Blaha Lujza színésznő fekete-fehér fényképe (dedikált példány)

Blaha Lujza
, Papír , 1 oldal
Méret: 21 cm x 11 cm
2024-02-25 20:00

Blaha Lujza színésznő fekete-fehér, dedikált fényképe, 11 cm x 21 cm

Blaha Lujza színésznő fekete-fehér fényképe.

A fénykép alján Blaha Lujza tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Marcsának emlékül. 1898 maj 17. Blaha Lujza. 98 május 19/Talmi herczegnőböl 25diki előadása alkalmával"
A fénykép az 1898. február 4-én Népszínházban bemutatott Talmi herczegnő c. operett előadásból való, melynek szövegét Makai Emil és Kövesi Albert írták, zenéjét pedig Konti József szerezte. A darab története: "...Marguerite hercegnő (Hegyi Aranka) próbára akarja tenni jegyesét (Raskó) és rávesz egy paraszt menyecskét Yvonnet (Blaha Lujza), hogy cseréljen vele alakot és iparkodjék a fiatalembert meghódítani. Ez azonban előbb meglátja Margueritet, álruhája dacára beleszeret és nem akar tudni másról..." - (Alkotmány, 1898. február 05./3. évfolyam/31. szám).

A kép Strelisky "cs. és kir. udvari fényképész, József főherczeg ő cs. és kir. fensége udv. fényképésze" budapesti műtermében (Dorottya utcza 9.) készült.
A fénykép mérete: 11 cm x 21 cm.

Fekete-fehér, aranyozott feliratozással és a fényképész szárazbélyegzőjével ellátott, jó állapotú fénykép, feliratozott, foltos, tollal írt bejegyzéssel ellátott hátlappal.

A fotót dedikálta Blaha Lujza /született Reindl Ludovika/ (Rimaszombat, 1850. szeptember 8. – Budapest, Erzsébetváros, 1926. január 18.) színésznő, „a nemzet csalogánya”. A tizenkilencedik század közepétől a huszadik század első negyedéig tartó hosszú életének szinte minden perce a magyar színpadé volt. Ami a magyar nemzeti költészetben Petőfi, az a magyar színpadi művészetben Blaháné. Haynald Lajos, a tudós lelkű bíborosérsek a következőket írta Liszt Ferencnek címzett egyik levelében: "Blahánéról pedig, kiről leveledben említést tettél, elég legyen, ha annyit mondok, hogy soha művész vagy művelt ember nem volt, kinek minden szavában annyi magyarság, zamatosság nyilatkozék meg, mint őbenne."
025

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
100.000 Ft Licitek száma: 62