Molnár István: A fatenyésztés

Különös tekintettel a községi faiskolákra és befásitásokra

Molnár István
Pallas Részvénytársaság Nyomdája (Budapest) ,
Könyvkötői egészvászon kötés , 328 oldal
Sorozatcím: A földmivelésügyi m. kir. minister kiadványai
Kötetszám: 22
Méret: 23 cm x 16 cm
2024-07-21 20:00

Budapest, 1903, Pallas Részvénytársaság Nyomdája, 328 p. + [8] p., ill.

A m. kir. földmivelésügyi minister kiadványai. 1903./2. sz.
A fatenyésztés. Különös tekintettel a községi faiskolákra és befásitásokra. A m. kir. földmivelésügyi minister megbízásából írta: rudinai Molnár István kir. tanácsos, gyümölcsészeti és fatenyésztési ministeri biztos.
Ötödik átnézett és bővített kiadás. 91 szöveg közti, fekete-fehér ábrával illusztrált, valamint korabeli hirdetésekkel, függelékkel, betűrendes tárgymutatóval és tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Az előlapon és néhány oldalon tollal írt, tulajdonosi bejegyzés látható.
Könyvkötői egészvászon kötésben lévő példány a címfedélre kasírozott, feliratozott, kiadói címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel és hátlappal, új előzéklapokkal, a tárgymutató néhány oldalán tollal készített jelöléssel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Rudinai Molnár István (1851–1920) pomológus, szőlész, kertész. Az 1870-es években előbb a tapolcai gazdasági és borászati iskola, majd a budai országos vincellérképző igazgatója, a Borászati Lapok szerkesztője volt. Miniszteri megbízásból számos nyugat-európai tanulmányutat tett, ennek nyomán létesült tervezetei alapján a budai kertészeti tanintézet, amelynek 1894-ben igazgatója lett. 1897-től a földművelésügyi minisztérium gyümölcsészeti- és kertészeti ügyosztályát vezette. Nevéhez fűződik az állami faiskola-rendszer kialakítása.

A fatenyésztés mind közgazdasági, mind közegészségügyi szempontból egyike a mezőgazdaság fontosabb ágainak. Fontos közgazdaságilag azon okból, mert a fatenyésztés által a talaj azon mélyebb rétege... Tovább

A fatenyésztés mind közgazdasági, mind közegészségügyi szempontból egyike a mezőgazdaság fontosabb ágainak. Fontos közgazdaságilag azon okból, mert a fatenyésztés által a talaj azon mélyebb rétege használtatik ki, mely egyébként mezőgazdasági termelés által nem szokott igénybevétetni: továbbá azért is, mert a termelt fa úgy butorzathoz, valamint gazdasági épületek és szerszámokhoz szükséges fát, legrosszabb esetben pedig tűzifát szolgáltat, mely utóbbi nemcsak a fákban szűkölködő alföldön, de nagyobb felföldi városainkban is napról-napra drágább lesz. A fatenyésztés fontos továbbá közgazdasági szempontból véve azon okból is, mert némely egyoldalú pl. köves, sziklás, avar sivár futóhomok és mérsékelt szikes talajok - a melyek semmi más mezőgazdasági termelési czélra sem használhatók - egyes e czélra kiválasztott fanemek tenyésztése által hasznosíthatók; továbbá némely vizenyős területek szintén hasznossá tehetik nyár-, éger- és fűzfa tenyésztésével: sőt a fűztermelés által, az egyébként semmi hasznot nem adó nedves területek gyakran igen szép jövedelmet képesek nyújtani. A fatenyésztés fontossága közegészségügyi szempontból ma már el nem vitatható. Hiszen ismeretes, hogy a fák és cserjék leveleik alsó lapján a levegő széndioxidját veszik fel, azt felbontják s abból a szenet testük gyarapítására visszatartván, a minket éltető és lélekzésre szükséges élenyt (oxygént) kilehelik, visszaadják. Vissza

