Nemes Antal, Dr.: A Nagyboldogasszonyról nevezett Budavári Főtemplom története és leirása

A Budavári Főtemplom

Dr. Nemes Antal
Athenaeum R. Társulat Könyvnyomdája (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés (Gottermayer) , 252 oldal
Méret: 26 cm x 17 cm
2023-12-10 20:00

Budapest, 1893, Athenaeum R. Társulat Könyvnyomdája, [1] t. + [6] p. + 252 p., ill.

Első kiadás. A Nagyboldogasszonyról nevezett Budavári Főtemplom története és leírása. Írta: Dr. Nemes Antal budavári káplán, okleveles hittanár.
Egy fekete-fehér, Magyarország Nagyasszonyát ábrázoló, hártyapapírral védett képtáblával és további 52 fekete-fehér, szöveg közti képpel illusztrált, tartalomjegyzékkel ellátott kötet. A könyvet az Athenaeum Rt. Könyvnyomdája nyomtatta és Gottermayer Nándor könyvkötő kötötte Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, a Budavári Főtemplom aranyozott képével illusztrált, díszes címfedéllel, feliratos, kis mértékben sérült könyvgerinccel, vaknyomással díszített hátlapon a kötészet feltüntetésével, eredeti előzéklapokkal, színezett lapélekkel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Nemes Antal (Pest, 1855. február 13. – Budapest, 1941. június 26.) katolikus püspök, apát, a Budavári Koronázó Főtemplom plébánosa. 1885-ben szentelték pappá. Ezt követően Drégelypalánkon lett káplán, majd Pesten hitoktató. 1889-től Budaváron ismét káplánként tevékenykedett. 1898 és 1936 között a budavári Koronázó Főtemplom plébánosa volt, később a Szent Benedekről elnevezett pécsi címzetes apát, majd pápai prelátus lett. 1912-ben kinevezték makáriai címzetes püspöknek.
"Ez a szép, s már külső kiállításával előre megvesztegető könyv, mondhatnám, díszmű, [...] abból az alkalomból látott napvilágot, hogy a husz év óta restaurálás alatt levő u. n. Mátyás-templom végre-valahára annyira elkészült, hogy. i. é. augusztus 15. benedikáltathatott, (amint arról referáltunk is múlt füzetünk 89. számú rövid közleményében), ámbátor teljes befejezésétől még mindig elég távol áll." (Magyar Sion, Új sorozat 7. folyam, 1893, 692.)

Részlet a könyvből: A főtemplom története az ős időktől IV. Béláig. Minden nemzet és nép az ő dicsőségét és büszkeségét az általa emelt és az Istennek szentelt templomokban kereste. Kezdve az... Tovább

Részlet a könyvből: A főtemplom története az ős időktől IV. Béláig. Minden nemzet és nép az ő dicsőségét és büszkeségét az általa emelt és az Istennek szentelt templomokban kereste. Kezdve az ó-kor népein, mindenütt látjuk, hogy a nemzetek emléket állítanak önnönmaguknak, midőn megtisztelik azt, ki nekik az egekből a boldogságot és békét nyújtotta. Ezen érzet, hogy az Istennek szentelt templom legméltóbb kifejezése az alkotók nagyságának és hatalmának, kifejezést nyert és nyer napjainkban is mindenütt. Ez igazság megvitatására nem idézzük a homályba burkolt ó-kor ős népeit, nem megyünk az assyriaiakig és babyloniakig, hanem a legújabb kor történetéből merítjük állításunk bizonyítékait. Az 1870-71-diki német-franczia háború, mely oly végzetes volt és annyira fordulópont mindkét nemzetre nézve, szülő oka lett ugyanazon népek újjá fejlődésének és új, eddig fenn nem állt kormányforma keletkezésének. Vissza

A főtemplom története.
I. Az ős időktől IV. Béláig 1
II. IV. Bélától Corvin Mátyásig 29
III. Corvin Mátyástól I. Lipótig 61
IV. I. Lipóttól napjainkig 95
A főtemplom leírása.
I. A templom építéséről általánosságban 127
II. A templom külső részeinek leirása 157
III. A templom belső részeinek leirása 189
IV. A templom királyi kryptája 239 Vissza
429

Kikiáltási ár:
9.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
15.700 Ft Licitek száma: 13