Aukciós tétel adatai
Budapest, é. n., Királyi Magyar Egyetemi Nyomda kiadása és nyomása, 7 p., ill.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
A páratlan jelentőségű és példátlan sikerű Hungarológia-sorozat négy legújabb kötetének a Magyar Föld - Magyar Faj című sorozatnak az ismertető füzete.
Az ismertetőben szereplő négy kötet:
I. kötet: Magyarország tájrajza. Írta: Prinz Gyula és Cholnoky Jenő.
II. kötet: A magyar munka földrajza. Írta: Prinz Gyula és gróf Teleki Pál.
III. kötet: A magyar állam. Írta: Prinz Gyula és gróf Teleki Pál.
IV. kötet: A magyar ember. Írta: Bartucz Lajos.
A Magyar Föld - Magyar Faj a Hóman-Szekfű: Magyar Történet és a Magyarság Néprajza testvérműve. A négykötetes sorozat számos művészi képpel, ábrával és térképpel lett illusztrálva, melyek közül négy ebben az ismertetőfüzetben is megtalálható. Nyomtatta a Királyi Magyar Egyetemi Nyomda, Budapesten.
Könyvkötői zsinórfűzött papírkötésben lévő példány a Királyi Magyar Egyetemi Nyomda szárazbélyegzőjével ellátott címfedélell, feliratozatlan könyvgerinccel és hátlappal, hiánytalan állapotban.
A Magyar föld, magyar faj egy nagy terjedelmű, enciklopédikus jellegű földrajztudományi–antropológiai mű, mely a 20. század első felében jelent meg. A négy kötetes művet Cholnoky Jenő, Bartucz Lajos, Prinz Gyula és Teleki Pál írta, valamint a Királyi Magyar Egyetemi Nyomda adta ki Budapesten 1936 és 1938 között. A mű reprint kiadása 1990 és 1991 között újra megjelent a Babits Magyar-Amerikai Kiadó Rt. gondozásában.
Előszó
Részlet a könyvből:
A Magyar Föld és Magyar Faj
életrajzát jelenteti meg a Királyi Magyar Egyetemi Nyomda HUNGAROLÓGIA-SOROZATÁNAK négy legújabb kötetében. A MAGYAR TÖRTÉNET után a MAGYAR FÖLD: a magyar sors küzdelmes, nehéz századainak tanítása után ennek a fájdalmas, de nekünk mégis megszentelt, súlyos harc-sorozatnak a színhelye.
Ez a négy kötet van hivatva felrázni a magyarságot abból a nemtörődömségből, közönyből, amely a magyarság számára lehetetlené tette, hogy széles körben, általánosan ismertté váljék a magyar küzdelem élettere, a Kárpátok bástyájával szegett magyar medence. Mert igaz, hogy nem ismertük jól a magyar földet. A magyar közvélemény előtt természetes adottságnak tűnt fel a Kárpátok roppant koszorúja, az Alföld határtalan, Tiszán hömpolygető síksága, a Dunántúl várromokkal koszorúzott, szelíd halomvidéke. Nem késztette gondolkodásra a hegyvidékek gazdag erdősége, a dombságok bora és gyümölcse, a síkságok gabonája és ezernyi nyája. Elfogadta és talán büszke is volt a magyar föld sok kincsére: ércére, sójára, drágakövére, fájára, húsára, búzájára, büszke a magyar föld sokféle, nagyszerű természeti szépségére, a rajta élő ép életére, városainkra, a magyar falura. Örömmel vette tudomásul a magyar élet izmosodását iparban, kereskedelemben, mezőgazdaságban.
Vissza