Tömörkény László, dr./Bérczi István: A kinai kender feldolgozása a Szegedi Kenderfonógyárban (Eredeti, kínai kenderből készült mintákkal.)
Szerző
Dr. Tömörkény László
Bérczi István
Könyvkötői félvászon kötés
, 36 oldal
Sorozatcím: |
|
Kötetszám: |
|
Nyelv: |
Magyar
|
Méret: |
29 cm x 21 cm
|
ISBN: |
|
Aukció vége: |
2024-07-21 20:00
|
Aukciós tétel adatai
h. n., é. n., k. n., 18 [!19] p + [9] mell. (kenderből készült minták és gépiratok)
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
A kinai kender feldolgozása a Szegedi Kenderfonógyárban. Összeállította: dr. Tömörkény László és Bérczi István.
Műszaki ábrákkal és egy beragasztott, fekete-fehér fényképpel kiegészített gépirat, a kötet végén kialakított, egyedi, két faléccel megerősített, beragasztott címkékkel ellátott tárolóban hét eredeti, kínai kenderből készült mintát tartalmazó melléklettel.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, feliratozatlan könyvgerinccel, színes, mintás előzéklapokkal, az 1. oldalon tollal beírt lábjegyzettel. A mintakészlet tárolórekeszéből egy magyarázó címke hiányzik.
A tételhez további különálló, egyedi mellékletek is tartoznak:
A Szegedi Kenderfonógyár rekonstrukciója (1970). (gépirat 1 p. terjedelemben)
2. sz. függelék az 5/1958. /Tg. É.6./ O.T. - P. M. sz. együttes utasitásához (Engedély beruházás megkezdésére), továbbá Könnyüipari Minisztérium Len-Kenderipari Igazgatóság Beruházási Program (összetűzött gépiratok összesen 6 p. terjedelemben, több helyen tollal készült kiegészítésekkel)
Az egyedi kialakítású és egyedi melléklettel bíró kiadvány az 1877-ben alapított Szegedi Kenderfonógyár működésének egy újabb kori ipartörténeti dokumentuma. A kínai kender feldolgozásának technológiáját bemutató kötet egyik összeállítója dr. Tömörkény László (1895-1971) gépészmérnök, aki előbb a Szegedi Kenderfonógyár műhelyvezetője és műszaki vezetője, 1945 és 1948 között a gyár vezérigazgatója, az 1948-as államosítás után pedig annak főmérnöke volt. Nevéhez fűződik a gyár második világháború utáni, átfogó modernizálása, amelynek eredményeként a szegedi üzem az 1950-es évekre Európa egyik legnagyobb teljesítményű kenderfeldolgozó üzemévé vált.
Előszó
Részlet a könyvből:
Kinai kender feldolgozási technológiája
A kinai kender elnevezés alatt kapott rostról eddig nem tudtuk megállapitani, hogy milyen növénytöl származik. Ugy a magunk, mint az...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
Kinai kender feldolgozási technológiája
A kinai kender elnevezés alatt kapott rostról eddig nem tudtuk megállapitani, hogy milyen növénytöl származik. Ugy a magunk, mint az Ujszegedi Növénykisérleti Állomás véleménye szerint nem valószinü, hogy ezen rost a cannabis sativa növénytől származik, ugyanis ezen rost egyetlen tulajdonságában sem hasonlit a normális kenderrosthoz.
A kinai kender rostja, ellentétben az eddig ismert kenderrostokkal, annyira durvaszálu, hogy inkább a raffiához, mint az előbbiekhez hasonlit, de abban a tekintetben is a raffiához hasonlit, hogy ha egy nyalábot felfüggesztünk és a rostszálakat megmozgatjuk, akkor olyan sziszegő hang keletkezik, mint a raffiarostnál. A kinai kenderrostnak semmiféle kenderszaga nincsen. A rostok között semennyi pozdorja sincsen és ugy ezen tényből, valamint a rostok jellegéből arra lehet következtetni, hogy azokat nem törés és tilolás utján készitették ki, hanem valószinüleg ugy hántolták le a növény vázát képező belső rétségről. Más szóval kifejezve, ezen rostok "nyúzott" rostoknak látszanak. Annak megállapitása végett, hogy a rostokat áztatással lehetne-e finomitanik, a Délrost ujszegedi telepén kisérletképen 150 és 500 órás rostáztatási kisérletet végeztünk. Az áztatás maga a rostok finomságán majdnem semmit sem változtatott, a rostok szakitóere a 150 ürás áztatásnál változatlan maradt, mig a 400 órás áztatásnál 16%-kal csökkent. Az áztatást követő puhitás és tilolásnál a rostok lényegesen megfinomodtak, azonban a szakitóerő a 150 órás áztatásnál 33 %-al csökkent.
Vissza