Bonfinius, Antonius [Bonfini, Antonio] / Sambucus, Joannes [Zsámboky János]: Historia Pannonica - Sive Hungaricarum rerum decades IV. et dimidia Libris XLV. comprehensae. / Accedunt tractatus aliquot ... auctore Joanne Sambuco.

Antonii Bonfinii
Joanne Sambuco
Joannis Widenfeldt, & Godefridi de Berges (Coloniae Agrippinae) ,
Korabeli egészbőr kötés , 777 oldal
Nyelv: Latin
Méret: 33 cm x 19 cm
2023-12-10 20:00

Coloniae Agrippinae [Köln], 1690, Sumptibus Joannis Widenfeldt, & Godefridi de Berges, 16 p. + 702 [!708] p. + [20] p. + 79 p.

Antonii Bonfinii Historia Pannonica: Sive Hungaricarum rerum decades IV. et dimidia Libris XLV. comprehensae. ... Accedunt tractatus aliquot, ... auctore Joanne Sambuco. / Magyar történelem: avagy a magyarok dolgai IV és fél tizedben, XVL könyvben összefoglalva. ... Kiegészítésül Zsámboky János néhány értekezésével. Írta: Antonio Bonfini.
Latin nyelvű kötet. Folio. Fekete-fehér könyvdíszekkel és iniciálékkal. A 96. oldal után a könyv oldalszámozása téves. A továbbiakban következetesen a téves számozás folytatódik, melyhez további lapszámhibák adódnak – hibás az 552., 553., 555., 556., 600. és 693. oldalak, valamint a törvényeket tárgyaló kiegészítés 54. oldalának számozása.
Korabeli egészbőr kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, későbbi javításból származó könyvgerincre kasírozott, eredeti, aranyozással díszített, hiányos gerincrésszel, ugyancsak a gerincen egy aranyozott feliratos vignettával, színes, márványozott előzéklapokkal, több helyen nedvességtől foltos, illetve tintával írt margináliákat tartalmazó belívekkel, néhány javított lapszéllel, hiánytalan állapotban.

RMK III 3633.
Kötetünk a Magyarországon élő itáliai történetíró, Antonio Bonfini (1427/1434?-1502) magyar történelmet feldolgozó munkájának negyedik teljes kiadása. Bonfini Mátyás király megbízásából, 1488-ban kezdett bele az eredetileg Rerum Hungaricum decades [A magyar történelem tizedei] című, reneszánsz szellemiségű történelmi munka megírásába, amelynek vezérfonala a Thuróczy-krónika volt. A neves humanista közel egy évtizedig, 1497-ig dolgozott a művön, amely új fejezetet nyitott a magyar történetírásban, és évszázadokra meghatározta a magyar múltról való felfogást. A Rerum először 1543-ban jelent meg nyomtatásban, azonban ez a kiadás csak az első három tizedet tartalmazta. A teljes szöveg elsőként Zsámboky János (1531-1584) humanista történetíró és filológus gondozásában, 1568-ban, Bázelben került kiadásra. Zsámboky a könyvet saját kiegészítéseivel, valamint Oláh Miklós Attila-monográfiájával együtt adta közre. 1690-es, kölni kiadású példányunk mindezen kiegészítéseket is tartalmazza.

048

Kikiáltási ár:
180.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
191.000 Ft Licitek száma: 3