Témakörök



Lezárt aukciók


Radnóti Miklós versei (Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni által dedikált példány) (A tételről írt irodalomtörténeti tanulmány a leírásban olvasható.)

Szerző
Radnóti Miklós
Szerkesztő
Trencsényi-Waldapfel Imre
Kner Izidor (Gyoma) ,
Kiadói egészvászon kötés , 230 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 19 cm x 12 cm
ISBN:
Aukció vége:
2023-10-22 20:00

Aukciós tétel adatai

Gyoma, 1948, Kner Izidor, 230 p. + [1] p.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni által dedikált példány. Radnóti Miklós versei.

Radnóti Miklós (1909–1944) nem élte túl a származása miatti üldöztetést, 1944 novemberében – 8-án vagy 9-én – végezték ki Abda határában. Halának ténye azonban csak 1946 augusztusában lett biztos, amikor holttestét megtalálták, azonosították és exhumálták az abdai tömegsírból, s ekkor került elő a Bori notesz is. Addigra azonban már megjelent a kiadatlan verseit közreadó Tajtékos ég (1946) című kötet, amely Radnóti addig kötetben meg nem jelent költeményeit adta. (Utolsó „igazi” verseskötete az 1938-ban megjelent Meredek út volt, ezt követte még új versekkel a kis füzetnyi Naptár 1942-ben.)

Radnóti költészete az utolsó verseiben teljesedett ki, de ezek megjelenését már nem élhette meg. A Bori notesz darabjai kötetben először az első gyűjteményes kötetben, az 1948-ban kiadott Radnóti Miklós verseiben voltak olvashatók.

Ennek egyik példányát küldte meg Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni (1912–2014) karácsonyi ajándékul barátainak, az alábbi kézzel írt kis levélke kíséretében:

 

Drága Kató, Gyulus,

 

nagyon-nagyon szépen köszönöm édes figyelmüket és szép nyugodt karácsonyt kívánok

szeretettel

Fifi

48. XII. 23.

 

A bizalmas, becenéven történt megszólításokból és a hasonló jellegű aláírásból érezhető, hogy Radnótiné és a címzettek közt valódi jó kapcsolat volt, ugyanakkor, mivel magázó formában szól a levél, mégsem tartoztak a legbelsőbb baráti körhöz. Azonosításuk azonban így is lehetséges.

A címzettek: Lukáts Kató és Kaesz Gyula, ketten egy házaspárt alkottak.

Kaesz Gyula (1897–1967) építész, a század egyik legjelentősebb magyar belsőépítésze, bútortervező, grafikus; iparművész-nemzedékek nagy hatású mestere. 1919-től 1952-ig volt az Iparművészeti Iskola/Főiskola tanára, majd 1958-ig rektora is; a nevéhez kötődik az ipari formatervezési tanszék létrehozása. 1935–38 közt szerkesztette A Bútor szakfolyóiratot, és munkatársa volt az Új Építészet és a Tér és Forma című lapoknak is. 1925. december 24-én kötött házasságot Lukáts Katalinnal, azaz Katóval.

Lukáts Kató (1900–1990) grafikusművész volt, az egyik legismertebb és legfoglalkoztatottabb könyvillusztrátor. 1925-ben végzett grafikusként a Magyar Iparművészeti Főiskolán, majd önállóan kezdett dolgozni: reklámgrafikai munkákat, plakátokat, üzleti kártyákat, levélpapírokat, folyóirat címlapokat tervezett, munkásságának külön – érték- és időálló – részét képezik az árucsomagolási tervezései.

A levélíró, Gyarmati Fanni a front átvonulása és Budapest felszabadulása után „1945. február 19-én már munkába állt: Ortutay Gyula, a Magyar Rádió elnöke maga mellé vette elnöki titkárnak. […] 1947-ig dolgozott a Magyar Rádióban. Amikor Ortutay 1947-ben vallás- és közoktatásügyi miniszter lett, magával vitte, és 1950-ig miniszteri osztálytanácsos beosztásban vezette titkárságát.” (Ferencz Győző: Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni életrajza. In: Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni: Napló. 1935–1946. Sajtó alá rend.: Ferencz Győző és Nagy Zsejke. Bp., 2014. Jaffa. II: 645–650.) Ez utóbbi időszakban jelent meg a gyűjteményes kötet.

