Barcsay Jenő: Anatomy for the Artist (dedikált példány)
Művészeti anatómia
Barcsay Jenő
Pál Antal
Barcsay Jenő
Dr. Somogyi Barnabás
Octopus Books Ltd.(London)
Kiadói egészvászon kötés
, 343 oldal
Angol
33 cm x 25 cm
0-7064-0243-x
2023-10-22 20:00
London - Budapest, 1978, Octopus Books Limited - Corvina Press, 320 p. + [12] t., ill.
Szerző által dedikált példány. Anatomy for the Artist. Drawing and text by Jenő Barcsay professor of applied anatomy at the Budapest Academy of Fine Arts. Translated by Pál Antal. / Művészeti anatómia. Írta és rajzolta: Barcsay Jenő a Magyar Művészeti Akadémia alkalmazott anatómia professzora. Fordította: Pál Antal. A címlapon a szerző, Barcsay Jenő tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Dr. K. K.-nak emlékül: Barcsay Jenő. 1980. I. 10." Negyedik angol nyelvű kiadás. 142, egész oldalas művészi anatómiai rajzzal illusztrált, valamint bevezetéssel és tartalomjegyzékkel ellátott képzőművészeti kézikönyv. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, megőrzött, szép állapotban, feliratos, illusztrált, fülszöveggel kiegészített, egy helyen foltos, sérült kiadói borítófedélben. A kötet dedikálója, Barcsay Jenő (Katona, 1900. január 14. – Budapest, 1988. április 2.) Kossuth-díjas magyar festő, grafikus, művészpedagógus. A Képzőművészeti Főiskolán végzett, mesterei Vaszary János, Rudnay Gyula voltak. Az 1920-as évek végén csatlakozott a Szentendrei Festők Társaságához. 1945-ben Szőnyi István meghívására a Képzőművészeti Főiskola tanára lett, ahol művészeti anatómiát és szemléleti látszattant oktatott. Az ennek kapcsán írt Művészeti anatómia c. nagyszabású könyvéért Kossuth-díjjal tüntették ki. Képzőművészeti munkáira nagy hatással voltak fiatalkori párizsi és olaszországi tapasztalatai, valamint az expresszionizmus. Alkotásaiban a konstruktivizmus sajátos magyar változatát alakította ki, szigorú szerkezeti elemekkel, amelyeket élénk koloritok tesznek hangsúlyossá. Műveiben egyaránt megjelennek a nonfiguratív formák és a figurális ábrázolások. Festményei mellett grafikái és nagyméretű mozaikjai is jelentősek.
A művészeti anatómia az emberi test csont- és izomrendszerét ábrázoló anatómia, amely (nem úgy, mint az orvosi), nem foglalkozik a belső szervekkel, a zsigerekkel, ezzel szemben érdekli a különböző szemszögekből való eltérő láttatás.
Barcsay Jenő anatómiai atlasza tudományos alaposságú szakkönyv, képtáblái pedig önálló művészi értékű rajzok. Hasznos segítője a képzőművészeti alkotómunkának, de élvezettel forgatják lapjait a szép rajzok kedvelői is.
Első ízben negyvenegy esztendeje jelent meg. Azóta idehaza és külföldön egyaránt nélkülözhetetlen kézikönyve lett a művészeti oktatásnak.
142 egész oldalas fekete-fehér illusztrációval.
Leütési ár:
35.000 Ft