Blaha Lujza Pataky József színművésznek dedikált, fekete-fehér fényképe

Blaha Lujza
Méret: 21 cm x 13 cm
2023-10-22 20:00

Blaha Lujza dedikált, fekete-fehér fényképe, 13x21 cm

Blaha Lujza dedikált, fekete-fehér fényképe.
A fotó képes oldalán Blaha Lujza tollal írt, névre szóló dedikációja olvasható: "Pataky Józsefnek emlékül. Blaha Lujza »a nagymama«"
A dedikáció címzettje: Pataky József [más névváltozatban: Pataki] (1875-1957) színész, színháztörténész. Fiatalon többek közt Janovics Jenő kolozsvári, majd Zilahy Gyula debreceni társulatának művésze, az 1910-es évek elején a budapesti Uj Színház tagja. 1913-tól 1944-ig a Nemzeti Színházban játszott. A színészet mellett színháztörténettel is foglalkozott, szerkesztette a Színművészeti Lexikont, 1927-től pedig a Nemzeti Színház könyvtárosa volt.
A fekete-fehér fénykép Blaha Lujzát "Szerémy grófnéként", Csiky Gergely: A nagymama című vígjátékában játszott szerepében ábrázolja. A felvétel Strelisky műtermében készült, mérete: 13x21 cm. A fotó alsó szélén ceruzával írt, régi tulajdonosi bejegyzés, a kép jobb alsó sarkán Strelisky vaknyomásos név- és dátumbélyegzése (1911) látható.
Hiánytalan, jó állapotban megőrzött példány. A kép hátlapja üres.
A fénykép dedikálója: Blaha Lujza (Rimaszombat, 1850. szeptember 8. – Budapest, Erzsébetváros, 1926. január 18.) színésznő, „a nemzet csalogánya”, a múlt századvég és a századelő egyik legismertebb és legnépszerűbb színművésze, az Országos Színészegyesület örökös dísztagja. Gyerekként lépett először színpadra, majd az 1870-es években már Nemzeti Színházban és a Népszínházban szerepelt. 1901-ben ő lett a Nemzeti Színház első "örökös tagja." 1908-ban játszotta először Szerémy grófné szerepét Csiky Gergely: A nagymama című vígjátékában, amely utóbb az egyik leggyakrabban játszott szerepe lett: a Pásztor Árpád és Máder Rezső által énekes vígjátékká alakított darabban 65-ször alakította a "nagymamát." Érdekesség, hogy a műből 1916-ban filmváltozat is készült, amelyben szintén Blaha Lujza volt látható Szerémy grófné szerepében.
015

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
50.000 Ft Licitek száma: 0