A kutatás jelen pillanatban nem tud a Radnóti-házaspár és a Kaesz-házaspár közötti közvetlen kapcsolatról – az viszont bizonyos, hogy ismerték egymást. Ez a megszólításból is látszik, illetve közvetett kapcsolatok nagyon is kimutathatók. Kaesz Gyula például Kner Imrével és Haiman Györggyel volt szoros kapcsolatban, utóbbi 1928–1932 között nála is folytatott grafikai tanulmányokat (és 1938-ban ő tipografizálta a Meredek út című kötetet), Lukáts Kató pedig – aki szintén dolgozott a Kner Nyomdának – 1945 után éppen annak az Ortutay Gyula vezette minisztériumnak az új tankönyveit illusztrálta, ahol Gyarmati Fanni volt az igazgatói titkárnő. (Ezt többek közt Szántó Tibor visszaemlékezéseiből lehet tudni – ő pedig, aki Radnótinak volt Borban rabtársa, ugyanitt végzett könyves munkákat.) És persze ismerhették egymás máshonnan is, a budapesti értelmiségi- és művészvilág jellege szerint.

Az ajándékba küldött könyv is remek, kvalitásos munka. Radnóti származása miatt soha nem vehetett részt a könyvnapok-könyvhetek programjában; az első könyvhétre megjelent kötete a posztumusz Tajtékos ég volt. Az első gyűjteményes kötet, a Radnóti Miklós versei pedig szintén ünnepi, karácsonyi kiadvány volt – a hozzá illő könyvtesttel, melyet a gyomai Kner Nyomda készített. Az első kritikák december 17-én jelentek meg róla, a könyvszakmai lap a „karácsonyi újdonságok” közt regisztrálta-hirdette, mint „a magyar irodalom ünnepét” (Corvina 1948. dec. 24. 2.)

A verseskönyvet a Radnótiék szűkebb baráti köréhez tartozó Trencsényi-Waldapfel Imre (1908–1970) irodalom- és vallástörténész, műfordító rendezte sajtó alá. Szerkesztői „újítása” volt (s ez hagyománnyá is lett), hogy a Tajtékos ég utolsó verseinek sorrendjét megbontotta, és a Töredék után illesztette be az utolsó verseket, a Bori notesz darabjait. A kötet nagy visszhangot kapott, gyakorlatilag minden lapban írtak róla – Radnóti költészete ekkor vált először valóban egészében láthatóvá.

A gyomai nyomdában készült könyv a költőhöz és a korábbi nyomdai hagyományokhoz – így a Meredek úthoz is – méltó kivitelben, keskenyített oldalakon, elegánsan letisztult szedéssel készült. Ez volt a „régi” Kner Nyomda egyik utolsó, „független” kiadványa. Kner Imre (1944), és fia, Mihály (1945) halála után Haiman György lett a családi vállalkozás igazgatója; ő 1948 szeptemberéig vezette a céget, akkor Budapestre költözött. Távozása után rövid ideig Juhász András, majd Varsadán László kapott kinevezést a nyomda élére – utóbbi vezetősége alatt jelent meg a könyv. Egy év múlva pedig államosították a Knert, neve előbb Gyomai Nyomdára változott, és később még az a csúfság is megesett, hogy a békéscsabai (!) Kner nyomda gyomai telephelyének nevezték.

De a Radnóti Miklós versei még a régi időket idézi, tipográfiáját talán még Haiman György készítette. Ezt pedig állami szinten is elismerték. 1949. április 1-jén délben 12 órakor

a kultuszminisztériumban „Ortutay Gyula kultuszminiszter magas kitüntetésben részesített több kiadóvállalatot kiemelkedő és eredményes munkájuk elismeréseképpen”, így például elismerést adott „a Kner kiadóvállalatnak Radnóti Miklós verseskönyvének művészi kiállításban való megjelentetéséért” (Könyvkiadók kitüntetése. Corvina, 1949. ápr. 8. 1.).  

