Tasso, Torquato: A megszabadított Jeruzsálem I-II.

Torquato Tasso
Jánosi Gusztáv
Szent-István-Társulat Tudományos és Irodalmi Osztálya (Budapest) ,
Kiadói egészvászon díszkötés (Gottermayer kötés) , 657 oldal
Méret: 21 cm x 13 cm
2023-12-10 20:00

Budapest, 1893, Szent-István-Társulat Tudományos és Irodalmi Osztálya (Franklin-Társulat Nyomdája, Bp.), [1] t. + XXV p. + [7] p. + 326 p., ill.; 331 p., ill.

A megszabadított Jeruzsálem I-II. (egységes külön kötetekben) Írta: Torquato Tasso. Olaszból fordította: Jánosi Gusztáv.
Az első kötetben a szerzőt ábrázoló, rézmetszésű, hártyapapírral védett címlapképpel, továbbá fekete-fehér könyvdíszekkel és néhány szöveg közti képpel illusztrált kötetek. A könyveket a Franklin-Társulat Nyomdája nyomtatta és Gottermayer Nándor kötötte Budapesten. A címlapokon "Maár János veszprémegyház megyei áldozó pap" tulajdonosi bélyegzése látható.
Kiadói egészvászon díszkötésben lévő példányok aranyozott feliratos, színes képpel illusztrált címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, vaknyomással díszített hátlapon a kötészet feltüntetésével, eredeti, márványmintás előzéklapokkal, aranyozott lapélekkel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Torquato Tasso (1544-1595) itáliai költő, a 16. század egyik legnagyobb alkotója. Első művét, a "Rinaldo" című elbeszélő költeményt még 18 évesen írta. Ferrarában a bíborosnál, majd II. Alfonz hercegnél dolgozott, mint udvari költő. Ebben az időszakban írta fő művét "A megszabadított Jeruzsálem" című eposzt, amit a világirodalom egyik legjelentősebb alkotásának tartanak. Tasso örökbecsű remekművének Jánosi Gusztáv-féle fordítására Szabó Lőrinc a következőket mondta: "Jánosi Tasso fordításában egyszerre van jelen az erő és a szellem a látható és a láthatatlan."

Részlet a könyből: Az irodalom és művészetek ragyogó korszakát, melyet Olaszországban Dante és Giotto nyitottak meg , s mely délpontját Medici Lorenzo alatt érte el s Torquato Tasso-t születni... Tovább

Részlet a könyből: Az irodalom és művészetek ragyogó korszakát, melyet Olaszországban Dante és Giotto nyitottak meg , s mely délpontját Medici Lorenzo alatt érte el s Torquato Tasso-t születni látta, a szellemi világ ujjászületésének (renaissance) szokták nevezni; mintha az emberi szellem tevékenysége a középkorban végképp megszünt volna. Pedig a középkor vetette el a magot, őrizte ápolta a csirát, mely eme korszak gazdag aratását előkészítette. A római birodalom pusztulását követő századok viharai nem söpörték el nyomtalanul az emberi műveltség minden alkotását az ó-korban. Nem különsen Itáliában, ahol, mint egy protestáns író mondja, a bekövetkezett éjtszaka a föld nyári sarkéjtszakája volt csupán. Még el se tünt a lehanyatló nap búcsúfénye, már feltűnt az új nap hajnala. Mikor Róma megdől s a pogányság lidércznyomásától a félsziget megszabadul, népe fölkel és a keresztény vallás segélyével megőrzi, ápolja a tudományok és művészetek szent tüzét Az új olasz nép, olasz művészet, irodalom Róma katakombáiban születik meg, veszi kezdetét. A képíró művészet, költészet egész cyklusa él itt, titokzatosan, de ékesszólóan beszélve a halhatatlanság reményéről. Majd megnyilnak a pogány Róma romjain a keresztény bazilikák s a negyedik századtól a tizenharmadik századik emelt remekei a keresztény építészetnek, az egyszerű, de hatalmas mozaik festmények, a renaissance nagy mesterei tanulmányainak kiapadhatatlan forrásai, hirdetik a hit és művészetek magasztos hármóniáját. Vissza
389

Kikiáltási ár:
9.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
13.500 Ft Licitek száma: 17