A fatenyésztésnek, különösen pedig a gyümölcsfatenyésztésnek fontossága 3
A faiskolák osztályozása és azok feladata 7
Gazdasági akadémiai és földmívesiskolai faiskolák 8
Állami faiskolák 8
Egyleti faiskolák 9
Közúti és vasúti faiskolák 9
Erdészeti faiskolák 9
Kerületi, járási faiskolák 9
Magán faiskolák 9
Kereskedelmi faiskolák 9
Községi faiskolák 10
A faiskolában szaporítható fák és cserjék 10
GYÜMÖLCSTERMŐ FÁK ÉS CSERJÉK 11
Almafélék csoportja:
Az almafa 11
A körtefa 15
A birs 18
A berkenye 18
A noszpolya vagy nasponya 19
A galagonya 19
A nagy csipkerózsa 19
Csontmagúak csoportja
A szilva 19
A cseresnye és meggy 22
A nyári vagy kajszibaraczk 24
Az őszi baraczk 25
A mandola 26
A húsos som 26
Kopáncsosok csoportja
A diófa 27
A mogyoró 28
A nemes vagy szelid gesztenye 29
Bogyósok csoportja
A szőlő 30
A köszméte vagy egres 32
A ribiszke 33
A fái szeder vagy eperfa 34
A földi vagy seregélyszeder 34
A málna 35
GAZDASÁGI, ERDEI DISZFÁK ÉS CSERJÉK
Lombos fák és cserjék:
Actinidia 35
Áfonya 35
Akáczfa 36
Alma diszfajtái 37
Amelanchier 37
Amorpha 37
Amygdalopsis 38
Aristolochia 38
Bálványfa 38
A ganita 38
A berkenye 39
A bodzafa 39
A boglárfa 39
A borbolya 40
A borostyán 40
A borsófa 41
A bőrfa 41
A Bronssonetia 41
A bükkfa 41
Calycanthus 42
Ceanothus 42
Cseresnye és meggy diszfajtái 42
Deutzia 42
Diervilla 42
A diófa 43
A dudafürt 43
Eper diszfajtái 43
Az égerfa 43
A fagyal 44
A farkas boroszlán 44
Fontanesia 44
Forsythia 44
A fűz 44
Galagonya diszfajtái 44
A Gleditschia 46
A gyertyánfa 47
A hanga mandola 47
A hársfa 47
A hibikfa 48
A hóbogyó 48
A hólyagfa 48
Hippophoe 48
A japáni akácz 48
A (hamis) jázmin 49
A japáni birs 49
A jázmin (valódi) 49
A jeneszter 50
A Judásfa 50
A juhar vagy jávorfa 50
Juhszalag 50
A kecskerágó 51
Kerria 52
A Koelreuteria 52
Kökény diszfajtái 52
A kőrisfa 52
Körte diszfajtái 53
A lencsefa 53
A loncz 53
A magyal 53
A Maclura 54
A nyárfa 54
A nyírfa 56
Az olajfűz 56
Az olvasófa 56
Az orgonafa 56
Őszi baraczk diszfajtái 57
Paulownia imperialis 57
Periplocca 57
Puszpáng 57
A rekettye 58
Az (arany) ribiszke 55
A (vad) rózsa 58
A sefűsefa 59
A Spiraeák 59
A szederj 59
A szilfa 59
Szilvafa diszfajtái 60
A szömörcze 60
A Tamarix 60
A Tecoma 60
A trombitafa 61
A tölgyfa 61
A tulipánfa 62
A vadgesztenyefa 62
A vadszőlő 63
A vajutövis bengo 63
A vörösgyűrű 63
Wistaria 63
Xanthoceras 63
A zelniczemeggy 64
Tűlevelű fák és cserjék
A boróka-fenyő 64
Az erdei fenyő 64
A fekete fenyő 65
A havasi fenyő 65
Hegyi fenyő 65
Nagylevelű fenyő 65
Szurkos fenyő 65
A sima fenyő 66
A vörös fenyő 66
A cerdus fenyő 66
A jegenye-fenyő 66
A lucz-fenyő 66
A nemes fenyő 67
A nordmanni fenyő 67
Veitch fenyő 67
Engelmann fenyő 68
Szúrós fenyő 68
Kaliforniai fehér fenyő 68
Balzsam-fenyő 68
A fehér jegenyefenyő 69
Sitka fenyő 69
Omorica fenyő 69
A tiszafa 69
Tsuga fenyő 70