 

 Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozású címfedéllel és könyvgerinccel, üres hátlappal, kiadói előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan jó állapotban, kiadói borítófedél nélkül.



A tanulmány Bíró-Balogh Tamás - irodalomtörténész - munkája.

Előszó

POGÁNY KÖSZÖNTŐ Köszöntsd a napot! Most már a kezedet csókolom, - így paraszt bánattal oly szép megállni a napban, lelkes földeken csörren ütődő szárba szökkenve a búza! Nézd! ahol... Tovább

Előszó

POGÁNY KÖSZÖNTŐ Köszöntsd a napot! Most már a kezedet csókolom, - így paraszt bánattal oly szép megállni a napban, lelkes földeken csörren ütődő szárba szökkenve a búza! Nézd! ahol hevertünk eldőlt a szár, szigorú táblán szerelmi címer, - hogy bókol a tájék! bókolva előtted csúszik a porban a messze torony! Álmos délután jön: csöndben köszöntsd! csók virágzik ujjaid csúcsán és tenyeredben megszületik az árnyék! Te csak köszöntsd! szétnyitott tenyérrel köszöntsd a napot, mert most még feléfordúlva állunk és lelkes földeken, csillanó földeken csörren ütődő szárba szökkenve a búza! Vissza

Tartalom

POGÁNY KÖSZÖNTŐ
Pogány köszöntő
Köszöntsd a napot!7
Naptestü szűzek, pásztorok és nyájak8
Erdei ének valahonnan8
Tavaszi szeretők verse9
Pogány köszöntő10
Játékos vers aratás után10
Az áhitat zsoltárai
Szakadt, dúlt ajkunk között11
Régen lehozott fénylő csillagok11
Hűs néha forró kezednek12
Karcsú ujjaid között12
Mint új istenben12
Csak körmeink13
Néha harapunk13
Földszagú rét vagy13
Sirálysikoly
Sirálysikoly14
Sok autó jár itt14
Szegénység és gyűlölet verse15
Megbocsájtás16
"És szólt és beszélt vala Kain Ábellel"16
Májusi igazság17
Variációk szomorúságra
Italos ének18
Variáció szomorúságra18
Békesség19
Meditáció19
UJMÓDI PÁSZTOROK ÉNEKE
Táj, szeretőkkel
Táj, szeretőkkel29
Októberi vázlat29
Tápé, öreg este30
Eső31
Homály31
Péntek éji groteszk32
Kedd éji groteszk32
Télre leső dal32
Tavaszi vers33
Vihar után33
Elégiák és keseredők
Keseredő34
Elégia egy csavargó halálára34
Sirató35
Kedd és szerda között36
Hajnali elégia37
Kedvetlen férfiak verse38
Elégia, vagy szentkép, szögetlen38
Szélesen39
Szerelmes keseredő39
Beteg a kedves40
Olasz festő41
Aprószentek
Arckép42
Mária42
János42
Emlék43
Kis kácsa fürdik43
Legény a lány után
Boldog, hajnali vers44
Széllel fütyölj!45
Három részlet egy nagyobb lírai kompozícióból45
Szerelmes játék46
Pirul a naptól már az őszi bogyó46
Szerelem47
Zaj, estefelé48
LÁBADOZÓ SZÉL
Férfinapló
Napjaim tetején ülök51
Új könyvemet tegnap elkobozták51
Főtárgyalás52
Vasárnap53
Füttyel oszlik a béke!55
John Love, testvérem56
Huszonharmadik évem57
Tátrai tábor58
Személy harmadik59
Dérrel veszekszik már a harmat
Táj61
Estefelé61
Kánikula62
Zápor63
Szerelmes keseredő
Szerelmes vers november végén64
Szusszanó64
Áprilisi eső után65
Fogaid ne mossa panasszó65
Vackor
Szél se fúj itt már66
Gyerekkor66
Júliusi vers, délután67
Hont Ferenc67
Tavaszra jósolok itt68
Ének a négerről, aki a városba ment
