Öt űrhajós által dedikált példány. Syny goluboy planety. /
A kék bolygó fiai. 1961-1980. Írta: A. Romanov, B. Lukjanov és L. Lebegyev.
A címlapon három orosz és két magyar űrhajós névre szóló, orosz nyelvű dedikációja olvasható (szabadon fordítva): [
"Lázár elvtársnak az első ... közös szovjet-magyar űrrepülés előkészítésének és sikeres megvalósításának emlékére! Mély tisztelettel"].
A könyvet dedikáló űrhajósok:
- Farkas Bertalan (Gyulaháza, 1949. augusztus 2. –) vadászpilóta, űrkutató, űrhajós.
- Magyari Béla (Kiskunfélegyháza, 1949. augusztus 8. – 2018. április 23.) ezredes, űrhajós.
- Leonyid Ivanovics Popov (Alekszandrija, Ukrajna, 1945. augusztus 31. -) szovjet űrhajós.
- Valerij Viktorovics Rjumin (Komszomolszk-na-Amure, 1939. augusztus 16. – Mityiscsi, 2022. június 6.) szovjet-orosz űrhajós.
- Vlagyimir Alekszandrovics Satalov (Petropavlovszk, 1927. december 8. – 2021. június 15.) szovjet űrhajós, mérnök.
A dedikáció címzettje,
Lázár György (Isaszeg, 1924. szeptember 15. – Budapest, 2014. október 2.) magyar politikus, a Magyar Népköztársaság Minisztertanácsának elnöke, az MSZMP főtitkárhelyettese. 1970-ben lett tagja az MSZMP Központi Bizottságának, majd 1973-tól munkaügyi miniszterként tevékenykedett, ezt követően 1975 és 1987 között miniszterelnöki posztot töltött be. 1977. szeptember 16-án a magyar kormány nevében ő írta alá a bős-nagymarosi vízlépcsőrendszer közös megvalósításáról és üzemeltetéséről szóló magyar-csehszlovák államközi szerződést.
A "Kék bolygó fiai" első kiadása Jurij Gagarin űrrepülésének tizedik évfordulója alkalmából jelent meg 1971-ben. A könyvben többek között olvashatunk számos szovjet űrhajós életről, munkásságáról és hőstetteiről, valamint az űrben töltött napjaikról.
Harmadik bővített orosz nyelvű (Cirill betűs) kiadás. Számos fekete-fehér és egyszínű fényképpel illusztrált, valamint bevezetéssel és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet.
Kiadói fűzött kemény papírkötésben lévő példány, feliratos, illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, fekete-fehér illusztrációval ellátott, kiadói előzéklapokkal, feliratozatlan, illusztrált hátlappal, hiánytalan, jó állapotban.
Néhány űrhajósról bővebben:
Farkas Bertalan (Gyulaháza, 1949. augusztus 2. –) vadászpilóta, űrkutató, űrhajós.
Az Interkozmosz-program keretében 1980-ban ő volt az első magyar űrhajós, aki egy hetet töltött a Szaljut-6 űrállomáson. Vele a magyarok a hetedik nemzet, amelynek képviselője a világűrben járt.
Az Űrhajósok Nemzetközi Szövetségének alapító tagja, az MTA Interkozmosz Tanács kutatócsoportjának munkatársa, a Space for Earth Alapítvány alapító tagja volt. Űrhajós tevékenységével nemzetközi elismerést vívott ki Magyarországnak, és mind a mai napig részt vesz az űrkutatás népszerűsítésében. Nevét a "240757 Farkasberci" nevű kisbolygó őrzi, melyet Sárneczky Krisztián fedezett fel 2005. május 26-án. Ez a dátum azért lett nevezetes, mert 1980-ban ezen a napon repült Farkas Bertalan a világűrbe.
Magyari Béla (Kiskunfélegyháza, 1949. augusztus 8. – 2018. április 23.) űrhajós, a Szojuz–36 űrhajó tartalékszemélyzetének tagja, ezredes. Tizenötévesen kezdett repülni az MHSZ kiskunfélegyházi repülőklubjában, ahol ezüstkoszorús vitorlázórepülő minősítést ért el. A Kilián György Repülő Műszaki Főiskola hallgatója, a Szovjetunióban lévő, krasznodári Katonai Repülő Főiskola növendéke, a Magyar Légierő repülőtisztje és vadászrepülő pilóta volt. Speciális szuperszonikus repülőgépeken teljesített szolgálatot. A Szovjetunió által vezetett Interkozmosz együttműködés résztvevője.
Valerij Rjumin (1939. augusztus 16. - ) szovjet /orosz/ űrhajós, mérnök. A Moszkvai Állami Erdészeti Egyetemen diplomázott 1966-ban. Űrhajósként tevékenyen részt vett a nemzetközi hírű és sikeres Interkozmosz Programban.