Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Felszólítás. / Kötelező aláírás. A' pesti kikötőt illetőleg. Írta: Gróf Széchenyi István.
A kiadvány része volt a Vasberényi Gyűjteménynek (sz.: 1196). A címlapon a Vasberényi Gyűjtemény címkéje látható, melyre rá van írva tollal a mű gyűjteményben elfoglalt sorszáma.
Széchenyi "Felszólítás" c. írásában felkéri az embereket egy építendő pesti kikötő ügyének támogatására és részvények jegyzésére. A kiadványt 1843 június 22-én bocsájtotta ki a szerző magyar és német nyelven, melyben leírja, hogy miért szükséges a pesti kikötő létesítése, ismerteti a társaság céljait és alapszabályait, illetve feltünteti az aláírók névsorát is. A szóban forgó kikötő megépítése végül nem valósult meg.
A címlapon tulajdonosi bélyegzés, tollal írt jelzet, valamint az utolsó oldalon szintén tulajdonosi bélyegzés található.
Négy oldal terjedelmű példány, a széleken apróbb sérülésekkel.
Egy korabeli lap a következőket írta a pesti kikötővel kapcsolatban: "Midőn a’ jeles honfi tettekre termett m. Széchenyi István gróf ur a' pesti szigetnél építendő kikötő eszméjét szülte , felkarolta, ’s részvényesek megszerzésében szokásos fáradthatlanságával kellő sikerrel koronázva munkálkodott, hazánk jobbjai teljes joggal reménylették, hogy annak életbe léptetése gátokra nem találván, hazánk egy uj jövedelmi forrással, mire olly nagy szükségünk vagyon , ’s kereskedelmi kifejlődésünk uj tényezővel fog boldogittatni; - azonban a’ mostoha sors vagy inkább önhaszonból származott szűkkeblüség máskép akarta, mert ezen üdvös eszme néhány pesti egyedi törpeségen, mellyek nagy kár hogy illy befolyással bírnak, hajótörést szenvedett." - (Jelenkor, 1845. február 23./14. évfolyam/16. szám).
Gróf Sárvár-Felsővidéki Széchenyi István (Bécs, 1791. szeptember 21. – Döbling, 1860. április 8.) arisztokrata, politikus, titkos tanácsos, császári és királyi kamarás, író, polihisztor, közgazdász, a Batthyány-kormány közlekedési minisztere, „a legnagyobb magyar”. Kossuth Lajos – egyik legnagyobb politikai ellenfele – méltatta így: „polgári erényben nagy férfiak, minő például az, kit én, nem gyáva hízelgésből, hanem meggyőződésből, a’ magyarok legnagyobbikának szoktam nevezni.” Eszméi, hatása és gyakorlati tevékenysége által a modern Magyarország egyik megteremtője. A magyar politika egyik legkiemelkedőbb, legjelentősebb alakja, akinek nevéhez a magyar gazdaság, a közlekedés, a külpolitika területén végrehajtott reformok fűződnek. Eszméit tartalmazó rendkívüli hatású könyvei, a Hitel, a Világ és a Stádium óriási hatást gyakoroltak kora szellemi megújításában.
Előszó
Részlet:
Noha orszsággyülésünk, mellynek sikeres eljárásán annyi hű kedély reményteljesen csügg, együttül, és akkép minden tehetségek annak előmozdítására lennénk összepontosítandók; azért még...
Tovább
Előszó
Részlet:
Noha orszsággyülésünk, mellynek sikeres eljárásán annyi hű kedély reményteljesen csügg, együttül, és akkép minden tehetségek annak előmozdítására lennénk összepontosítandók; azért még is bátor vagyok a' magyar közönség figyelmét és nyájas hozzájárulását, olly tárgyat illetőleg felkérni, melly jóllehet nem keletkezett országgyülésen és közvetlen nem is tartozik annak működési sorába, még is hatalmas tényezője, hazánk egykori felvirágzásának.
Tizenhárom éve lesz jövő octoberben, mikor sikerrel legelőszer hasítá Dunánkat gőzös. Száma ezeknek azóta huszonhatnál többre növekedett. Hajózásunk Lincztül kezdve, a magyar hont keresztül evezve, egész Konstantinápolyik, Trapezuntig, Salonichig és Smyrnáig terjed. 'S ha itt ott számos hátramaradások történtek is, és nem egy utazó vala kitéve vajmi terhes alkalmatlanságnak sőt fájdalom, az ügy még némelly emberélet vesztével is járt; azért a' nagy isteneknek hálát adván, még is el szabad valamellyes megelégedéssel mondanunk; hogy a' vállalat tennivalóinak legsulyosb részét már kiküzdötte;hogy az nemcsak fenáll, de virágzást is igér; 's hogy annyi sikert, annyi nehézségek közt aránylag olly kevés gyászesettül kisérve mit a mennyi minket ért, eddigelé de tán egyetlen egy társulat sem tudott aratni.
Vissza