Horváth Márton szignált lüszteres studio váza - 20. század második fele 10 cm

Alkotó, tervező
Horváth Márton
Méret: 10 cm x 10 cm
2023-05-07 20:00

10 x 10 cm

Hibátlan állapotú, szignált Horváth Márton lüszteres studio váza. Fújt és kézzel formázott. Különleges megjelenését egyedi szögletes formája és pettyekkel tagolt húzott vonalvezetésű mintája adja. Felületén a nehézfém-oxidos variáció többszínű, irizáló árnyalatokat hoz létre. Talpán a fújás helye (köldök) látható, amely mellett az üvegkészítő mester szignója található. Alkotás ideje 20. század második fele. A Studio üveg az üveg modern felhasználása művészi szobrok vagy háromdimenziós műalkotások készítésére. Az így elkészített üvegtárgyak szobrászati vagy dekoratív megjelenést kölcsönöznek. Elkészítésük kis műhelyekre korlátozódik, jellemzően a darabot tervező művész személyes közreműködésével. Ez ellentétben áll a műüveggel, amelyet gyári kézművesek készítettek, és az üvegművészettel, amely a történelem során készített művészi érdeklődésű üvegek teljes skáláját lefedi. A "stúdióüveg" kifejezést leginkább az 1960-as években készült munkákra használják, amikor a művészi üveggyártás iránti érdeklődés nagymértékben feléledt. A darabok gyakran egyediek, vagy kis, limitált példányszámban készülnek. Horváth Márton (1941–2013) Munkácsy Mihály-díjas üvegtervező iparművész. A kézművesség hagyományait megújító Manuál-csoport egyik alapító tagja 1975-ben. A feledésbe merült üvegkészítési technikák, technológiák kutatója, gyűjtője, valamint a vékonyréteg-, az irizált üveg technológia és az üvegtörténet szakértője.

Horváth Márton (Csabrendek, 1941. április 27.–2013. március 8.)[1] Munkácsy Mihály-díjas üvegtervező iparművész. A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia rendes tagja (1993). Felsőfokú... Tovább

Horváth Márton (Csabrendek, 1941. április 27.–2013. március 8.)[1] Munkácsy Mihály-díjas üvegtervező iparművész. A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia rendes tagja (1993). Felsőfokú tanulmányokat 1968-1973 közt a Magyar Iparművészeti Főiskolán folytatott a szilikátipari tanszék üveg szakján, ahol Pogány Frigyes, Jánossy György, Szabó Lajos, Gibela József, Z. Gács György voltak a mesterei. 1976-tól a Magyar Iparművészeti Főiskolán tanított tervezéselméletet, üvegfúvást egyetemi docensi, 1993-tól egyetemi tanári beosztásban. A MOME Doktori Iskola témavezetője. A kézművesség hagyományait megújító Manuál-csoport egyik alapító tagja 1975-ben, 1986-ban a Fiart Havanna keretében dél-amerikai művészeknek tartott kurzusokat, előadásokat, s rendezett kiállításokat. 1989-ben kidolgozott, később Rendek fantázianéven szabadalmaztatott plasztikus világítási modulját a Tokodi Üveggyár Kft.-nek adta át hasznosításra. Az 1980-as évek közepétől kiállításokkal egybekötött üvegművészeti szimpozionokon vett részt. (1. Üvegszimpozion, Pécs, 1985; 2. Üvegszimpozion, Ajka, 1990; I–XIV. Nemzetközi Üvegszimpozion, Bárdudvarnok, 1991-2004; Koccintsunk Európára!, Nemzetközi Üvegszimpozion, Keszthely, 2004). Vissza
047

Kikiáltási ár:
76.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
110.000 Ft Licitek száma: 47