Douglas fenyő 70
A mocsári cziprus 70
A Thujafa 70
Az életfa 71
Lawson cziprus 71
Nutka cziprus 71
Thuyopsis 71
A Gingko 71
A faiskola-terület kiválasztása 72
Fekvés és égalj 72
Talaj és féleségei 73
A faiskola bekerítése 77
Eleven sövény 78
Falkerítés 80
Rőzse- és nádkerítés 81
Deszka- és léczkerítés 82
A faiskola talajának javítása és előkészítése 83
A talaj javítása 84
A talaj alagcsövezése 86
A talaj forgatása 88
A faiskolák berendezése és üzemterve 91
Utak kitűzése 92
A faiskolába szükséges eszközök 93
Üzemtervek különböző nagyságú faiskolák számára 94
A fák és cserjék szaporítása magról és a magcsemeték gondozása 104
A magról szaporítás
Gyümölcstermőfák és cserjéknél 105
Gazdasági díszfák és cserjéknél 106
Tudnivalók a magvak vetéséről 107
A magvak rétegezése 109
A szilvamag előkészítése 111
A magiskola 113
A petroleum-emulsió készítése 114
A magcsemeték öntözése 115
A kikelt magcsemeték gondozása 116
A csemeteiskola tisztántartása 116
A csemeték leárnyékolása 117
A csemeték áttűzdelése 117
A csemeteerősítő iskola 118
A csemeték egyezése 118
A fák szaporítása dugványok, bujtás, gyöksarjak és tőelosztás által 120
Dugványozás 120
A dugványok előgyökereztetése 124
Bujtás 125
Döntés, homlitás 125
Feltöltögetés és körbujtás 127
Gyökérsarjakkal való szaporítás 129
Tőelosztás 130
A faiskola beültetése és az első évi gondozása
Alanyok kiültetése 131
Alanyok elvermelése 131
Kézben oltás 132
Sor- és csemete-távolság 133
Az ültetés végrehajtása 135
A csemeték első évi gondozása 136
A nemesítés és az ahhoz szükséges kellékek 137
A nemesítés fogalma 137
Önnemesítés 137
Kétszer nemesítés 138
A nemesítés sikerének feltételei 138
A nemesítés ideje 142
Az oltás helye 143
Alanyok 144
Oltóvesszők, oltógallyak és szemzőhajtások 144
Kések és egyéb oltóeszközök 148
Kötelékek 150
Oltóviaszok 150
Oltásmódok
Az egyszerű párosítás 153
A nyelves vagy angol párosítás 154
A nyereglapozás 155
A héj alá oltás 156
A fél és javított hasítékolás 157
Kecskeláb-oltás 158
A szemzés 160
A nemesített fák első évi kezelése 165
A nemes hajtások kezelése 165
A biztosító csap kezelése 167
A fák nevelése a faiskolában 169
Metszés közvetlenül a szem felett 169
A biztosító csapra metszés 170
A bekurtítás 170
Oldalvesszők, gallyak eltávolítása 171
Almafélék törzsnevelése 175
Természetes rendszer 175
A Dietrich-Lucas-féle mesterséges rendszer 177
A csontmagú gyümölcsfák törzsnevelése
A szilvafánál 181
A cseresnye- és meggyfánál 183
A baraczk- és mandolafánál 183
A kopáncsos gyümölcsfák nevelése 183
Egyéb fák törzsnevelése 184
A korona képzése és nevelése 184
Gúlaalakú fák nevelése 188
A talaj művelése és egyéb teendők a faiskolában
A talaj művelése 191
A talaj trágyázása 192
Faiskolai napló 193
Az oltványok karózása 194
A fák kiszedése és csomagolása 195
A fák kiszedése 195
A kiszedett fák elvermelése 197
