Lezárt aukciók


Kende Géza: Magyarok Amerikában I-II.

Az amerikai magyarság története - Az amerikai magyar előidőkből (1583-1865)/Az amerikai magyarság története a világháboru kitöréséig (1583-1926)

Szerző
Kende Géza
Szabadság (Cleveland) ,
Kiadói egészvászon kötés , 875 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 21 cm x 15 cm
ISBN:
Aukció vége:
2024-07-21 20:00

Aukciós tétel adatai

Cleveland, 1927, A Szabadság (Szabadság Könyvnyomdai Műintézet, Cleveland), 375 p., 500 p., ill.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Első, emigrációs kiadás. Magyarok Amerikában. Az amerikai magyarság története (1583-1926) I-II. (különálló nem egységes kötetekben) Írta: Kende Géza.

I. kötet: Az amerikai magyar előidőkből (1583-1865). Cleveland, 1927, 375 p., ill.
II. kötet: Az amerikai magyarság története a világháboru kitöréséig. Cleveland, 1927, 500 p., ill.

Szövegközti, fekete-fehér képekkel illusztrált, valamint részletes tartalomjegyzékkel ellátott kötetek. Az I. kötet előlapján, a címlapján és néhány oldalán tulajdonosi Ex-libris bélyegzés látható. Nyomattak a Szabadság Könyvnyomdai Műintézetben, Clevelandben.
I. kötet: Kiadói egészvászon kötésben lévő példány, feliratozatlan, aranyozott illusztrációval ellátott címfedéllel, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, színes, kiadói előzéklapokkal, hiánytalan állapotban.
II. kötet: Kiadói varrott papírkötésben lévő példány, feliratozott, illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Kende Géza /szül. Kohn Géza/ (Budapest, 1878. november 13. – Cleveland, Ohio, 1933. február 28.) újságíró, író. A clevelandi "Szabadság" c. lap újságírója volt. Kende az olvasó közönségnél az amerikai magyarság és a magyar-amerikai kapcsolatok megismertetésére törekedett. A "Szabadság" szinte minden számában erről a témáról írt. 1927-ben Cserna Endre lapkiadó közreadta Kende Géza kétkötetes munkáját Magyarok Amerikában címmel. Cserna Endre halála után, a lap szerkesztése és írása teljesen Kende Gézára maradt. A Magyarok Amerikában c. összefoglaló munka nagy írók műveire és hivatalos dokumentumokra támaszkodott (Pivány Jenő írásaira, Feleky Károly hungarika gyűjteményére, a "Szabadság" évfolyamai, Rácz-Rónay Károly munkássága). Kende Géza jó tollú és éles szemű újságíró volt és nagyszerű krónikás, olvasmányos munkájáért az amerikai magyarság megünnepelte és tiszteletére bankettet rendezett Cleveland-ben, a West Side-i régi Önképzőkör Fulton Road-i termében.

Előszó

A világtörténelem szinházában, amely a világ teremtésétől van és a világ végéig lesz, ünnepi előadásra folyik az előkészület. Gyülekezik a közönség. Jönnek Amerika minden részéből. Az Atlanti... Tovább

Előszó

A világtörténelem szinházában, amely a világ teremtésétől van és a világ végéig lesz, ünnepi előadásra folyik az előkészület. Gyülekezik a közönség. Jönnek Amerika minden részéből. Az Atlanti óceántól a Csendes Tengerig mindenhonnan, hol még magyarul beszélnek, magyarul dalolnak, magyarul imádkoznak. Tömegekben jönnek. Egyszerü, de becsületes nézésü magyar munkások. És a többiek: az iskolások. Orvosok, ügyvédek, üzletemberek, tudósok, müvészek. Szegények és gazdagok. Még a gyerekeiket is magukkal hozzák, hadd hallják meg ők is a magyar szót, a magyar beszédet. A közönség, amely megtölti a szinházat: az amerikai magyarság. A szinfalak mögött már gyülekeznek a szereplük. Az elsőtől, aki 1583-ban látta meg az amerikai partot egész a tegnap érkezett amerikai magyarig. Szinre kerül az idők végtelenjébe nyuló, soha meg nem szünő világtörténelemnek egy apró epizódja. De nekünk a közönségnek, mindeneknél izgatóbb, érdekesebb, fontosabb. Mert élet, a mi életünkből. Mert nemcsak mi vagyunk a közönség, de mi is vagyunk a szereplők. Ott ülünk a nézőtéren és ott beszélünk a szinpadon. Mert a darab cime: "AZ AMERIKAI MAGYARSÁG TÖRTÉNETE". Vissza

