Herman Ottó: A magyar pásztorok nyelvkincse (A kötet szerepelt az ÁKV 1977. évi, XI. aukciójának 256. tételeként.)
A magyarok nagy ősfoglalkozása
Herman Ottó
K. M. Természettudományi Társulat(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés (Gottermayer)
, 798 oldal
25 cm x 18 cm
2023-09-24 20:41
Budapest, 1914, K. M. Természettudományi Társulat (Hornyánszky Viktor Császári és Királyi Udv. Könyvnyomdája, Bp.), XVI. + 798 p. + [3] t., ill.
Első kiadás. Természettudományi Könyvkiadó-Vállalat a M. Tud. Akadémia segítségével kiadja a K. M. Természettudományi Társulat. No.: LXXXIX. sz. A XV. (1914-1916. évi) cziklus első kötete a Könyvkiadó-Vállalat aláírói számára. A magyarok nagy ősfoglalkozása. A magyar pásztorok nyelvkincse. A Kir. Magyar Természettudományi Társulat megbízásából szerzette: Herman Ottó. Három fekete-fehér, hártyapapírral védett képtáblával és három fekete-fehér szövegrajzzal illusztrált, valamint Dr. Ilosvay Lajos előszavával, elöljáró szóval, függelékkel, helyreigazításokkal, szómutatóval és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A könyv szerepelt az ÁKV 1977. évi, XI. aukciójának 256. tételeként (címke a hátlap felőli előzéklapon). A könyvet Hornyánszky Viktor Császári és Királyi Udv. Könyvnyomdája nyomtatta és a Gottermayer Műintézet kötötte Budapesten. Kiadói egészvászon Gottermayer kötésben lévő példány két színnel feliratozott, illusztrációval ellátott címfedéllel és könyvgerinccel, a kiadó emblémájával ellátott hátlappal, címfedél felől megerősített előzéklappal, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője Herman Ottó (Breznóbánya, 1835. június 26. – Budapest, 1914. december 27.) természetkutató, zoológus (ornitológus, ichthiológus, arachnológus), néprajzkutató, régész, politikus. Sokoldalú tudományos tevékenysége nyomán az utolsó magyar polihisztornak és a madarak atyjának is nevezték. Kutatói gyűjtőmunkái közben folyamatosan képezte magát, 14 könyv és mintegy 1140 tudományos publikáció fűződik a nevéhez. A magyar őskőkorszak-kutatás és a hazai tudományos barlangkutatás egyik elindítója volt. Termékeny természetrajzi írói munkássága mellett, mint tudományszervező is jeleskedett. A Természettudományi Füzetek és az Aquila c. madártani folyóirat szerkesztője, a Magyar Ornitológiai Központ alapító-igazgatója, a Magyar Néprajzi Társaság alapító tagja és elnöke, a tudományos ismeretterjesztés műfajának egyik magyarországi megteremtője.
Ime, második kötete indul útjára annak az érdekes munkának, a melyre csak olyan kutató vállalkozhatott, mint Hermán Ottó, a ki mélységes szeretettel rajong a magyar népért, mert ismeri értékes tulajdonságait és küzdött egy merészen kitűzött czélért, a melynek eléréséhez vezető útakat és módokat lankadatlan kitartással jelölte ki és követte. Bámulatos ihlettség megelevenítette munkakedvét, megsokszorozta energiáját és a feje felett sokasodó időnek még mindég rendületlen önbizalommal kiáltja oda: "akarom!"
Herman Ottónak valóban alapos oka van akarni. A magyar nép történelmileg fel nem jegyzett idejéből kíván annyit a mennyit lehet, előnkbe varázsolni, de úgy, hogy állításaiban ne csak az ábrándozók higyjenek, hanem azok is, a kiket a tudomány megtanított kételkedni. Ő, a ki sohasem szeretett kitaposott útakon járni, a magyar nép eredetének helyét új módszer szerint kutatta. Sok híres elődje elment hazánk határain kívül messzire, hogy felfedezze a magyarok őshazáját. Sok becses nyelvészeti és egyéb adatokat gyűjtöttek össze, de az őshaza helyét kijelölniök nem sikerült, mert hiányzott az összehasonlító eljárásnak egyik főeleme.
Leütési ár:
39.500 Ft
Licitek száma: 33