Balázs Béla: Doktor Szélpál Margit (dedikált példány)
Tragoedia három felvonásban
Balázs Béla
"Nyugat" kiadása(Budapest)
Könyvkötői félvászon kötés
, 142 oldal
20 cm x 13 cm
2024-02-25 20:00
Budapest, 1909, "Nyugat" ("Jókai" Könyvnyomdai Műintézet, Bp.), 142 p. + [1] p.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Doktor Szélpál Margit. Tragoedia három felvonásban. Op. I. Írta: Balázs Béla. Az előlapon a szerző, Balázs Béla tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "A. M.-nak Balázs Béla. Budapest 1909. jun. 20.". Könyvhirdetéssel kiegészített kötet. Nyomtatta a "Jókai" Könyvnyomdai Műintézet, Budapesten. Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, körbevágatlan belívekkel, átlagos, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője Balázs Béla (Szeged, 1884. augusztus 4. – Budapest, Józsefváros, 1949. május 17.) Kossuth-díjas író, műfordító, költő, színész, filmesztéta, filmrendező, kritikus, főiskolai tanár. A huszadik századi magyar kultúra kiemelkedő, meghatározó személyisége, a magyar filmesztétika egyik legnagyobb alakja. Bartók Béla, Fülep Lajos, Hauser Arnold és más kiemelkedő magyar alkotók és gondolkodók személyes barátja.
Részlet a kötetből:
ELSŐ FELVONÁS.
Részlet a kötetből:
ELSŐ FELVONÁS.
(Közepes nagyságú szoba. Jobbra elől bejáró ajtó. Szemben vele ablak, előtte nagy iróasztal. Ajtótól innen fogas, szemben vele ruhaszekrény. Az ajtón túl könyvszekrény, ágy, a sarokban kályha, előtte szék. A szoba közepén nagy kerek asztal, körülötte székek. Középen legelői nyitott kuffer; kalapskatulyák. A hátsó falban a középen a másik szobába nyiló ajtó nyitva. A többi fal mind magas üvegtelen könyvszekrénynyel teli, hogy puszta fal nincs is, - előtte füzetek, könyvek, térképek hevernek, glóbusz, műszerek, magas spirituszos üvegek. Az iróasztal is könyvekkel, iratokkal tele. Az iróasztal polcán elől egy kis petroleum-lámpa és könyvek közt egy halálfej. A szoba általában zsufolva van. Nagyon komoly, de bizalmas hangulatú. Délutáni szürke világítás).
Ez a színdarab 1909. április 30-án bukott meg a Nemzeti Színházban. De a "bíráló bizottság" a huszonkét éves kezdő első irodalmi és színpadi próbálkozását, melyet Alexander Bernát "fedezett fel" egyhangú tetszéssel fogadta és a sajtókritika is tehetséget és ígéreteket állapított meg benne.
Leütési ár:
30.000 Ft
Licitek száma: 15