Tartalom

ELSŐ KÖTET.
Első rész.
Az amerikai magyar előidőkből. (1583-1865)

Előszó 7
I. KI VOLT AZ ELSŐ MAGYAR EMBER AMERIKÁBAN? 11
II. A XVII. SZÁZAD MAGYARJAI 11
III. A XVIII. SZÁZAD MAGYARJAI 20
IV. A XIX. SZÁZAD MAGYARJAI AZ EMIGRÁCIÓIG 26
Az első amerikai magyarok, az első amerikai magyar utazók. - Bölöni Farkas Sándor Éjszak Amerikában. - Amerikai magyar levelek a XIX. század elejéről. - Amerikai magyar karriérek a XIX. század elején. - Sorsok és életpályák.
V. EGY ERDÉLYI HAJÓSTISZT LEVELE 1834-BŐL 40
VI. PAPRIKÁS MISTER KELEMEN, AZ AMERIKAI MAGYAR CSODADOKTOR 44
Magyar borbélylegényből amerikai konzul.
VII. HARASZTHY ÁGOSTON, AZ AMERIKAI MAGYAR HONALAPÍTÓ 48
Bolyongások Nagy Amerikában. - Californiai sikerek. - Haraszthy Ágoston titokzatos halála. - Mi történt Haraszthy családjával?
VIII. KOSSUTH 56
Megdobban Amerika szive. - Világos után. - Magyar sóhajok török földön. - Szabadulás Kutahiábél. - Utra kel a Mississippi. - Előkészületek Kossuth fogadtatására. Készülődnek a new yorki magyarok is.
IX. KOSSUTH LAJOS AMERIKÁBAN 77
Megérkezik a Humboldt. - A new yorki diadalut és Kossuth első beszéde. - A new yorki Kossuth napok. - Kossuth Lajossal Amerikán keresztül. - Kossuth a Kongresszus előtt és a Fehér Ház-ban. - Végig Nagy Amerikán. - A pittsburghi Kossuth napok. - Egy kinos szenzáció. - Kossuth Clevelandban. - Kossuth folytatja utját. - Egy történelmi találkozás. - Vissza New York felé. - Kiábrándulás Washingtonban. - A new englandi forró diadalok.
X. KOSSUTH BUCSUJA AMERIKÁTÓL 110
XI. AZ ELSŐ MAGYAR DALÁRDA AMERIKÁBAN 116
Megérkeznek az emigránsok. - Megalakul a dalárda. - A dalárda első szereplése.
XII. AZ ELSŐ AMERIKAI MAGYAR UJSÁG 122
Megjelenik az első magyar ujság. - Mit irt a Magyar Számüzöttek Lapja. - Kornis Károly tragédiája.
XIII. AZ ELSŐ MAGYAR EGYLET AMERIKÁBAN 134
XIV. UJ BUDA ÉS AZ AMERIKAI MAGYAR HONFOGLALÓK 138
Komáromtól New Yorkig. - Utra kel egy magyar karaván. - Madarász László és Varga Ferenc Uj Budára indulnak. - Őszi levélhullás, az első sirhalom. - Szétfoszlott álmok, összetört remények.
XV. UJ BUDA MÁSODVIRÁGZÁSA ÉS ALKONYA 155
Huszonnégy óra Uj Buda életéből. - A vég kezdete.
XVI. FEJÉRVÁRY MIKLÓS ÉS A DAVENPORTI MAGYAR EMIGRÁNSOK 164
XVII. SIRMEZŐ 172
Ujházy László amerikai konzul Anconában. - Az utolsó esztendők, az utolsó felvonás
XVIII. MADARÁSZ LÁSZLÓ, A NAGY IDŐK REMETÉJE 177