Ének a négerről, aki a városba ment69
Újhold
Mint a bika75
És kegyetlen75
Montenegrói elégia76
Vihar előtt77
Tört elégia78
Emlékező vers79
Férfivers80
Számadás81
Táj, változással81
Tűzhimnusz82
Nyári vasárnap83
Téli vasárnap85
Pontos vers az alkonyatról85
Hőség86
Zápor után87
Vénasszonyok nyara88
Pipacs89
Este a kertben89
Október, délután90
Szerelmes vers az Istenhegyen91
Szerelmes vers az erdőn92
Kortárs útlevelére92
Járkálj csak, halálraitélt!
Istenhegyi kert97
Alkonyi elégia97
Irás közben98
Himnusz99
Bizalmas ének és varázs100
Dicséret101
Hajnal101
Április I.102
Április II.102
Változó táj103
Július105
Déltől estig106
Egy eszkimó a halálra gondol107
Temetőben108
Háborús napló: 1. Hétfő este109
2. Kedd este110
3. Fáradt délután110
4. Esteledik111
Alvás előtt112
Lomb alatt112
Parton113
Ballada114
Törvény114
Decemberi reggel115
Hazafelé116
Szilveszter és ujév között117
Elégia119
Járkálj csak, halálraitélt!120
Meredek út
Huszonnyolc év123
Ez volna hát...124
Éjfél125
Este a hegyek között126
Három hunyorítás128
Himnusz a Nilushoz129
Chartres130
Cartes postales131
Hajnaltól éjfélig132
Emlék134
Piranói emlék135
Toborzó135
Béke, borzalom136
Hajnali kert136
Októberi erdő137
Ének a halálról137
Elégia Juhász Gyula halálára138
Keserédes139
Tegnap és ma140
Lapszéli jegyzet Habakuk prófétához140
Aludj141
Il faut laisser...141
Őrizz és védj142
Himnusz a békéről143
Első Ecloga144
Huszonkilenc év146
Tajtékos ég
Hispánia, Hispánia151
Federico Garcia Lorca152
Ősz és halál152
Nyugtalan órán153
Tisztánnal ültem...154
Csütörtök155
A "Meredek út" egyik példányára156
Koranyár156
Dal158
Szerelmes vers159
Alkonyat159
Két töredék160
Lángok lobognak161
Együgyű dal a feleségről161
Mint a halál162
Tajtékos ég162
Talán...163
Emlékeimben164
Veresmart166
Eső esik. Fölszárad...167
Az undor virágaiból168
Mivégre168
Tarkómon jobbkezeddel169
Két karodban169
Második Ecloga170
Péntek171
Csodálkozol barátném...172
Harmadik Ecloga173
Zápor174
Csak csont és bőr és fájdalom175
Nyugtalan őszül177
Hasonlatok178
Naptár179
Ha rámfigyelsz...182
Egy verselőre183
Bájoló184
Rejtettelek184
Rímpárok holdas éjszakán185
Száll a tavasz...186
Egyszer csak186
Éjszaka187
Virágének187
Októbervégi hexameterek188
Kecskék189
Téli napsütés189
Negyedik Ecloga190
Tétova óda192
Kolumbusz193
Ifjuság194
A félelmetes angyal194
Páris195
A mécsvirág kinyílik197
Nyugtalan éj197
Mint észrevétlenül198
Ötödik Ecloga199
Nem tudhatom...199
Gyerekkor201
Nem bírta hát...201
Papírszeletek202
Ó, régi börtönök204
Zsivajgó pálmafán205
Sem emlék, sem varázslat205
A bujdosó206
Majális207
Álomi táj207
Töredék208
Hetedik Ecloga209
Levél a hitveshez210
Gyökér212
A la recherche...213
Nyolcadik Ecloga214
Razglednica (1)216
Erőltetett menet217
Razglednica (2)218
Razglednica (3)218
Razglednica (4)218
Vissza
Tétel sorszám:
169

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
189.000 Ft Licitek száma: 35



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!