Szőnyi Gábor/Füredi János: A pszichoterápia tankönyve

Blága Gabriella
Bódog Gyula
Flaskay Gábor
Erdélyi Ildikó
Szőnyi Gábor
Füredi János
Medicina Könyvkiadó (Budapest) ,
Fűzött kemény papírkötés , 595 oldal
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-242-639-8
2024-06-23 20:00

Jó állapotú példány.
Tankönyvi szám: 1673.

A huszadik század a lelki eszközökkel végzett gyógyítás, a pszichoterápia évszázada is. Freud Álomfejtése 1900-ben jelent meg, a pszichoanalízis kialakította a pszichoterápiás helyzet modelljét,... Tovább

A huszadik század a lelki eszközökkel végzett gyógyítás, a pszichoterápia évszázada is. Freud Álomfejtése 1900-ben jelent meg, a pszichoanalízis kialakította a pszichoterápiás helyzet modelljét, a huszas években kidolgozták a személyes terápiás tapasztalást is magába foglaló speciális képzést. A vezető pszichológiai irányzatok - a magatartás-lélektan, a humanisztikus pszichológia, a mélylélektan különböző ágai - létrehozták a maguk pszichoterápiás eljárásait. Megjelentek a csoport-módszerek, majd a családterápiák. A sokszínűségben a tájékozódás egyre nehezebb.
A század elejére visszanyúló történeti előzmények után hazánkban az utóbbi két évtizedben vált a pszichoterápia önálló szakmává: 1984 óta képesítés, 1993 óta szakképesítés. Mindez sürgetővé tette egy tankönyv megjelentetését.
A könyv felépítésében követi a pszichoterápiás képzés kettős felépítését: tárgyalja a gyakorlat közös kérdéseit és a specifikus eljárásokat. Az általános rész a terápiás kapcsolatot állítja a középpontba, a terápiás helyzet alapelemeitől kezdve veszi sorra a praxis legfontosabb jellemzőit, gondjait. A részletes rész azokat az eljárásokat mutatja be, melyek a hazai gyakorlat elfogadott módszerei közé tartoznak. Külön kerül tárgyalásra néhány kiemelt alkalmazási terület, a határterületi összefüggések, a képzés, a kutatás, az etika témája.
A pszichoterápia első hazai egyetemi tankönyve elsősorban leendő és gyakorló pszichoterapeutáknak, a "pszicho"-szakmák művelőinek készült, de haszonnal forgathatja mindenki, aki a segítő szakmákban dolgozik. Vissza

A kötet szerzői
Bevezetés (a szerkesztők)
A pszichoterápiák kialakulása, történeti összefüggések
A PSZICHOTERÁPIÁK KÖZÖS KÉRDÉSEI1
A pszichoterápiák specifikuma: a (pszicho)terápiás kapcsolat3
A pszichoterápiák osztályozása3
A terápiás kapcsolat, általános jellemzői17
A pszichoterápiák elhelyezése, osztályozásának szempontjai28
Terápiás alapformák47
Pszichoterápiás fogalmak, elméletek53
A terápiás folyamat, szakaszai53
A terápiás ülés60
Az előfázis: kivizsgálás és a terápia előkészítése84
A pszichoterápiás szerződés91
A terápiás munkaszakasz. Kimaradás, negatív terápiás reakció100
A befejezés és a terápiás kapcsolat a terápia befejezése után114
Időparaméterek a pszichoterápiákban120
A pszichoterápiás rendszer126
Ambuláns pszichoterápiás munka126
A pszichoterápiák bentlakásos intézményi alkalmazása. Minőségbiztosítás a pszichoterápiákban135
A pszichoterápiás osztály143
Az osztályos nagycsoport és a személyzeti csoport168
A kezelési kombináció kérdései180
Pszichoterápiás módszerkombináció, integráció: lehetőségek és korlátok180
Pszichoterápia és a gyógyszeres kezelés kölcsönhatása185
A terápiás beállítódások összekapcsolása191
A főbb pszichoterápiás módszerek195
Pszichoanalízis197
Csatlakozó pszichoanalitikus megközelítések222
Pszichoanalitikusan orientált terápiák230
Rövid dinamikus terápiák248
Jungi analízis268
Aktív-analízis280
Individuálpszichológia293
Viselkedés- és kognitív terápiák306
Hipnózis329
Relaxációs- és imaginatív terápiák341
Családterápiák254
Analitikus csoportpszichoterápiák276
Pszichodráma392
Személyközpontú pszichoterápia407
Alkalmazási területek, képzés, határterületi kérdések421
A pszichoterápiák néhány speciális alkalmazási területe423
Gyermekpszichoterápiák423
Serdülők terápiája445
Határesetek, nárcisztikus zavarok460
Pszichotikusok terápiája471
Kémiai függőségek pszichoterápiája486
Pszichoszomatikus kórképek501
Határterületi alkalmazások512
A pszichoterápiás képzés526
Kutatás539
Etikai kérdések a pszichoterápiában560
Függelék567
Törvényi vonatkozások569
Etikai kódex570
A pszichoterápiás módszerek szakmai protokollja575
Általános irodalom585
Pszichoterápiás folyóiratok589
Tárgymutató591
364

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
6.900 Ft Licitek száma: 26