Petényi Katalin: Barcsay Jenő (Barcsay Jenő által dedikált példány)

Petényi Katalin
Barcsay Jenő
Ifj. Schiller Alfréd
Corvina Kiadó (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 76 oldal
Méret: 30 cm x 25 cm
ISBN: 963-13-0250-4
2022-05-29 20:00

Budapest, 1974, Corvina Kiadó (Kossuth Nyomda, Bp.), 28 p. + [24] t., ill.

Barcsay Jenő által dedikált példány. Első kiadás. Barcsay. Írta: Petényi Katalin.
Az album címlapján Barcsay Jenő Kossuth-díjas festőművész névre szóló dedikációja olvasható: "P. L. barátomnak szeretettel: Barcsay Jenő 1975. XI. 13."
Szövegközti, fekete-fehér reprodukciókkal, valamint 24 lap színes, beragasztott, számozott képpel illusztrált, angol, német és francia nyelvű összefoglalókkal kiegészített kötet. Nyomtatta a Kossuth Nyomda Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban, Barcsai Jenő: Szentendrei templom kereszttel című olajfestményének részletét alkalmazó, valamint a művész fekete- fehér fotójával ellátott, feliratozott, fülszöveggel ellátott, jó állapotú kiadói borítófedélben..
A kötet dedikálója Barcsay Jenő (Katona, 1900. január 14. – Budapest, 1988. április 2.) Kossuth-díjas festő, grafikus, tanár. 1924-ben végzett a Képzőművészeti Főiskolán. 1929-ben a Szentendrei Festők Társaságának tagja lett, ettől kezdve rendszeresen időzött a városban. 1931-45-ig tanárként kereste a kenyerét. 1945-ben a Képzőművészeti Főiskola professzora lett, ahol többek közt művészeti anatómiát tanított. 1953-ban jelent meg híres, Művészeti anatómia c. könyve, amiért Kossuth-díjjal jutalmazták.
"Modern festőink közül talán Barcsay a legmarkánsabb egyéniség. Sem iskolához, sem irányzathoz nem tartozik, de művein látszik a lélek kulturáltsága." – írta a festőművészről Kassák Lajos költő.

Modern festőink közül talán Barcsay a legmarkánsabb egyéniség. Sem iskolához, sem irányzathoz nem tartozik, de művein látszik a lélek kulturáltsága. Nyitott szemekkel, érzékenyen él a világban,... Tovább

Modern festőink közül talán Barcsay a legmarkánsabb egyéniség. Sem iskolához, sem irányzathoz nem tartozik, de művein látszik a lélek kulturáltsága. Nyitott szemekkel, érzékenyen él a világban, gyarapítja tudását és tökéletesíti mesterségét. Fejlődési vonala nem mutat hirtelen ívelést, saját tapasztalatain okul, szinte a megszállottak hitével festi képeit." - Így jellemzi Barcsay Jenőt 1942-ben Kassák Lajos. A magyar konstruktivizmus nesztora ekkor még nem sejthette, hogy magányosan kísérletező festőtársa harminc évvel később éppen az ő általa elindított magyar konstruktív törekvések egyik legjelentősebb alakja lesz. Csak szerkezetet hangsúlyozó, monumentális szemléletét ismerhette fel, hiszen Barcsay Jenő festészetének stílusalakító, stílusteremtő, szuggesztív ereje 1945 után bontakozott ki. Vissza

A századdal egyidős mester festői és grafikusi munkásságának fejlődésvonala a legkövetkezetesebbek egyike a magyar képzőművészet történetében, ugyanakkor rendkívül sokrétű is.
Festészetében... Tovább

Festészetében Rudnay és az alföldi festők expresszív felfogásától Cézanne és a kubisták művészetén át jutott el a konstruktív szemléletmódhoz - a látott dolgok kusza esetlegességéből szigorú képi rendet teremtő racionális, elvont szerkesztéshez. Mint grafikus pedig megalkotta - a legpontosabb természettanulmányok alapján - a világsikert aratott "Művészeti Anatómiát".
Petényi Katalin írása és a kötet képanyaga áttekintést ad az életmű egészéről, de ezen belül a monumentális alkotásokra helyezi a súlyt. A mozaikokat és az őket előkészítő vagy velük rokon festményeket emeli ki: a monumentális szemlélet első jelentkezésének számító 1928-as "Munkáslány"-portrétól az új szentendrei művelődési ház nagyszabású mozaikképéig. A kötet ezért is tud újat nyújtani a művészről a róla eddig megjelent számos kiadvány után is. Vissza
169

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
12.200 Ft Licitek száma: 0