Nagyenyedi Bethlen-Kollégium volt diákjainak testvéri egyesülete(Budapest)
Kiadói félbőr kötés
, 252 oldal
24 cm x 18 cm
2023-09-24 20:20
Budapest, 1926, Nagyenyedi Bethlen-Kollégium volt diákjainak testvéri egyesülete ("Pátria" Irodalmi Váll. és Nyomdai R.-T.), 252 p. + [3] t., ill.
Nagyenyedi Album. MCMXXVI. Szerkeszti: Dr. Lukinich Imre. Számos szövegközti, fekete-fehér képpel, három kétoldalas, fekete-fehér képtáblával, illetve néhány iniciáléval és könyvdísszel illusztrált, valamint Barabás Endre előszavával, korabeli hirdetésekkel és tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Nyomtatta a "Pátria" Irodalmi Váll. és Nyomdai R.-T. Kiadói félbőr kötésben lévő példány aranyozott feliratozású, a Nagyenyedi Bethlen-Kollégium aranyozott címerével és aranyozott keretezéssel ellátott címfedéllel, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, mintás kiadói előzéklapokkal, hiánytalan állapotban. "...Ezt a szép könyvet is az enyedi szellem, a Bethlen-kollégiumban évszázadokon át elevenen ható lélek és műveltség hozta létre: az igazság szeretete és földerítése, a magyar közművelődési értékek megbecsülése a múlt intézményeinek és szereplőinek a méltatása által..." - (Dr. Kristóf György, Pásztortűz, 1926. október 10./12. évfolyam/20. szám). A kötet szerkesztője, Lukinich Imre (Varjas, 1880. április 4. – Budapest, 1950. május 16.) történész, egyetemi tanár, az MTA és a Magyar Történelmi Társulat tagja, 1923–24-ben a Magyar Országos Levéltár, 1924-29-ig az Országos Széchényi Könyvtár igazgatója.
A nagyenyedi kollégium volt tanulói közül 1908 szeptember havában egy kis társaság alakult Kolozsvárt azokból a diákokból, akik 15-20 év előtt az enyedi kollégiumból szálltak ki az élet tengerére. Mivel a társaság alapítói a kollégium tanítóképzőjében végzett és Kolozsvárt megtelepedett volt diákok voltak, azért a társaság Enyedi Mesterek Társasága nevet vette föl.
Gyorsan megszervezkedve, 1909. év június 12-én elzarándokoltak a már egy-két évtized óta nem látott Alma Materbe, ahol szűkös jövedelmükből összeadott filléreikből 200 koronás alapítványt tettek az addig egyetlen alapítvány felett sem rendelkező tanítóképző-intézet számára, a »becsületes igyekezet« jutalmazására. Ettől kezdve pedig havonta tartott a társaság családias összejöveteleket, amelyek mind az enyedi kollégiummal kapcsolatos boldog ifjúkor emlékezetének voltak szentelve. Ezek az összejövetelek csakhamar kibővültek, mert a kegyeletes emlékezés minden Kolozsváron élő volt enyedi diákot a társaságba vonzott társadalmi, osztály- és felekezeti különbség nélkül.
Az Enyedi Mesterek Társasága fennállott a szomorú emlékű világháború végéig, Erdélynek a románoktól való megszállásáig, 1918-ig.
Leütési ár:
15.100 Ft
Licitek száma: 2