Aukciós tétel adatai
Budapest, [1923], Athenaeum R.-T. kiadása és nyomása, 143 p. + [1] p., ill.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Első kiadás. Aranygaras. Mesék. Írta: Babits Mihály.
Simon György János fekete-fehér, szövegközti rajzaival illusztrált kötet. Készült az Athenaeum R.-T. könyvnyomdájában, Budapesten. A címlapon ceruzával írt, régi ajándékozási bejegyzés látható. A szerző egyik legritkább, kevésbé ismert műve.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány két színnel feliratozott, illusztrált címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, üres hátlappal, modern előzéklapokkal, a kötet második felében több lapon ceruzás aláhúzásokkal és széljegyzetekkel.
"Az Aranygaras mesefüzér. Tündérmesék gyűjteménye, amelynek artisztikus szépsége egyaránt elbűvöli a gyermeket és a felnőttet. A gazdag fantáziájú költő itt szinte teljesen megszabadul a realitások zártságától, súlyától, tömörségétől és szabad, ujjongó lendülettel szeszélyes, tarka ornamensek rajzában éli ki magát." (Pesti Napló, 1923/290. sz., 6.)
A kötet szerzője Babits Mihály (Szekszárd, 1883. november 26. – Budapest, 1941. augusztus 4.) költő, író, műfordító, irodalomtörténész, a 20. század eleji magyar irodalom egyik legjelentősebb alakja. A Nyugat első nemzedékének meghatározó, kiemelkedő tagjaként vált országszerte ismertté, az első világháború után haláláig pedig az emblematikus lap szerkesztői tisztségét is betöltötte.
Előszó
Részelt a kötetből:
Barackvirág
(Egy igazi tündérmese - mindenféle varázslatokkal és rejtelmekkel)
Volt egyszer egy király és királyné, akik mind a ketten nagyon szépek voltak. De gyereket nem adott nekik az Isten. Ezért a király éjjel-nappal búsult, és a királyné is sokat sírt és imádkozott, míg végre egy reggel arra ébredt, hogy a mennybeliek meghallgatták a könyörgését: egészen biztosan érezte, hogy nemsokára egy szép kis babája lesz. Megálmodta-e ezt a királyné, vagy csak úgy sejtette: nem nem tudom. Elég az hozzá, hogy mint a ketten szívből örültek és készülődtek a nagy eseményre.
Történt pedig, hogy a királyné ebben az időben nagyon kívánós volt: amire rágondolt azt rögtön megkívánta, és azt azonnal meg is kellett neki szerezni, akármilyen nehéz és lehetetlen kívánság lett volna. Így például lakott a szomszédban egy tündér, és annak a kertjében gyönyörű barackok termettek; de olyanok, hogy olyan nincs több az egész világon; ropogós, színes, illatos barackok, finomak, hamvasak, ízesek, gömbölyűek, húsosak, levesek, hogy aki egybe egyszer beléje harapott, azt hiszi, rögtön a hetedik mennyországba röpül, a barack muzsikálni kezd a foga alatt, és nemcsak a szájával érzi a zamatot, hanem mindenét elönti az ízes puhaság. Ennek a baracknak mindenütt híre volt, de senki se kóstolta, mert a tündér kapujában egy kétfejű sárkány ült, és emberfia be nem mehetett a kertbe, hacsak nem akart a halállal játszani; hanem a falakon keresztül jól látszottak a kihajló ágak, amint integettek, csalogattak, és a gyümölcsök szinte túlvilági fényben tündököltek rajtuk, de soha egy sem esett ki az útra, mert csengő arany ágacskákon ültek, és ha a szél megrázta, összeverődtek az ágak, és úgy csilingelt az egész fa, mint a harangjáték. Egy szóval a királyné ennek a fának a gyümölcsét kívánta meg, és kijelentette, hogy meghal, ha nem kaphat egyet.
Vissza