Széchenyi Zsigmond: Ahogy elkezdődött... (Széchenyi Zsigmond által aláírt és Schell József illusztrátor által dedikált példány)
Egy magyar vadász hitvallása
Széchenyi Zsigmond
Szász Imre
Schell József
Szépirodalmi Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 345 oldal
Széchenyi Zsigmond művei
20 cm x 14 cm
2024-09-15 20:00
Budapest, 1961, Szépirodalmi Könyvkiadó (Kossuth Nyomda, Bp.), 345 p. + [5] p., ill.
Szerző által aláírt és illusztrátor által dedikált példány.Első kiadás. Ahogy elkezdődött... Egy magyar vadász hitvallása. Írta: Széchenyi Zsigmond.
A címlapon a szerző, Széchenyi Zsigmond tollal beírt aláírása, a címlap hátoldalán az illusztrátor, Schell József tollal beírt, névre szóló dedikációja látható: "I. barátomnak hálás köszönettel a mindig örömmel adott szaktanácsaiért József Bpest 961. Jul."
Schell József fekete-fehér, szövegközti rajzaival illusztrált, tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Nyomtatta a Kossuth Nyomda, Budapesten.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, illusztrált címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, tiszta, szép belívekkel, hiánytalan, jó állapotban, feliratos, fekete-fehér fotóval illusztrált, fülszöveggel ellátott, sérült kiadói borítófedélben.
A kötet szerzője, Széchenyi Zsigmond (1898-1967) vadász, vadászíró, utazó, a hazai és nemzetközi vadászati kultúra kimagasló alakja, egykor Magyarország legjelentősebb vadászati szakkönyvgyűjteményének tulajdonosa. Világszinten kiemelkedő életműve előtt tisztelegve nyitották meg 2014-ben a hatvani Széchenyi Zsigmond Vadászati Múzeumot.
A kötet illusztrátora Schell József Antal (1900-1970) festő, grafikus. Szőnyi István magántanítványaként indult, majd főként vadászjeleneteket és a magyar tájat ábrázoló tollrajzaival és festményeivel vált ismert művésszé. Munkáit rendszeresen közölte a Nimród vadászlap, Széchenyi Zsigmond több művét is illusztrálta.
Afrikai, indiai, alaszkai vadászkönyvei után Széchenyi Zsigmond most hazai vadászemlékeit írja meg: vadászneveltetésének első részét, a csúzlitól a golyóspuskáig, az első verébtől az első szarvasig. Egy vadász-önéletrajz első kötete tehát ez: egy életre szóló szenvedély kezdetének és kialakulásának története, bevezetés a férfikor itthoni nagy vadászataihoz, amelyeket a szerző emlékezéseinek második kötetében fog megírni. Széchenyi Zsigmond ezt a vállalkozást nehezebbnek érzi, mint az egzotikus tájak, ismeretlen állatok bemutatását. "A téma méretei megtorpantanak - írja bevezetőjében -, fémjelzése bizonytalanná teszi kezemben a tollat. Ilyesfélét érezhet steril fátyla alatt a gumikesztyűs sebész, mikor legkedvesebb hozzátartozója fekszik előtte a műtőasztalon. Én is olyan ingadozva, olyan megilletődve nyúlok ehhez az íráshoz, mint valami féltett, törékeny portékához; nehogy elejtsem, nehogy megsértsem, nehogy bántódása essék. Nehogy utóbb még az én erdőm, a magyar erdő csalatkozzék tollamban."
De nem nevezhető ez az emlékezés pusztán vadászkönyvnek: a vadász-emlékek között itt is, ott is felbukkannak a valóság másfajta képei, egy elsüllyedt világ vonásai, apró jellemző részletek egy eltűnt osztály életéből. És noha a szerző nem erről akar elsősorban beszámolni, hanem vadász-pályafutásának kezdeteiről, e villanások mégis közvetítenek valamit a vadászatnál tágabb valóságból: hiszen Széchényi Zsigmond avatott ábrázolója ennek a világnak, amelyet oly jól ismer, ahonnét jött. S e villanások a mai olvasónak talán többet mondanak, mint a jelenetek hajdani szereplőinek: a karácsonyeste patriarkális áhítata vagy a pusztai iskola kedélyessége mögött ma már háttérként a történelem tanulságai feszülnek ki, még akkor is, ha az író nem utal rájuk. És éppen ezek a kis életképek emelik ki Széchényi Zsigmond kitűnő könyvei közül ezt; sajátos vadászemlékirattá teszik, amelyből éppúgy sugárzik az emlékezés kötelességérzete, a vadászat etikája, mint a természet áhítatos, tudós ismerete és szeretete.
A könyvet Schell József rajzai díszítik.
Leütési ár:
151.000 Ft
Licitek száma: 64