Madarász László uj budai életéből. - Két fivér találkozása Amerikában. - Egyszer volt, régen volt. - Vallomások, sóhajok, keservek. - A gyémántos kérdőjel.
XIX. AZ UTSZÉLI HALOTT 190
Kerényi Frigyes élete, küzdelmei és halála.
XX. GENERÁLIS MÉSZÁROS LÁZÁR, NEW JERSEY ELSŐ MAGYAR TELEPESE 195
Páris, London, New York. - A Hungarian farmon. - Uj küzdelmek, uj reménységek. - Mészáros Lázár amerikai megfigyelései. - Nevelő lesz a generálisból. - Mészáros Lázár utolsó napjai.
XXI. EGY VILÁGJÁRÓ TUDÓS, AKI KÉT HAZÁT SZOLGÁLT 207
Minden kezdet nehéz. - Indulás a nagy utra. - Xántus és a new orleánsi magyarok. - Xántus János Uj Budára indul. - Ahol még nem járt fehér ember. - Xántus János Washingtonban. - Bolyongások Déli Californiában. - Egy érdekes levél. - Az utolsó harminc esztendő.
XXII. SZOMORU ÉS VIDÁM TÖRTÉNETEK AZ EMIGRÁNSOK ÉLETÉBŐL 227
Berzenczey László, az ősmagyarok kutatója. - Munkát talál az emigráns. - Az első magyar amerikai szalonos. - Kossuth apánk. - A "korona" tanuk. - Az emigránsok admirálisa. - Flórián bajusza. - Rip Van Winkle felébred. - Zerdahelyi Károly és a bostoni "Magyar Klub" - Don Felice és a magyar nóta.
XXIII. KOSZTA MÁRTON ESETE 252
XXIV. NEVES ÉS NÉVTELEN EMIGRÁNSOK 257
A new yorki magyarság 1852-ben. - Vándorok az amerikai élet országutján. - A californiai emigránsok. - A new orleánsi emigránsok. - A chicagoi emigránsok. - Egy hiteles névsor. - Csonka feljegyzések. - És a cigány huzta. - Emigránsokról, akik visszamentek.
XXV. A CUBAI "TIZENHÁRMAK" 294
XXVI. HEILPRIN MIHÁLY 300
XXVII. KÉT ELFELEJTETT HALOTTRÓL 305
Kossuth két nővérének sirja New Yorkban és Brooklynban.
XXVIII. AZ ÖREG HONVÉD ÉS A VÉLETLEN 309
XXIX. HÁROM VÁNDOR MADÁR 312
A londoni forradalmi komité és az erdélyi összeesküvés szereplői Amerikában. - Az uj európai forradalom. - Kossuth és Makk ezredes. - A balavásári szüret. - Az utolsó felvonás. - Amerikában. - Epilog.
XXX. AZ AMERIKAI POLGÁRHÁBORU MAGYARJAI 328
Jelentkeznek a magyar emigránsok. - A hét vezér. - Stahel Számveld Gyula. - Asbóth Sándor. - Knefler Frigyes. - Mundee Károly. - Kozlay Jenő. - Schoepf Albin. - Pomutz György. - A springfieldi hős. - A Rombauerek. - A csillagsávos lobogóért. - A Rombauerek a polgári életben. - A vén sas. - A Lincoln puskások. - Néger ezredek, magyar főtisztek. - Hősökről, magyarokról. - A hősök névsora.
FÜGGELÉK 369

