Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Borsos Miklós szobrászművész által dedikált, valamint autográf magánlevelével ellátott példány. Éremművészet és medicina a 80 éves Borsos Miklós életművében. / Borsos Miklós éremművészete.
1. Éremművészet és medicina a 80 éves Borsos Miklós életművében. A kiállítást rendezte és a katalógust összeállította: Csoma Zsigmondné és Gosztonyi József. Művészeti berendező: Garami Éva.
A címlapon Borsos Miklós szobrász, éremművész filctollal írt, névre szóló dedikációja olvasható: "Dr. Antall Józsefnek köszönettel Borsos Miklós. 1986".
A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, a Magyar Orvostörténelmi Társaság Orvosnumizmatikai Szakosztálya, a Magyar Éremgyűjtők Egyesülete és a Magyar Numizmatikai Társulat közös kiállítása. A kiállítás anyaga válogatás a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum éremgyűjteményéből és Gosztonyi József magángyűjteményéből. A kiállítás megtekinthető a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum kiállítótermében (I. ker., Apród u. 1-3.) 1986. december 20-tól hétfő kivételével naponta 10:30-17:30 óráig.
A kiállítási katalógus tartalmazza a kiállított érmék jegyzékét. Az érmék mögött látható egy sorszám, mely alatt megtalálható az érme a Borsos Miklós összes érmeit tartalmazó katalógusban (Borsos Miklós éremművészete), amely Gosztonyi József szerkesztésében a kiállítás megnyitásával azonos időben jelent meg.
Hajtogatott, jó állapotú katalógus.
[Budapest], 1986, Semmelweis Orvostörténeti Múzeum (Colorplast), [8] p.
2. Borsos Miklós éremművészete. Szerkesztette: Gosztonyi József.
A kiadvány tartalmaz egy rövid tanulmányt Borsos művészetéről, valamint egy jegyzéket a szobrászművész érmeiről és plakettjeiről. Megjelent „Az érem” c. numizmatikai folyóirat 1976/2., 1977/1-2., 1978/2., 1979/2. számában.
Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány feliratozott címfedéllel, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban.
h. n., [1986], k. n., 19 p.
Különálló egyedi melléklet:
Borsos Miklós szobrász autográf magánlevele Dr. Antall Józsefnek, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum igazgatójának, későbbi miniszterelnöknek.
A levél végén Borsos Miklós tollal írt, jól olvasható aláírása látható.
A levél tárgya: Borsos megköszöni a levél „trilógiát”, amit Antall József neki írt, majd megmagyarázza a válaszlevél késésének okát és ismételten megköszöni a figyelmet, melyet a címzett tanúsít irányába, valamint a munkásságával kapcsolatos törődést. Utóiratban megjegyzi, hogyha a régi tihanyi fejedelemségek fönnállnának, akkor javasolná, hogy válasszák meg a címzettet mint "Per Honor Civis Tihanyiensist".
Kézzel írt, hajtogatott, keltezéssel ellátott (Tihany, 1986. aug. 20.), jó állapotú magánlevél, eredeti, tollal címzett, két postai bélyeggel ellátott, jó állapotú borítékban.
A levelet írta Borsos Miklós (Nagyszeben, 1906. augusztus 13. – Budapest, 1990. január 27.) szobrász, éremművész, grafikus. 1941-ben a Tamás Galériában rendezett tárlata feltűnően nagy sikert aratott. Tagja lett a Képzőművészek Új Társaságának. 1943-ban az Ernst Múzeumban szerepelt egy csoportos kiállításon Barcsay Jenővel, Dési Huber Istvánnal, Gadányi Jenővel és Pálffy Péterrel. 1946 és 1960 között az Iparművészeti Főiskola elismert tanára volt, később Tihanyra költözött és csak a művészetének élt.
A dedikáció és a levél címzettje, Antall József (Pestújhely, 1932. április 8. – Budapest, 1993. december 12.) politikus, muzeológus, tanár, 1985-től a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum főigazgatója, 1989-93-ig a Magyar Demokrata Fórum (MDF) elnöke, az első szabadon választott miniszterelnök a rendszerváltás után.
Előszó
Borsos Miklós sokoldalú művészi tevékenységéről már sokan és sokat írtak, - cikkek, tanulmányok egész sora, a Művészet Kiskönyvtárában egy monográfia is megjelent róla - de éremművészeti munkásságának átfogó bemutatásával lapunkban találkozhatnak először az éremgyűjtők. Megtisztelő feladatnak érezzük a vállalkozást, hogy jelenkori éremművészetünk e kiemelkedő mesterének éremművészeti tevékenységével ilyen részletesen foglalkozhatunk. Az éremgyűjtők segítségére, éremalkotásainak minden darabját - a változatokkal együtt - a keletkezési év sorrendjében leírtam és legközelebbi számunkban az érmek és plakettek jegyzékét leközöljük. Több mint 260 db-ot tartalmaz ez a jegyzék, amely a Mester segítsége nélkül el sem készülhetett volna. Ezúton is köszönetet kell mondani szíves, baráti segítségéért.
Borsos Miklós sokműfajú művész, - tevékenysége a renaissance korabeli művészekéhez hasonlatos - éremművészeti munkássága ezek között csak az egyik. Művészi útja - a vésnöki mesterségtől a jelenkori magyar szobrászat élvonalába - egyfelől az éremkészítés művészetén keresztül is vezetett.
Vissza