A fák csomagolása 197
Az útközben megfagyott, vagy félig elszáradt fák kezelése 201
A fák kiültetése, különböző befásítások czéljából
Égalji viszonyok
Bor-égalj 205
Őszi búza-égalj 205
Őszi rozs-égalj 205
Tavaszi gabona-égalj 206
Legelő égalj 206
Kiültetési helyek
Házi kert 206
Gyümölcsösök 209
Szőlő 211
Szántóföldek és rétek 212
Legelők és marhadelelők 213
Utak és vasutak 214
Utczák, terek és sétányok 218
Díszkertek és parkok 219
Homokkötés, vízmosások és partok kötése 221
Erdősítés 222
A gyümölcsfák ültetésénél
A fák térszükséglete 224
Az ültetési gödrök és dombok 224
Az ültetendő fák kiválogatása és előkészítése 226
Az ültetés ideje 228
Az ültetés 229
A kiültetett fák karózása 231
A faültetvények gondozása 234
A korona továbbképzése és a cserjék kezelése 234
A korona további gondozása 239
A fák törzsének gondozása 242
A fák talajának gondozása (a fák trágyázása) 244
Idősb fák ifjítása, átoltása és helyettesítése
Ifjítás 247
Átoltás 248
Fák helyettesítése 250
A fák ellenségei és betegségei 251
Az ország egyes megyéiben nagyban termelendő gyümölcsfajták jegyzéke 251
Az egyes megyék a-b-c rendben felsorolván
A fák ellenségei, betegségei és egyéb bajai ellen való védekezés 276
Ellenségek (állatiak)
A mezei nyúl 276
A vízi poczok 277
A mezei egerek 278
A közönséges cserebogár 278
A szürke ormányos 278
A rügyfúró bogár 279
A szú és Agrilus 279
A lótetű 280
A galagonya-pille 280
Az aranyfarú pille 281
A gyűrűs pille 281
A gyapjas pille 282
A kis téli araszoló 283
A pókhálós moly 285
Az almamoly 285
A szilvamoly 286
A köszméte-pille 286
A nagy farágó 287
A vértetű 288
A levéltetvek 290
A dohánylúg-kivonat 290
A Quassia-főzet 291
A fák pajzstetvei 291
Növényi ellenségek
A ragya 292
A Morthiera mespili 293
A korompenész 293
A Fusicladium 294
A Monilia 294
A szilva táskásodása 295
Őszi baraczk betegsége 295
A nyálkagombák 295
Betegségek
A fenésedés 296
A rák 297
A mézgásodás 298
A méz- és lisztharmat 298
A levelek fodrosodása 298
A szélütés 299
A sárgulás 299
A cserepesedés 300
A terméketlenség 300
A fák egyéb bajai
A téli fagy 301
A tavaszi fagy 302
A hónyomás 302
A szelek 302
A jégverés 303
Évi teendők a faiskolában és ültetvényekben
Januártól február közepéig 304
Február közepétől márczius végéig 304
Márczius végétől május elejéig 304
Május elejétől junius elejéig 305
Junius elejétől julius végéig 305
Julius végétől szeptember elejéig 305
Szeptember elejétől október elejéig 305
Október elejétől november végéig 306
November végétől január végéig 306
Függelék
A községi faiskolák és utak befásítására vonatkozó tudnivalók
Az 1894. évi XII. törvényczikk VI. fejezete 307
Az 1894. évi 48.000 sz. ministeri rendelet a népiskolai fatenyésztési oktatásra vonatkozólag 309 Vissza
229

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
80.000 Ft Licitek száma: 15