Vojnich Oszkár: A Kelet-indiai szigetcsoporton (Kenézy Gyulának dedikált példány)

Uti jegyzetek

Vojnich Oszkár
Singer és Wolfner (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 264 oldal
Méret: 23 cm x 16 cm
2023-10-22 20:00

Budapest, 1913, Singer és Wolfner (Korvin Testvérek, Bp.), 264 p., ill. + [1] térk.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. A Kelet-indiai szigetcsoporton. Uti jegyzetek. Írta: Vojnich Oszkár.
A címlapon a szerző, Vojnich Oszkár tollal bírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Kenézy Gyula barátomnak tiszteletem jeléül. 1913. január 20. Vojnich Oszkár".
A dedikáció címzettje, Kenézy Gyula (Hajdúszoboszló, 1860. január 4. – Debrecen, 1931. november 26.) szülész-nőgyógyász orvos, egyetemi tanár. 1893-tól a debreceni kórház igazgató főorvosa, 1896-tól a debreceni bábaképző intézet, majd a gyermekmenhely igazgatója volt. Ezt követően részt vett a debreceni egyetem klinikáinak tervezésében. 1916-ben kinevezték a szülészet, nőgyógyászat nyilvános rendes tanárának, 1920-ban pedig az egyetem rektora lett. A debreceni Haladás páholy tagja, majd főmestere volt, később pedig megalapította a Kőrösi Csoma páholyt.
Számos szövegközti, fekete-fehér képpel és egy térképpel illusztrált, valamint előszóval, jelmagyarázattal, részletes tartalomjegyzékkel és egy beragasztott lapon az átvett képek jegyzékével kiegészített kötet. Nyomatott a Korvin Testvéreknél, Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány, aranyozott feliratozású címfedéllel, aranyozott feliratozású, sérült könyvgerinccel, színes, kiadói előzéklapokkal, néhány foltos lappal, hiánytalan állapotban.
A szerző, Vojnich Oszkár (Bajsa, 1864. május 18. – Port Said, 1914. május 18.) földbirtokos, utazó, földrajzi író. Igazi világutazó és vadász volt. Számos Föld körüli utat tett, amelyek során a tengerpartok viszonyait, főleg a vulkanikus hatásokat tanulmányozta. Útleírásai többek között az Új Idők folyóirat hasábjain jelentek meg.

ELŐSZÓ HELYETT T909. év december havában a Rotterdamsche Lloyd-társaság kényelmes W. hajóján utaztam Marseillestől Suezig. Az utasok a Hollandiában töltött szabadságról tértek vissza gyarmatukra,... Tovább

ELŐSZÓ HELYETT T909. év december havában a Rotterdamsche Lloyd-társaság kényelmes W. hajóján utaztam Marseillestől Suezig. Az utasok a Hollandiában töltött szabadságról tértek vissza gyarmatukra, NederlandschOst Indiéba (Kelet India). A gyarmatszigetek felé közlekedő hajókon, a hollandusok között7 régebben az etiketthez tartozott bemutatkozni, amit ma is szivesen vesznek. Eleget tettem a kívánalomnak s ettől a perctől fogva közibéjök tartoztam. A társalgás sohasem szünetelt; az egyikkel németül, a másikkal angolul, a harmadikkal franciául vitattuk meg a dolgok folyását. Ezzel nem azt mondom, hogy az egyik csak németül, a másik csak angolul vagy franciául beszélt a saját nyelvén kivül; a legtöbben két más európai nyelvhez értettek; ha vesszük, hogy a gyarmati szolgálatban ezenkivül Nederlandsch Indié hivatalos nyelvét, a malájit is el kell sajátítaniok, esetleg még egy benszülött nyelvet, például jávait vagy makasszerit (Dél-Celebes szigeten), nyilvánvaló, hogy a hollandus az első linguista nemzet Európában. Vissza

Előszó helyett 3
Jelmagyarázat 7
A keletindiai szigetek rövid ismertetése 8
I. Fejezet. Java sziget.
Batavia és Weltevreden 9
Buitenzorg, Sindanglaya 12
Bandoeng 20
Bandoengtól Garoetig 25
Kirándulások Garoetból 28
Djoktjakarta vagy Djoktja 35
Hindu építkezési romok a dzsokcsai szultán birodalmában 39
Soerakarta vagy Solo 44
Soerabaya város és a Java-Madoer a szigetek közti partvidék 51
Nongko Djadjar és Tosari üdülőhelyek. A Bromo-kráter vidéke 54
Eredménytelen vadászkirándulás Java sziget déli tengerpartján 60
A „Philmophobok " Java szigetén 65
II. Fejezet. A Molukka szigetek.
Soerabayától Celebes, Boeroe és Ambon szigetek érintésével Banda Neira szigetre 68
Banda Neiratól Ternate szigetig 76
A Ternate sziget kráterénél 81
III. Fejezet. Celebes sziget.
A minahasszai szép Menadó város vidékén. Minahasszai menyegző Airmadidi helységben 87
Menadótól Celebes sziget nyugati partján Dongalláig és Dongallától Bálik Papani g (.Borneo) 90
Makasser 94
IV. Fejezet. Lombok és Báli szigetek.
Makassertől Ampenanig, Lombok sziget fővárosáig 108
Ampenantól Boelelengig, Báli sziget fővárosáig 113
Banjoewangitól (Kelet-Java) Báli sziget nyugati partvidékére 120
Postával lőtt tigrisem Báli szigeten 127
V. Fejezet. Vissza Java szigetre
Az Idjen, Klakah, Pakos és Bedali kráter tavaknál 132
VI. Fejezet. Sumatra és a tőle nyugatra eső szigetek.
Bataviától Padangig 138
Padangtól Fort de Kockig 143
Fort de Kock. Matoer. A Manindjaoe tóvidék 148
Fort de Kocktól Pajacomboig 156
Fort de Kocktól délkeletnek Solokig vasúton. Soloktól kocsin Alahan Pandjangig 158
Alahan Pandjangtól vissza Padangba 161
Padangtól Poeloe (szigeti Telloig. ,Batoe szigetcsoport) 165
A Nias és Nako szigetcsoporton 176
Goenoeng Sitolitól Sumatra sziget északnyugati végére 180
Az „Atjeh en Onderhoorigheiden" területen 183
Az atjehi tram 189
Seulimeum 193
Bireuén 202
A Kroeeng Seumpo Biwak, a Gajo-úton 204
Elefántvadászat holdvilágnál 210
Lho Seumawe 218
Medan 222
Medántól Tebing Tinggin és Siantaron át a Tóba tó keleti partjára 229
A Tóba tó keleti részén. Tiga Raz. Samosir sziget 232
Tiga Raztól a Tóba tó keleti hosszán le Balige városig 241
Baligetői a Tóba tó nyugati partja mentén fel az északkeleti sarkáig 249
Harangautói vissza Medánba 254 Vissza
213

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
124.000 Ft Licitek száma: 73