Karácson Imre: Török-magyar oklevéltár (A kötet szerepelt az ÁKV 1978. évi XII. aukciójának 632. tételeként.)
1533-1789.
Karácson Imre
Thallóczy Lajos
Krcsmárik János
Szekfű Gyula
Karácson Imre
Fraknói Vilmos
Szent-István-Társulat Tudományos és Irodalmi Osztálya(Budapest)
Könyvkötői félvászon kötés
, 416 oldal
25 cm x 17 cm
2023-09-24 20:21
Budapest, 1914, Szent-István-Társulat Tudományos és Irodalmi Osztálya (Stephaneum Nyomda Rt., Bp.), 416 p.
Első kiadás. Török-magyar oklevéltár. 1533-1789. A konstantinápolyi levéltárakban gyűjtötte és magyarra fordította néhai Karácson Imre. A magyar kir. miniszterelnökség megbízásából szerkesztették: Thallóczy Lajos, Krcsmárik János, Szekfű Gyula. Fraknói Vilmos alapjából kiadta: a Szent-István-Társulat Tudományos és Irodalmi Osztálya. Előszóval, a török szavak betűrendes jegyzékével, betűrendes név- és tárgymutatóval, a szövegben előforduló török szavak és értelemzavaró sajtóhibák jegyzékével, illetve részletes tartalomjegyzékkel közzé tett kiadás. Az előzéklapon tollal írt bejegyzés látható. A könyv szerepelt az ÁKV 1978. évi XII. aukciójának 632. tételeként (címke a hátlap felőli előzéklapon). Nyomtatta a Stephaneum Nyomda R. T., Budapest. Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, új előzéklapokkal, az eredeti, feliratos, kiadói címfedél és feliratozatlan, kiadói hátlap megtartásával, hiánytalan állapotban. A levéltári anyagot gyűjtötte, magyarra fordította: Karácson Imre (Torna, 1863. február 19. – Konstantinápoly, 1911. május 2.) teológiai doktor, történész, orientalista, katolikus pap. 1889-től a győri katolikus tanítóképző tanáraként, 1890-től igazgatójaként tevékenykedett, majd 1900-ban kinevezték peéri plébánosnak és esperesnek. Több alkalommal utazott Törökországba, hogy tanulmányozza a török nyelvet és irodalmat. 1907-től pedig egészen haláláig kutató munkát végzett a magyar kormány megbízásából a török levéltárakban.
Pályája derekán letört tudós félbenmaradt munkásságának eredményeit terjesztjük itt a magyar történeti kutatás elé. Karácson Imrének a konstantinápolyi levéltárakból négy éven át lankadatlan szorgalommal összegyűjtött anyagát foglalja magában e kötet. Ó jutott be elsőnek a régi török levéltárakba, nemcsak az európai tudósok közül, hanem egyáltalában, mert eleddig a törökök nem törődtek multjok emlékeivel. Ebből érthető a levéltári anyagnak századok folytán történt-elzüllése és rendezetlensége. Most, midőn először bocsájtjuk a nyilvánosság elé e fáradságos kutatások eredményét, magyarázattal tartozunk,- hogy miért nem folyhatott e búvárkodás rendszeres alapon és hogy miért kellett a feledhetetlen kutatónak a-különféle időszakokból eredő anyagot úgy szedni össze, ahogy épen találta.
Karácson Imre konstantinápolyi búvárkodása II. Rákóczi Ferenc fejedelem és bujdosó társai hamvainak visszahozatalával áll szoros összefüggésben, sőt annak egyenes folyománya. Midőn ugyanis 1904-ben a magy. kir. kormány azzal bízta meg e sorok íróját, hogy a bujdosók hamvainak visszahozatalára nézve tegye meg a szükséges előkészületeket, Abdul Hamid szultán egy irádét (császári parancsot) bocsátott ki, melynek második része így szól: «A magyar országos küldöttség részére engedély adatik, hogy a konstantinápolyi levéltárakban buvárlatokat eszközöljön...
Leütési ár:
75.000 Ft
Licitek száma: 25