Lengyel Alfréd, Dr.: Pusztult falvak, eltünt helynevek győr megyében 1000-1711
1000-1711
Dr. Lengyel Alfréd
Győr vármegye közönsége(Győr)
Kiadói varrott papírkötés
, 134 oldal
23 cm x 15 cm
Győr, 1944, Győr Vármegye Közönsége (Baross-nyomda Uzsaly és Koncz, Győr), 134 p. + [1] p. + [1] t. (térkép): ill.
Első kiadás. Pusztult falvak, eltűnt helynevek Győr Megyében (1000-1711). Írta: Lengyel Alfréd vármegyei főlevéltárnok.
Egy Győr megye pusztult településeit ábrázoló térképpel illusztrált, valamint szerzői előszóval, bevezetéssel, a térképhez tartozó magyarázattal, név- és helymutatóval, a felhasznált eredeti kútfők és forrásmunkák jegyzékével, a rövidítések jegyzékével és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. A könyvet a Baross-nyomda (Uzsaly és Koncz) nyomtatta Győrben.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratos, illusztrált, foltos címfedéllel, feliratozatlan, sérült könyvgerinccel, hátlapon a nyomda feltüntetésével, hiánytalan állapotban.
A szerző, Dr. Lengyel Alfréd (Győr, 1908. szeptember 5. – Győr, 1993. február 1.) levéltáros, szakíró, helytörténész. A Budapesti Műegyetem Közgazdaságtudományi Karán végzett. 1932-től a győri városi levéltár és könyvtár munkatársaként dolgozott. 1940-ben kinevezték megyei főlevéltárosnak, majd 1957 és 1974 között a Győri Állami Levéltár (Győr-Sopron Megyei 1. sz. Levéltár) igazgatójaként tevékenykedett. Főként a középkort és a Bach-korszakot kutatta. Tanulmányait, szövegközléseit az "Arrabona", illetve a "Győri Tanulmányok" c. lapok közölték. A TIT Megyei Történelmi Szakosztályának és a Történelmi Társulat Nyugat-dunántúli Csoportjának tagja, valamint a Megyei Honismereti Bizottság elnöke volt.
Megvallom őszintén, ezúttal nem csupán a levéltárosi hivatással járó és örökké kielégítésre vágyó kutatási láz, sem a hivatali kötelesség adta kezembe a tollat, hanem a szűkebb értelemben vett szülőházam, a Kisalföld lankás rónaságain elterülő Győr megye iránti szeretet és vonzódás. Az az érzés, amelyet a közfelfogás lokálpatriotizmus nevén ismer s amely - úgy érzem - szinte parancsolólag követeli tőlem, hogy szülőhelyem környezetének történetével fokozottabb mértékben foglalkozzam és kutatásaim eredményeit a vármegyénk multjáról - főleg középkoráról - eleddig ismeretes eléggé hiányos adatok hézagaiba beillesszem.
Ettől az érzelmi momentumtól eltekintve azonban természetesen a helyi történetkutatás fáradtságos és gyakran sok körültekintést igénylő munkáját kívánom szolgálni. azáltal ugyanis, hogy a Győr megyével kapcsolatos eredeti középkori oklevelek, oklevéltárak, az újabbkori levéltári anyag és egyéb kútforrások alapján összefoglalom az idők folyamán (egészen a szatmári békéig) elpusztult) győrmegyei településekre, valamint az eltűnt, illetve megváltozott helynevek eredeti, de már rég elfelejtett névalakzataira vonatkozó adatokat, talán ismét egy lépéssel előbbre segítem a megye multját borító homályban való tájékozódást. Hiszen minden kis mécses, minden egyes fáklya, amely új fényként gyullad fel és eddig ismeretlen oldalakról világítja meg a tudományos feltárás elől jórészt még mindig elzárt labirintusokat, egyúttal új támpontokat nyujt a kutatás számára abban az óriási időbeli távlatban, amely az évszázadok hosszú láncolata folytán elválaszt bennünket a hajdan megtörtént eseményektől, avagy azok indító okaitól.
Leütési ár:
8.000 Ft
Licitek száma: 7