Éble Gábor: A debrői uradalom birtoklási története
Éble Gábor
Pfeifer Ferdinánd(Pest)
Kiadói félvászon kötés
, 61 oldal
28 cm x 23 cm
2023-09-24 20:04
Budapest, 1909, Pfeifer Ferdinánd (Franklin-Társulat Nyomdája), 61 p. + [4] t.: ill.
Első kiadás. A debrői uradalom birtoklási története. Levéltári eredeti és hiteles okiratok alapján írta: Éble Gábor. Gróf Károlyi Györgyről készült fekete-fehér, hártyapapírral védett portréval és további két hártyapapírral védett képtáblával illusztrált, valamint gróf gyaraki Grassalkovich Antal genealógiai táblázatával kiegészített kötet. "Gróf Károlyi Györgynek, a debrői uradalom acquisitorának e munka czímlapja előtt látható arczképe annak az eredeti festménynek a hű másolata, melyet a nagy Széchenyi 1826-ban festetett J. Endre festőművészével és melyet fia gróf Széchenyi Béla 1896. február 14-én barátjának, gróf Károlyi Tibornak ajándékozott hazafias levél kíséretében. Ezt az ereklye szerű festményt gróf Almásy Dénesné szül. gróf Károlyi Gabriella 1909. május 7-én a Magyar Tudományos Akadémia tulajdonában levő Széchenyi Múzeumnak ajándékozta". Nyomtatta a Franklin-Társulat Nyomdája. Kiadói félvászon kötésben lévő példány két színnel feliratozott, illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, hátlapon a nyomda feltüntetésével, hiánytalan, jó állapotban. A kötetek szerzője, Éble Gábor (Mecsér, 1843. március 25. – 1923. december 31.) történetíró. A pesti egyetemen végzett jogi tanulmányokat, majd a Magyaróvári Császári és Királyi Gazdasági Felsőbb Tanintézetében tanult. 1870-ben gróf Károlyi György szolgálatába lépett Parádon. 1875 és 1901 között a Károlyi család pénztárnoka és levéltárosa volt. Ekkor kezdett a Károlyi-család történetével foglalkozni, amelyről – több más történeti, helytörténeti, illetve genealógiai munka mellett – számos művet publikált.
A debrői uradalom magvát, azaz Debrő, másként Szentgyörgy, Tótfalú, Német-Kál és Csal falvakat először az Aba nemzetségből származó Debrey család vetette el, mert ő egyesítette azokat s a debrői monostorral meg a várral középpontot alkotott köztük.
Mivel a család a XIII. században a Mátraalján a többi nagybirtokosok miatt jószágait nem szaporíthatta, egyik ága áttelepedett Zemplén vármegyébe s ott Tállyát, majd Tokajt megszerezvén, országos hírre és méltóságra vergődött.
A család legelső ismert tagjának I. Makjánnak unokája III. Makján 1286-ban a nádorságig vitte föl. A XIV. században Debrey II. Makján unokája, Miklós alországbiró lett s 1352-ben a debrői uradalmat a maga családja részére családi osztály utján biztosította. Ennek fia Debrey István 1397-től 1403-ig Zsigmond királynak kincstartója volt, de 1403-ban elpártolt tőle s a fölajánlott kegyelmet nem fogadta el, hanem Ludányi Tamás egri püspökkel együtt Erdélybe menekült s folytatta a küzdelmet Zsigmond ellen. De legyőzték őt Zsigmond párthívei és földönfutó lőn.
Leütési ár:
8.500 Ft
Licitek száma: 5