Fekete István: Őszi vásár - Első kiadás (Beck Péternek dedikált példány.) (Bartha László rajzaival illusztrált.)
Fekete István
Rét Zsuzsa
Bartha László
Magvető Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 407 oldal
19 cm x 13 cm
2023-05-28 20:00
Budapest, 1962, Magvető Könyvkiadó (Kossuth Nyomda, Bp.), 407 p. + [1] p., ill.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Őszi vásár. Írta: Fekete István.
Az előlapon a szerző, Fekete István tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Beck Péternek emlékező szeretettel: Fekete István 1962."
A dedikáció címzettje: Beck Péter könyvtervező, tipográfus, a 20. századi magyar könyvművészet ismert alakja, az 1955-ben létrejött Magvető Könyvkiadó korai évtizedeinek műszaki vezetője, a Könyvművészeti Bizottság tagja, az 1970-80-as években a Szép Magyar Könyv verseny zsűritagja.
Bartha László színes szövegközti rajzaival illusztrált, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. Nyomtatta a Kossuth Nyomda, Budapesten.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány színes, mintázott címfedéllel és hátlappal, feliratos, elszíneződött könyvgerinccel, hiánytalan, jó állapotban, feliratos, színes illusztrációval ellátott, a gerinc mentén elszíneződött, javított kiadói borítófedélben. "Az Őszi vásár első ciklusa a Gölle gyöngyfűzére - negyvenegy rövid elbeszélés -, amely a magyar novellairodalom legjobb hagyományainak jegyében fogant, s Móra Ferenc varázsos írásainak nyomdokán haladva vall a szív kincseiről - a szeretetről, a barátságról (Aprószentek; Kalapky bácsi; Jancsi; Karácsonykor; Valódi). Az Erdő-mező közel egy tucat írásában élni, lélegezni kezd a természet, s az erdőknek, réteknek, az évszakoknak, s az állatoknak a párbeszéde érvényes üzenetet tolmácsolhat az olvasó számára." - írja könyvismertető soraiban Legeza Ilona.
A szerző, Fekete István (Gölle, 1900. január 25. – Budapest, 1970. június 23.) író, számos ifjúsági könyv és állattörténet szerzője. Közeli barátjával, Csathó Kálmánnal együtt a magyar „erdész-vadász irodalom” egyik legismertebb művelője. Jókai mellett minden idők egyik legolvasottabb magyar írója. Műveit az ember-, állat- és természetszeretet, valamint az egyetemes humánum uralja.
Fekete István új kötetében rövid, hangulatos írásokat gyűjtött egybe. A történetek egy részében saját gyermekkoráról, régi emlékeiről, a századeleji dunántúli falu életéről vall az író. Tolla nyomán évtizedek távlatából elevenednek fel a falusi telek, a csintalan - és néha veszélyes - gyermekjátékok, az erdei kirándulások és családias, meghitt hangulatú karácsonyesték emlékei. S a régi történeteket természetesen megszépíti, derűsebbnek mutatja a csalóka távolság, a messzi múltba néző emlékezés.
A kötet második fele Fekete István újabb természeti leírásait tartalmazza. A könyv lapjain feltárulkoznak az erdők-mezők, bokrok és nádasok legrejtettebb élővilágának titkai. Madarak, bogarak táplálkozását, a leskelődő ellenséggel folytatott élet-halálharcát, apróbb-nagyobb család "ügyét" fürkészte ki az író, mesél róla szép, ízes nyelven, tanulságosan és szórakoztatón.
Nagyobb gyerekeknek - és felnőtteknek is - élvezetes olvasmányt nyújt az "Őszi vásár".
Leütési ár:
180.000 Ft