Farczády Elek/Szabó T. Attila: A marosvásárhelyi sorok
Szerző
Farczády Elek
Szabó T. Attila
Lektor
Szabédi László
Akadémiai Kiadó(Bukarest)
,
Kiadói félvászon kötés
, 47 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv:
Magyar
Méret:
25 cm x 18 cm
ISBN:
Aukció vége:
2024-07-21 20:00
Aukciós tétel adatai
Bukarest, 1957, Akadémiai Kiadó (Kolozsvári Nyomdaipari Vállalat), 47 p. + [3] p. + [4] t.: ill.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Első kiadás. A marosvásárhelyi sorok. Közzéteszi: Farczády Elek és Szabó T. Attila. A 2-4. rész Farczády Elek, az 1. és az 5-6. rész Szabó T. Attila fogalmazása. Négy fekete-fehér feliratozott képtáblával illusztrált, valamint a rövidítések jegyzékével kiegészített kötet. A címfedél felőli oldalon hiányzik az előzéklap. Nyomtatta a Kolozsvári Nyomdaipari Vállalat. Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratos címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel és hátlappal. Az egyik közreadó, Szabó T. [Törpényi] Attila (Fehéregyháza, 1906. január 12. – Kolozsvár, 1987. március 3.) erdélyi magyar nyelvész, református lelkész, történész, irodalomtörténész, néprajzkutató, tanár. A dési, majd a kolozsvári református kollégium és a teológia elvégzése után először lelkészi, majd a kolozsvári egyetem magyar-angol szakán tanári végzettséget szerzett. Tanított a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumban és a zilahi Wesselényi Miklós Kollégiumban. 1936-tól a kolozsvári Erdélyi Múzeum-Egyesület levéltári kutatójaként helyezkedett el. A későbbiekben a kolozsvári egyetem magyar nyelvészet tanára, a Magyar Nyelvtudományi Intézet igazgatója és az Erdélyi Tudományos Intézet Nyelvészeti Osztályának vezetője is volt. 1945-ben, a Bolyai Tudományegyetem létrehozásakor a Nyelvtudományi Tanszék vezetője lett. Nyelvészeti kutatásainak fő iránya az 1940-es évektől kezdve Erdély élő névanyagának rendszeres összegyűjtése és azok egyeztetése a történeti levéltári adatokkal, illetve Erdély nyelvjárásainak nyelvföldrajzi felmérése volt.
Előszó
Részlet a könyvből:
"Még 1956. áprilisában Vigh Károly, akkor a marosvásárhelyi orvosi főiskola könyvtárának vezetője, kolozsvári tartózkodása idején felkeresett Farczády Elek április 12-én kelt...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
"Még 1956. áprilisában Vigh Károly, akkor a marosvásárhelyi orvosi főiskola könyvtárának vezetője, kolozsvári tartózkodása idején felkeresett Farczády Elek április 12-én kelt levelével. Levelében Farczády arról emlékezett meg, hogy a vezetése alatt álló marosvásárhelyi Bolyai Tudományos Könyvtárnak egy XIV. század második felében leírt hártyakódexében magyar nyelvű szövegre bukkant. Közölte, hogy a kódex leíratási korának megállapításában döntő volt dr. Franz Unterkirchnemek, a bécsi Osztrák Nemzeti Könyvtár kézirati osztálya főkönyvtárosának 1955 decemberében tett marosvásárhelyi látogatásakor ilyen értelemben kifejezett véleménye. Azt is közölte, hogy a kódex 205. lapján olvasható magyar szöveg az írásjellegből ítélve a XV. század első negyedéből való. A szóban forgó lapról készített fényképhasonmásnak és a szöveg tőle származó olvasatának egyidejű melléklésével Farczády arra kérte Vighet, hogy az írás- és nyelvtörténeti kérdésekben kérjen Jakó Zsigmondtól meg tőlem véleményt.
Mihelyst Vigh hozzám fordult, a hasonmást megmutattam a középkori írásgyakorlat olyan szakértőinek, mint amilyen Kelemen Lajos, Jakó Zsigmond és Pataki József. Mindannyiuk egybehangzó véleménye az volt, hogy Farczádynak a magyar nyelvű bejegyzés korára vonatkozó vélekedése helytálló. E közösen kialakított véleményre támaszkodva aztán a felfedezővel együtt megállapíthattam, hogy a hasonmásban előttünk fekvő magyar bejegyzés a maga igénytelenségében is a Halotti Beszéd és Könyörgés (1192-94 között), az Ómagyar Mária-siralom (1300 körül), a Gyulafehérvári Sorok (1320 körül), valamint a Königsbergi Töredék és Szalagjai (1350 táján) után korra nézve, ti. a XV. század derekáról való Jókai-Kódex, az első teljesen magyar szövegű kézirat keletkezése előtti időből az eddig ismert ötödik és egyben mindeddig utolsó magyar szövegemlék. A későbbi, beható vizsgálat e véleményt mindenben igazolta.
Vissza
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.
Leütési ár:
5.100 Ft
Licitek száma: 4
Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!
Felhasználási feltételek elfogadása
MINDEN AUKCIÓN VETT TÉTEL UTÁN A LEÜTÉSI ÁR + 15% ÁRVERÉSI JUTALÉK FIZETENDŐ!
Aukciós szabályzatunk módosult! A változást piros színnel jelöltük szabályzatunkban. Kérjük, az első licitálás megkezdése előtt figyelmesen olvassa el az Általános Szerződési Feltételeinket, valamint az Aukciós szabályzatot.
Az Antikvarium.hu aukciós felületének részletes szabályai és technikai leírása.
Az Antikvárium.hu Kft. aukciós felületének részletes szabályai és technikai leírása itt.