Aukciós tétel adatai
[Budapest], é. n., Válasz (Első Kecskeméti Hírlapkiadó és Nyomda Rt.), 51 p. + [1] p.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Szerző által dedikált példány. Franklin Delano Roosevelt. Írta: Cs. Szabó László.
A címlapon a szerző, Cs. Szabó László tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Jancsó Elemérnek igaz szeretettel Cs. Szabó László. Bpest. 935 V/7"
A dedikáció címzettje, Jancsó Elemér (1905-1971) erdélyi magyar irodalomtörténész, kritikus, szerkesztő. A kolozsvári Református Kollégium tanára, az Erdélyi Tudományos Intézet munkatársa, a Bolyai Tudományegyetem, illetve az egyesítés után haláláig a Babes-Bolyai Tudományegyetem magyar irodalmi tanszékének vezető professzora volt. Többek között az "Erdélyi Irodalmi Szemle", az "Erdélyi Múzeum", a "Pásztortűz", a "Független Újság" és a "Korunk" c. folyóiratok, napilapok munkatársaként, valamint az "Erdélyi Ritkaságok" könyvsorozat szerkesztőjeként is tevékenykedett.
Különlenyomat a "Válasz" 1935 márciusi és áprilisi számából. Nyomtatta az Első Kecskeméti Hírlapkiadó és Nyomda Rt.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratos címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel és hátlappal, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Cs. Szabó László (1905-1984) Kossuth-díjas író, kritikus, a Nyugat esszéíró nemzedékének tagja, a Magyar Rádió Irodalmi Osztályának vezetője (1935-1944), 1945-től a Képzőművészeti Főiskola Művelődéstörténeti Tanszékének vezetője. Fő érdeklődési területe az olasz reneszánsz, William Shakespeare munkássága, az angol klasszikus festészet és a magyar irodalom öröksége és kortárs eredményei. 1948-ban nyugatra emigrált; előbb Olaszországban, majd Nagy-Britanniában telepedett le, a BBC munkatársaként dolgozott.
Előszó
Részlet a könyvből:
A demokratikus államfő
Államférfiak közt nincsen titkos tehetség: a történelem csak meghurcolt államfőket igazolt, félreértett tehetségeket soha. Ha voltak is a politikának tisztes mellőzöttjei, "akik mögött szép jövő állt", belőlük csakugyan hiányzott az államférfiúi erény. A nép eleinte nem látja a történelmi szerepet, de a született államférfit ösztönszerűen kiemeli a közhivatalt viselő kortársai közül. Ezért történt, hogy az amerikai választó a nemzeti veszély napjaiban Franklin Rooseveltnek tüstént nagyobb szerepet szánt, mint közvetlen elődeinek. A szerep köronalait aztán csak a történelem tisztázza.
Vissza