Aukciós tétel adatai
Budapest, 1943, Turul Szövetség Könyv- és Lapterjesztő Kft. ("Jövő" Nyomdaszövetkezet, Bp.) 231 p. + LXIV t., ill. + [1] térk.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Györffy István Munkái c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent mű.
Magyar falu - Magyar ház. Írta: Györffy István. Sajtó alá rendezte és a bevezetőt írta: Györffy György.
"A mellékelt fényképek, ahol a felvevő nevét nem közöljük néhány kivétellel mind a szerző felvételei. A »Pásztorépítkezés« rajzait nagyrészben Csikós Tóth András, kisrészben Benyovszky István készítette". A borítólap képe Győrffy István eredeti felvétele. Szöveg közti, fekete-fehér képekkel, 64 fekete-fehér képtáblával és egy kihajtható térképpel illusztrált, valamint bevezetővel és tartalommutatóval kiegészített kötet. Nyomtatta a "Jövő" Nyomdaszövetkezet, Budapesten.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány, feliratos címfedéllel, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, hiánytalan állapotban, feliratos, fekete-fehér fényképpel illusztrált, fülszöveggel ellátott, sérült, kiadói borítófedélben.
A kötet szerzője, Szigeti és nádudvari Györffy István (Karcag, 1884. február 11. – Budapest, 1939. október 3.) magyar néprajzkutató, szakíró, egyetemi tanár, a MTA levelező tagja. Egyetemi tanulmányait Kolozsváron és Budapesten végezte. Kolozsváron szerzett bölcsészdiplomát. A Magyar Nemzeti Múzeum gyakornoka, múzeumi segédőre, a moldvai csángók kutatója, résztvevője a félbeszakadt Lénard-féle kisázsiai expedíciónak, MNM igazgatóőre, budapesti egyetemen a néprajz első nyilvános rendes tanára, a Táj- és Népkutató Központ vezetője, a kunság és a hajdúk, matyók néprajzi hagyományainak kutatója. A népi írók falukutató irodalmának egyik előfutára. Neve a Györffy István Kollégium és a belőle kinövő Népi Kollégiumok Országos Szövetsége (NÉKOSZ) Mozgalom révén vált ismertté Magyarországon.
Előszó
Györffy István huszonegy tanulmánya, melyet e kötetben Magyar falu - magyar ház cím alatt egybe foglaltunk, a magyar település és építkezés világába vezet bennünket. Összegyűjtött munkái első...
Tovább
Előszó
Györffy István huszonegy tanulmánya, melyet e kötetben Magyar falu - magyar ház cím alatt egybe foglaltunk, a magyar település és építkezés világába vezet bennünket. Összegyűjtött munkái első kötetével szemben, mely etnikumonként vizsgálja a magyar település arculatát, kötetünk tárgyanként csoportosítja mondanivalóját. A határ, tanya, falu és telek sorravétele után »ház«, »pásztorhajlék« és »malom« főcímek alatt a magyarság építkezését ismerteti meg.
Mi magyar és mi idegen településünkben és népi építkezésünkben? Való-e az az állítás, hogy a honfoglaló magyarság a megtelepült életformát minden velejárójával itt sajátította el; hogy faluformája, építkezése idegen művelődési hatás eredménye? - teszi fel mindig a kérdést e problémák felvetődésekor.
Vissza