Márai Sándor: A kassai polgárok (dedikált példány)

Dráma három felvonásban, hat képben/Színházakkal szemben kézirat

Márai Sándor
Révai (Budapest) ,
Vászon , 250 oldal
Sorozatcím: Márai Sándor munkái
Méret: 19 cm x 14 cm
2023-10-22 20:00

[Budapest], [1942], Révai kiadása és nyomása, 250 p. + [1] p.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. A kassai polgárok. Dráma három felvonásban, hat képben. Írta: Márai Sándor.
A címlapon a szerző, Márai Sándor tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "K. G-nak barátsággal Márai Sándor 1942."
A szerző korábbi munkáinak listájával. Nyomtatta a Révai Nyomda Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány a szerző színes monogramjával díszített címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, színes kiadói előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Márai Sándor (Kassa, 1900. április 11. – San Diego /USA/ 1989. február 21.) író, költő, újságíró. A polgári világ és a polgári regény magyar nagymestere, a polgárság érzésvilágának, "külső és belső életének, reményeinek és reményvesztéseinek, bonyolult lelki tükrének" emlékezetes megszólaltatója. Termékeny, kiforrott stílusú szerző. Gazdag életműve egyéni tragédiája és kényszerű vándorlásai ellenére is teljesnek mondható. Sikeres, örökzöld regényei ma is elevennek és időtállónak bizonyulnak.

Részlet a kötetből: ELSŐ KÉP Szín: erdei tisztás, őserdő közepette, magasan a Kassa városát Északról övező hegyek között. A tisztásról, amint fordul a vándor, hegyláncokat lát, melyek mögött... Tovább

Részlet a kötetből: ELSŐ KÉP Szín: erdei tisztás, őserdő közepette, magasan a Kassa városát Északról övező hegyek között. A tisztásról, amint fordul a vándor, hegyláncokat lát, melyek mögött Északon a Tátra hegycsúcsai derengenek. A völgyben a középkori Kassa pihen, négy magas templomtornyával - (l. a három évszázaddal későbbi Hufnagel-metszetet, mely pontosan mutatja a város középkori alaprajzát) - a várbástyák tömzsi céhtornyaival, a csúcsos háztetőkkel, a várfalakkal. Kassának ebben az időben - a XIV. század elején - mintegy négyezer lakosa lehetett. A szín sötét: szél zúg az őserdő rengetegében. Kora hajnali óra ez. János mester és fia, Kristóf, napkelte előtt indultak a városból, sötétben értek fel a hegytetőre. Az apa és a fiú, hajnali vándorok, előlépnek a sűrűből, megállnak a dombtetőn, a süvöltő hajnali szelet hallgatják, a napkelte sugarainak érintésére megvilágosodó tájat nézik: az erdőket és a hegyek láncát, a mélyben a várost. János mester a városi polgárok fekete köznapi ruháját viseli: a fiú messzi útra öltözött, vállán iszák, köpeny. Mindketten a vándorok és utasok hosszú, kampós botjára támaszkodnak. Vissza

A magyar középkor megrendítően nagy távlatú pillanatát idézi föl Márai Sándor hatalmas történelmi drámája. Azt a pillanatot, amikor a magára eszmélő polgárság kezébe veszi az élet irányítását s... Tovább

A magyar középkor megrendítően nagy távlatú pillanatát idézi föl Márai Sándor hatalmas történelmi drámája. Azt a pillanatot, amikor a magára eszmélő polgárság kezébe veszi az élet irányítását s öntudatának nagyvonalú alkotásokban, csodálatos gótikus remekművekben ad kifejezést; amikor kezébe ragadja a történelem beköszöntő új korszakának vezetését és eltökélten szembeszáll a hanyatló hűbériség törekvéseivel. Omodé nádor hadai szinte a mult bosszújával közelednek a város felé, melynek polgárai mesterségük és művészetük szerszámaival és jelképeivel veszik föl ellene a harcot. János mester, az épülő dóm Erzsébet-szobrának mestere egyszerre veszti el családját és szerelmét, hogy megnyerje az "elviselni és megérteni" tragikus bölcsességét, hogy valóban "ritka tüneménnyé" magasztosodjék előttünk: "emberré, akinek betelt a sorsa". - Márai Sándor e megrázó drámája a tömör erőnek, a pátosznak és a feszültségnek oly hatalmas lendületével igáz le, amilyennel csak a kivételes alkotások. Vissza
135

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
83.100 Ft Licitek száma: 27