Áprily Lajos: A láthatatlan írás (Márai Sándornak dedikált példány) (A kötetről írt irodalomtörténeti tanulmány a leírásban olvasható)

Versek

Áprily Lajos
Révai (Budapest) ,
Kiadói egész vászonkötés , 270 oldal
Sorozatcím: Áprily Lajos verseskönyvei
Méret: 19 cm x 14 cm
2022-10-23 20:00

Budapest, 1939, Révai (Révai Nyomda, Budapest), 270 p. + [4] p.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. A láthatatlan írás. Írta: Áprily Lajos.

Áprily Lajos (született Jékely, 1887–1967) költő, műfordító költői pályája Erdélyben indult. 1929-ben azonban családjával Magyarországra költözött, Budapesten telepedtek le. Áprily előbb a Lónyay utcai református gimnáziumban tanított, majd 1934-ben kinevezték a Baár-Madas Leánynevelő Intézet igazgatójává. (Itt volt tanítványa Nemes Nagy Ágnes, aki leginkább éppen az ő hatására kezdett el írni.) Tanári munkája mellett Áprily 1938-ig a Protestáns Szemlét is szerkesztette, és természetesen újabb írásai, kötetei is megjelentek.

Az 1939-ben kiadott A láthatatlan írás jelentős kötet, pályaösszegzés és továbblépés is egyben, mert „[Áprily] kötetének első részében legújabb költeményeit gyűjtötte egybe, a másodikban válogatott verseit, termése legjavát, a harmadik részben egy II. századi kínai költőnőt szólaltat meg magyarul, aki hajdan a hunok fogságában sínylődött”. (Nemzeti Újság, 1939. máj. 21.) Az első híradás a könyvről május elején jelent meg (Keleti Újság, 1939. máj. 8.), a Corvina május 21-én regisztrálta, és ugyanezen a napon indult meg a Révai Kiadó reklámkampánya is: „Férfias honvágy, könnyed rímjáték, egy magános lélek vívódásai” – hirdették a könyvet több helyen (pl. Magyar Nemzet, 1939. máj. 21.). Sőt, ezen a napon egy hosszabb sajtóközleményt is kiadtak, amely így ajánlotta A láthatatlan írást: „A modern magyar irodalomban Áprily Lajos az a gáncstalan költő, aki vitákon és forradalmakon kívül állva, »a művészet templomában« áldoz az örök szépségnek. Áprily versei leginkább a gyöngyhöz hasonlíthatók: simák, nemesen szintjátszók, s épp tökéletességük vall a mélyben rejlő fájdalomról. Tartózkodó, férfias költészet, páratlan erkölcsi erejű. / Erdély és Hellász, magyarság és görögség e líra két pólusa s a költő nemzete nevében az örökkévalóságnak énekel.” (Nemzeti Újság, 1939. máj. 21.)

A két időpont – május 8. és 21. – között Áprilynak természetesen már voltak példányai, melyek közül az egyiket Márai Sándornak adott, az alábbi ajánlással:

Márai Sándornak / nagyrabecsüléssel / Áprily Lajos / Budapest / 1939. V. 18.

A dedikáció címzettjét nem kell külön bemutatni: Márai Sándor (1900–1989) a legismertebb és legolvasottabb magyar írók egyike, nemcsak itthon, külföldön is. A dedikáció maga gesztusértékű, a költő jól bevált ajánlási formulát választott, amely azonban jelzi, hogy nagyra tartja és elismeri Márai munkásságát.

A kötet becsét azon túl, hogy Márai könyvtárában volt, fokozza az a tény, hogy a Máraiék lakása Budapest ostromakor gyakorlatilag megsemmisült. Ő maga a Föld, Föld! című kötetében így ír erről: „Lakásomból mindössze néhány tűzfalat találtam. Az ostrom alatt a ház három bombatalálatot és több mint harminc gránátot kapott. A szemétdombon, amely törmelékekből, lépcsőfokok romjaiból, bútorroncsokból emelkedett a lépcsőház helyén, felmásztam valahogy az emeletre, és a pépes, romos domb tetején, ami valamikor az otthonom volt, megpillantottam a cilinderem és egy francia porcelán gyertyatartót. Fényképek hevertek a szemétben, közöttük az, amely – régen valamikor, az ostrom előtt – az íróasztalom felett lógott és Tolsztojt ábrázolta, amint Gorkijjal állong a Jasznaja Poljana-i kertben. Ezt a fényképet zsebre tettem és körülnéztem, mit vihetnék még emlékbe? A torlaszokon át behatoltam a szobába, ahol könyveim sorakoztak a polcokon. Szerettem volna megtalálni a bilingvikus Marcus Aureliust, aztán Eckermann Beszélgetéseit és egy régi magyar kiadású Bibliát. De a rendetlenségben nehéz volt tájékozódni. A légnyomás, mint valami papírzúzda, pépessé darálta a könyvek legtöbbjét.” A most előkerült kötet tehát egy megsemmisült írói könyvtár egy megmenekült darabja. Ritkán kerülnek elő hasonló könyvek.

