Erdődi József, Dr.: A mai Finnország - Épülő ország (Borítóterv: Rezes Molnár Mihály)
Épülő ország
Dr. Erdődi József
Magyar László
Magyar Téka(Szeged)
Kiadói varrott papírkötés
, 194 oldal
Magyar Téka
III/2
24 cm x 16 cm
2023-09-24 20:10
Szeged, 1940, Magyar Téka (Szeged Városi Nyomda és Könyvkiadó Rt.), 194 p., ill.
Magyar Téka, no. 12. (III. sorozat, 2. kötet).
A mai Finnország (épülő ország). Írta: Dr. Erdődi József.
Második, bővített kiadás. A kötet végén 61 fekete-fehér fényképet tartalmazó képmelléklettel illusztrált kötet. Nyomtatta a Szeged Városi Nyomda és Könyvkiadó Rt. Borítóterv: Rezes Molnár Mihály.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány színes, feliratos, illusztrált címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, Finnország címerével illusztrált hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Erdődi József (1908-1980) nyelvész, finnugrista, a nyelvtudomány kandidátusa, a finnugor és az orosz nyelvek, valamint az etnolingvisztika kutatója, a szegedi és a budapesti egyetem oktatója, a salzburgi egyetem tiszteletbeli professzora. "E könyv egy tanárember dolgozata, akit tudományos érdeklődése vitt közel északi rokonainkhoz, több időt töltött közöttük, sok minden téren volt alkalma mélyebb bepillantásra. Műve a nyílt szemmel járó és egyetemes érdeklődésű ember vizsgálódásainak biztos ítélettel leszűrt eredménye. A könyv anyagában gazdag, szempontjai változatosak, azonban megírása nem vall nagy írói készségre, elrendezésével sem elégít ki teljesen. Nem vitatható azonban el tőle a szeretetteljes elmélyülés gondja és a pontos regisztrálásra való törekvés." (Keretyén Igazság, 1940/1. sz., 23.)
Finnország felé . . .
Finnország felé . . .
Régóta vágyódtam Finnországba, mert megsejtettem Észak értékeit. Ma sokan tekintenek csodálattal testvérnépünk felé, de ezek lelkének érző részét a közelmúlt hősi eseményei rázták fel. Ezek a fizikai erőt bámulják, a hatalmas birkózás ébresztette rá őket a finn-magyar testvériségre. Pedig ennek az erőkifejtésnek az alapjai szellemi és erkölcsi. Én ezt a kettőt csodáltam meg bennük.
Vagyunk sokan a fiatalok között, akik Északot csodáljuk. Hisszük, hogy a négy északi állam példája fog számunkra új jövőt hozni. Miként a 18. század végén a nyugati népeknél lépett fel az „északmánia", úgy most bennünk éledezik az Észak felé tekintés. Aki Északon járt, csodálattal tér vissza: paraszt-Eldorádóról, boldog parasztok országáról, a csend országáról, a finn csodáról beszél.
Azonban szegény hivatalnok és általában szegény ember hogyan utazhatik?! Szakavatott világjáró módjára számolgat, utazási irodákkal levelezget, tanulmányoz és útját minden vonatkozásban előkészíti. Ekkor azonban ráeszmél, hogy kevés a pénze, nem utazhatik. Ekkor a fejetetejére állít minden logikát és elindul, mondván, hogy puszta hivatalnoki félelemmel, minden merészség nélkül nem lehet célhoz érni.
Finnország felé 5
Finn szokások
A fény ünnepe: Szent János napja 15
Szauna, a finnek fürdője 16
Finn nyaralás 22
Finn népszokásokról 26
Étkezés 31
Finnország, a becsület hazája 40
Finn táj- és városképek
Keresztül-kasul Finnországban 53
Az éjféli nap országában, finn Lappföldön .71
A föld, az ember, a munka
A nyelv és az ember 87
A munka 98
Helsinki 112
A Kivi-iskola és a finn mezőgazdasági oktatás 123
Az ország, a föld és a termelés 133
A szövetkezeti eszme győzelme 151
Hazafelé 156
Irodalom 157
Képek 161-194
Leütési ár:
6.100 Ft
Licitek száma: 1