kisregényeiről vált ismertté. Később a magyar honvédelmi minisztérium alkalmazásába állt mint sajtóelőadó. 1945-ben előléptették tartalékos főhadnaggyá.

Előszó

Együtt ül egy kis férfitársaság, minden tagjának az orrán pápaszem. Beszélgetnek mindenféléről, amiről beszélni nem is igen érdemes, csak ha nagyon ráér az ember. Még az ókulára is rákerül a beszéd... Tovább

Előszó

Együtt ül egy kis férfitársaság, minden tagjának az orrán pápaszem. Beszélgetnek mindenféléről, amiről beszélni nem is igen érdemes, csak ha nagyon ráér az ember. Még az ókulára is rákerül a beszéd sora. "Hogy ez ilyen, az olyan, egyik itt vásárolja, a másik ott". És végül leszedik az orrukról a szemüveget és méregetik, összecsereberélgetik, meg is próbálják valamennyien valamennyit, hogy végre arra az eredményre jussanak, hogy folyékonyan olvasni, a dolgokat tisztán látni mindenik csak a saját szemüvegén át látja. Már most itt van ez a könyv. Tele van alakokkal és leirásokkal olyan személyekről, akik részben a franczia főváros nagyságai, jórészt európai hirü államférfiak, tudósok vagy művészek. Vagy olyan személyekről, akik tipust jelentenek Párisban, vagy olyanokról, akik Páris révén hosszabb-rövidebb időre divatba jöttek, akiket az ugynevezett művelt világban névszerint kellett tudni. Megrajzolja e könyvben ez alakokat egy könnyükezü, jeles magyar rajzoló művész és megirja róluk a tudnivalókat egy kitünő magyar ujságiró. Mt jelent ez? Jelent nem kevesebbet, mint azt, hogy a párisi hirességeket - képben és irásban - e könyvben magyar, tehát a magunk szemüvegén keresztül fogjuk látni. Magyar művészek szemével. Csak nézzétek meg egyszer, milyen különbség az, ha a franczia ir magáról, vagy ha német ir a francziáról. Mert a világ összes nemzetei is olyan társaság, mely együtt ül és mindeniknek az orrán ott ül az ő külön ókulája s azon keresztül nézi és látja a maga fajtáját is és a más fajtát is. És irhatunk mi magunkról a francziának könyvet és irhat nekünk a franczia a maga nemzetéről könyvet: annak egy része nekünk idegen, gyakran érthetetlen marad. Mert mi sem látunk jól a franczia ember szemüvegén keresztül, hanem csak a magunkén, s a franczia látása is hibás, ha a mi szemüvegünket erőszakoljuk rája. mert mi nem azt látjuk meg az idegen emberen, amiben egymáshoz hasonlitunk, hanem az tünik fel a mi szemüvegünkön át rajta, amiben külömbözünk. És ez vonatkozik külsőre, ruházkodásra, testmozgásra, magatartásra, érzésre, passiókra s gondolkozásra egyaránt. Vedd hát, szives olvasó, szivesen e könyvet, melyhez én ezeket bevezetésül irom. Franczia világvárost, lakóit, alakjait, nagyságát és kicsiségeit, művészi és utczai és társadalmi életét látod az itt következő czikkekben és rajzokban. Két rátermett magyar művész fog végig kalauzolni Európának ugynevezett metropolisán, kiválóságain és különösségein. Az egyiknek a kezében a toll, a másiknak a kezében a czeruza. Mindenik ugy festi meg neked a francziát, ahogy magyar szem látja; nem franczia, nem német, nem angol ókulát erőszakol az orrodra, hanem meghagyja neked becsületes magyar szemüvegedet. Budapest, 1927. junius Rákosi Jenő Vissza
Tétel sorszám:
303

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
4.700 Ft Licitek száma: 13



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!