A Márai-család 1948. augusztus 31-én elhagyta Magyarországot, és ezzel kezdetét vette Márai emigrációs korszaka, amelyből már nem is tért haza. Azonban amikor elindultak Nyugatra, természetesen nem vihették magukkal a megmaradt könyveket.

Áprily Lajos pedig A láthatatlan írás 1939-es megjelenése után csaknem két évtizedig hallgatott költőként; következő kötete, az Ábel füstje „csak” 1957-ben látott napvilágot.

A könyvet a Révai Nyomda nyomta, Budapesten.
Kiadói egész vászonkötésben lévő példány aranyozott illusztrációval ellátott foltos címfedéllel, feliratozott, sérült könyvgerinccel, üres hátlappal tiszta belívekkel hiánytalan állapotban.

A tanulmány Bíró-Balogh Tamás - irodalomtörténész - munkája.

A láthatatlan írás
Egy pohár bor
Egy pohár bor9
Biztató vers magányosságtól irtózó léleknek13
A zarándok16
Denevér - foly a vér19
A láthatatlan írá21
Őszi muzsika25
A csavargó a halálra gondol28
Most szól, rigó31
Veletek vándorolgatok33
Beszélgetés a földdel36
Rohan a kő39
Pisztrángok kara42
Királyasszony kertje45
Hol járt a dal
Bibliásan51
Így kellett volna53
A sötétség verse55
Kálvin, 153558
Észak felé61
Skót hangulat63
Lassú szárnyon65
Hivogat a szél67
Valaki jön69
Elhallgatás71
Félelem nélkül73
A névtelen fogoly75
Hol járt a dal?77
Fekete kő
Fekete kő81
Két út84
A kertbe ment87
Együtt az erdőn89
Aranykapu91
A halott93
Kalács, keddi kalács95
Fehér kíséret97
Az esküvő99
Szilveszter101
Túl ötven erdőn104
Válogatott versek (1917-1934)
Tutajok109
Kolozsvári éjjel111
Antigone113
Patrolkos alszik115
Őszi monolog117
Szalonka-les119
Hóban121
Álom a vár alatt123
Éjjeli zene127
Tavaszodik129
Marathon131
Hallali133
A győztes135
Március137
Faust ünnepén139
A finálé141
Vadludak143
Nostalgia145
Tetőn147
Októberi séta149
Menjünk a hóba151
Esti párbeszéd153
Nyár155
Az irisórai szarvas157
A hegyek160
A hegylakók162
Juhok164
A tűz az ormon167
Apám emléke169
Ha élen171
A völgybe vissza173
Rabok175
Levél177
Tavasz a házsongárdi temetőben179
Esti dal182
Vers vagy te is185
Szeptemberi fák187
Téli reggel189
Vihar után191
Holló-ének193
Fegyvertelen vadász dala197
Utcák199
Madarak201
Vallomás203
Fegyverszünet205
Találkozásom Farkas Gabriellel207
Szilencium210
Ének a halkuló madárról213
Kőtörés a völgyben215
Így akarja a sors217
Keleti szél219
Az út221
Valaki sír223
A kor falára225
Rönk a Tiszán227
Az orvhalász229
Enyedi csend231
Nyugtalanság233
Az aranymosó balladája235
Régi város integet238
A menekülő241
Jaj, a vihar243
Mély tompa hang245
Ts'ai Yen kínai költőnő tizennyolc verse
Ts'ai Yen kínai költőnő tizennyolc verse249
007

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
233.500 Ft Licitek száma: 67