Lezárt aukciók


Fitz József: A magyar könyv története 1711-ig (számozott példány)

Szerző
Fitz József
Lektor
Kéki Béla
Szántó Tibor
Magyar Helikon (Budapest) ,
Kiadói félbőr kötés , 201 oldal
Sorozatcím: A magyar könyv története
Kötetszám: 1
Nyelv: Magyar 
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Aukció vége:
2023-09-24 20:48

Aukciós tétel adatai

[Budapest], 1959, Magyar Helikon (Kossuth Nyomda, Bp.), 201 p. + [3] p.; ill.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Első, számozott, bibliofil kiadás. Fitz József–Kéki Béla: A magyar könyv története I. rész. A magyar könyv története 1711-ig. Írta: Fitz József.
"Ez a kötet a legrégebbi időktől 1711-ig ismerteti a magyar könyv történetét. Írta és az illusztrációkat válogatta: Fitz József. Szakmailag lektorálta Kéki Béla és Szántó Tibor. Az adatokat Borsa Gedeon ellenőrizte. A képek válogatásában részt vett Soltész Zoltánné. Felelős szerkesztő Esti Béla. A tipográfia és kötésterv Szántó Tibor munkája. A műszaki munkálatokat Földes György irányította. Készült a Kossuth Nyomdában monotype Garamond betűkkel, műnyomó papíron 5200 példányban, ebből 700 példány félbőrkötésben, számozva. Ez a könyv a 472. számú példány."
Színes és fekete-fehér szövegközti képekkel és reprodukciókkal gazdagon illusztrált kötet tartalom- és képjegyzékkel.
Kiadói félbőr kötésben lévő példány aranyozott illusztrációval díszített címfedéllel, aranyozott feliratos, aranyozással díszített könyvgerinccel, kiadói előzéklapokkal, mintázott lapélekkel, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban.
A kötet szerzője Fitz József (Oravicabánya, 1888. március 31. – Budapest, 1964. szeptember 12.) művelődéstörténész, könyvtáros, nyomdászattörténész, 1914-től a budapesti Egyetemi Könyvtár munkatársa, 1934 és 1945 között az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója. Szakirodalmi munkássága igen jelentős; nevéhez fűződik a Nemzeti Bibliográfia újjászervezése.
"A messze földön jóhírű magyar könyvkészítő művészet gazdag múltja ezen a munkán keresztül tárul először a nagyközönség elé. Benne a kérdés régi kutatója, Fitz József, aki most publikálja a Tudományos Akadémia megbízásából készülő többkötetes könyvtörténeti rendszerezését, igényes és átfogó jellegű tájékoztatást ad a magyar könyv életének első hét évszázadáról. Figyelemreméltó, hogy a kiadvány nyomdatechnikailag is méltó stílusban képviseli tárgyát, mert az artisztikus kötet —, a Kossuth Nyomda munkája — méltán számít az elmúlt esztendő egyik legszebb sajtótermékének." (Népművelés, 1960/10. sz., 29.)

Fülszöveg

A Magyar Helikon nemcsak szép könyvek kiadásával akar közreműködni könyvkultúránk fejlesztésében, hanem könyvészeti munkák közrebocsátásával is igyekszik népszerűsíteni a könyvművészetet. Fitz... Tovább

Fülszöveg

A Magyar Helikon nemcsak szép könyvek kiadásával akar közreműködni könyvkultúránk fejlesztésében, hanem könyvészeti munkák közrebocsátásával is igyekszik népszerűsíteni a könyvművészetet. Fitz József és Kéki Béla: A magyar könyv története c. műve tudományos színvonalon, mégis népszerű módon, a nagyközönség számára is élvezhetően ismerteti a magyar könyv útját a legrégibb kódexektől napjainkig.
A mű első kötetében feltárulnak a régi kolostorok kéziratmásoló műhelyei, megelevenedik az ősnyomdászok rég letűnt világa, a reformáció nyomdászainak küzdelmes élete. A könyv bemutatja Mátyás király könyvtárát, a csodálatos Corvinát, érdekes adatokat közöl az első hazai nyomda. Hess András budai nyomdája történetéből, részletesen írja le a brassói, újszigeti, kolozsvári, debreceni, bártfai, nagyszombati stb. nyomdák működését; sokoldalúan ismerteti a régi magyar nyomdászok, köztük Heltai Gáspár, Bornemisza Péter és a legnagyobb magyar könyvművész, Misztótfalusi Kis Miklós életét, hatalmas kultúrtörténeti jelentőségű tevékenységét. Az illusztrációk nagy része a múzeumainkban és könyvtárainkban őrzött könyvekről készült.
„A magyar könyv története" második része, mely 1711-től napjainkig ismerteti könyvkultúránk fejlődését, előreláthatólag 1961-ben kerül kiadásra. Vissza

Tartalom

A kéziratos könyv7
Legrégibb könyveink11
A Képes Krónika20
A magyar nyelvű kódexek23
A humanista kódex27
Mátyás király könyvtára32
A könyvnyomtatás kezdete Magyarországon43
A hazai ősnyomdák43
Hess András budai nyomdája44
A második magyarországi ősnyomda55
Magyar ősnyomdászok külföldön58
A budai kiadók62
Magyar szerzők külföldi kiadói73
A reformáció nyomdászata78
Új alak, új tartalom, új stílus78
A nemzeti nyelvű könyvnyomtatás82
A nyomdák szervezete és munkája87
A nyomdai üzem87
Támogató és akadályozó erők96
A kiadványok értékesítése102
Protestáns nyomdák és nyomdászok a XVI. században106
Honter brassói nyomdája111
Az újszigeti nyomda114
A kolozsvári Heltai nyomda120
A vándornyomdászok124
A debreceni nyomda129
A gyulafehérvári nyomda133
Bártfa134
A magyar nyomdászat az ellenreformáció idején138
A nagyszombati és a pozsonyi nyomda138
A protestáns nyomdák helyzete147
A magyar nyomdászat új fellendülése153
Holland mintaképek nyomán154
Az Erdélyi Főnix157
A kuruckor nyomdászata164
Függelék175
Jegyzetek177
Név- és címmutató182
Képek jegyzéke199
Vissza
Tétel sorszám:
120

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
23.100 Ft Licitek száma: 32



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!