Dékány András: Náderdőben vadmadár (dedikált példány)

Dékány András
Szécsi Árpádné
Magvető Könyvkiadó (Budapest) ,
Kiadói félvászon kötés , 232 oldal
Méret: 19 cm x 13 cm
2024-02-25 20:00

Budapest, 1955, Magvető Könyvkiadó (Budapesti Szikra Nyomda), [1] t. + 232 p. + [1] p., ill.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Náderdőben vadmadár. Írta: Dékány András.
A címlapon a szerző, Dékány András tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "B. P. barátomnak a Velencei-tó rajongójának - egy másik rajongó: Dékány András 958. szept."
Szövegközti, fekete-fehér rajzokkal és egy színes képtáblával illusztrált, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. A fedéltervet és a belső rajzokat Szécsi Árpádné készítette. Nyomtatta a Budapesti Szikra Nyomda.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratos, alakos-ábrás illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, hiánytalan, jó állapotban.
A kötet szerzője, Dékány András (Kecskemét, 1903. január 11. – Budapest, 1967. május 30.) író, újságíró. Dékány már a harmincas évektől írt regényeket, színműveket. Csínom Palkó című rádiójátékából Farkas Ferenc zenéjével népszerű daljáték, 1973-ban film készült. Ugyancsak Farkas Ferenccel közös műve a rádióoperettként népszerűsített Zeng az erdő című műve, amelyet a Magyar Rádió mutatott be 1953 februárjában Szécsi Ferenc rendezésében, Sárdy Jánossal a főszerepben. A legkedveltebb ifjúsági szerzők közé tartozott. Különösen népszerű volt – és népszerű ma is – tengerészregény-sorozata, amelynek főhőse Turkovich Daniló kapitány, a tudós természetbúvár, a hajók, tengerek és szelek ismerője és ismertetője.

Madarakról, nádasokról szól ez a könyv, meg mindarról, ami a nádasok körül található: a tóság életéről, halakról, bogarakról, csigákról és furcsa, különös növényekről. Sok esztendő megfigyeléseit... Tovább

Madarakról, nádasokról szól ez a könyv, meg mindarról, ami a nádasok körül található: a tóság életéről, halakról, bogarakról, csigákról és furcsa, különös növényekről. Sok esztendő megfigyeléseit foglaljuk itt össze - a természetszerető ember szemszögén keresztül, s adjuk tovább az élményeket a mi "vadvíz-országunkról", erről az érdekes, sok természeti kincset rejtő vízi birodalmunkról. Kalandozásunk tárgya a Velencei-tó, vagyis inkább tóvidék, ahol már a kőkorszakban is élt ember, hogy vadászva-halászva az ősnádasban megkeresse élelmét... A tó partjain az emberi kultúra győzelmes tempóban halad előre. Traktorok zúgnak a földeken, üdülőtelepek épülnek, új utakat dögönyöz a hengerlő mozdony. De maga a tó világa érintetlen: úgy élnek itt az évről évre visszatérő fészkelők, mint évszázaddal ezelőtt, csak a számuk és a fajtájuk fogy rohamosan. Az ok egyszerű: a vízi madárság - a madárvilág legősibb rendje, legtöbbje nehezen idomul az emberi kultúra formálódásaihoz. Vissza

Meghívó5
Tavaszi verőfény
A sarkvidéki küldött10
Megjöttek, itt vannak!16
Nád, fűz, nyír24
Nádi tanyák, nádi rejtelmek30
Egy kis "tudomány"37
Pajzsos lovagok46
Gémváros élete53
A daru nyomában64
Nyári nap fényében
Kalózkapitányék80
A láp virágai és más falatok88
Kék égen fehér felhő97
Megjöttek a gyerekek!107
Nádi fuvolások123
Vlieland zátonyain133
Fűről, fáról140
Amíg a fiókából felnőtt lesz148
A magam Brehmje163
A jégmadár163
Zsuzsanna165
Jakabék168
A vizek rablólovagja170
A barátságos fejedelem171
Vízi rejtelmek179
Őszi szelek járnak
Az okos madár194
Madárnevek - nádi nevek205
Megy a fecske - jön a vadlúd215
Kendőlobogtató230
040

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
80.100 Ft Licitek száma: 150