MÁSODIK KÖTET.
Az amerikai magyarság története a világháboru kitöréséig (1583-1926).

I. AZ AMERIKAI MAGYARSÁG GYERMEKKORA 7
Az egyleti élet hajnala. - Magyar élet Amerikában. - Bolyongások Magyar Amerikában 1872-ben. - A magyar név kultusza. - Az első magyar gyűjtés és a "Magyar Amerika" megjelenése.
II. MAGYAR ÜSTÖKÖS AZ AMERIKAI ÉGEN 35
III. "MEGYÜNK AMERIKÁBA!" 43
IV. 1884 FEBRUÁR 1. 49
V. AZ ELSŐ MAGYAR NÉPÜNNEPÉLY AMERIKÁBAN 56
VI. MUNKÁCSY MIHÁLY AMERIKÁBAN 59
VII. AZ ELSŐ BETEGSEGÉLYEZŐ EGYLETEK 64
VIII. AZ ELSŐ MAGYAR LELKÉSZEK AMERIKÁBAN 74
IX. MAGYAR TÁRSULAT 83
X. A NEW YORKI "MAGYAR HÁZ"-RÓL, A MELY NINCS 92
XI. AZ ELSŐ KOSSUTH-SZOBOR MOZGALOM 97
XII. KOSSUTH ÉS AZ AMERIKAI MAGYARSÁG 103
XIII. GERSTER ÁRPÁD: AZ AMERIKAI MAGYAR 114
XIV. AZ ELSŐ MAGYAR MŰKEDVELŐK 122
XV. ERDÉLIYI SZ. GUSZTÁV 128
XVI. A MILLÉNIUM ÉS AZ AMERIKAI MAGYARSÁG 134
XVII. AZ AMERIKAI MAGYARSÁG MEGSZERVEZÉSÉNEK ELSŐ KISÉRLETEI 150
Az első konvenció. A Magyar Művelődési Szövetség. - A Magyar Nemzeti Szövetség másodszor.
XVIII. A NEMZET DISZ-ZÁSZLÓ AMERIKÁBAN 168
Hogy született meg a zászló gondolata. - Az utolsó előkészületek. - A zászló felavatása Budapesten. - Készülődik az amerikai magyarság. - Megérkezik a zászló. - A zászló ünnepe. - A Bridgeporti Szövetség átveszi a zászlót.
XIX. KOHÁNYI TIHAMÉR 189
XX. MAGYAROK AZ ALASZKAI ARANYMEZŐKÖN 204
XXI. A CLEVELANDI KOSSUTH-SZOBOR 208
A szobor mozgalom országos megszervezése. - A pánszlávok aknamunkája. - Előkészületek a szobor leleplezésére. - A Kossuth-szobor leleplezése. - A diszgyülés. - Áll a szobor. - Megszólalnak az ágyuk.
XXII. A BUDAPESTI WASHINGTON-SZOBOR 228
Amerika közvéleménye és a Washington-szobor. - A szoborbizottság megalakulása. - Memorandum Budapest fővárosához. - Az utolsó előkészületek. - Budapest várja az amerikai magyarokat. - A Washington-szobor leleplezése.
XXIII. KOSSUTH FERENC ÉS AZ AMERIKAI MAGYARSÁG 251
XXIV. MAGYAR-AMERIKA EGYLETI ÉLETE 260
Egyletek elnevezése. - A hivatalos lap. - Az egyleti tisztviselők. - Egy kis statisztika. - Az egyletek működése. - Önképzőkörök. - Egyetemi Kör, Amerikai Magyar Klub, Orvos egylet, tudományos testületek. - Dalkörök, dalárdák.
XXV. MAGYAR AMERIKA BETEGSEGÉLYEZŐ ÉS ÉLETBIZTOSÍTÁSI SZÖVETSÉGEI 304
A Verhovayak története. - Amerikai Magyar Segélyző Szövetség. - Amerikai Magyar Református Egyesület. - Rákóczi Magyar Betegsegélyező Egylet. - Az amerikai magyar katholikusok szervezkedése. - Munkás Betegsegélyző Szervezetek. - Az egyleti élet szélhámosai.
XXVI. A SZÖVETSÉGEK EGYESITÉSE 359
XXVII. MAGYAR AMERIKA EGYHÁZI ÉLETE 363
1.) Amerika római katholikus magyarsága. - Böhm Károly és kora. - Nemzeti megujhodás. - A második generáció megmentése és a templomok jövendője. - 2.) Amerika görög katholikus magyarsága. - 3.) A magyar református Sion Amerikában. - Az első szárnypróbálgatások, az első lelkészek, az első hitközségek. - Az első egyházmegye megalakitásától a csatlakozásig. - Reformátusok testvérharca. - Az amerikai magyar reformátusság helyzete a háboru kitörésétől a tiffini egyezményig. - A jelenlegi helyzet. - A református árvaház. - 4.) A lutheránusok, baptisták, szombatosok, unitáriusok és más vallásfelekezetüek egyházi élete.
XXVIII. MAGYARORSZÁG ÉS AZ AMERIKAI MAGYARSÁG 441
Az első megmozdulás az első üzenet Magyarországba. - Az ex-lex és az amerikai magyarság. - Magyar képviselők Amerikában. - "Veszélyben a haza!" Talpra áll az amerikai magyarság. - Az első erőpróba. - Üzen az amerikai magyarság. - Apponyi Albert második amerikai utja. - Apponyi az amerikai magyarsághoz. - Az általános választói jog és az amerikai magyarság. - A magyarországi köztársaság párt és az amerikai magyarság. - Désy Zoltán és az amerikai magyarság. Vissza
Tétel sorszám:
165

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
10.200 Ft Licitek száma: 26



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!