Budapest, 1894, Budapesti Látogatók Lapja (Országgyűlési Értesítő Kő- és Könyvnyomdája Részv.-Társ., Bp.), 243 p. + [27] p., ill.
Első kiadás. Fiume, Abbazia-Cirkvenica és a horvát partvidék (Kroatisches Küstenland). Írta: Máté Lajos.
Kétnyelvű (magyar-német) kiadás. Szövegközti, fekete-fehér, feliratozott képekkel illusztrált, a kötet elején és végén korabeli reklámokkal kiegészített kiadvány. Nyomtatta az Országgyűlési Értesítő Kő- és Könyvnyomdája Rt. Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, aranyozott illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, feliratos, dombornyomott illusztrációval ellátott hirdetést tartalmazó hátlappal, mintás előzéklapokkal, aranyozott lapélekkel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban. A gerinc felső részén egykori ragasztott címke maradványa látható.
A korabeli fotókkal és metszetek reprodukcióival illusztrált útikönyv az Osztrák-Magyar Monarchia legjelentősebb kikötővárosát, Fiumét és környékét mutatja be. A 19. század második felében, Fiume kikötőjének kiépülése után az adriai partvidék egyre népszerűbb üdülőhellyé vált, amit tovább erősített a vasút 1884-es megépülése. Abbázia 1907-re Karlsbad után a Monarchia második legnagyobb és legnépszerűbb nyaralóhelye lett, amelyhez számos gyógyintézet és szanatórium is kapcsolódott. Jelen könyv ugyanakkor nem csupán a rekreációs lehetőségeket mutatja be, abban helytörténeti információk, valamint a kor infrastrukturális újításait (pl.: közlekedés, ipari létesítmények) bemutató leírások is helyet kaptak.