Kerékgyártó Árpád, Dr.: A míveltség fejlődése Magyarországban I. 889-1301 [Unicus kötet.]

889-1301

Dr. Kerékgyártó Árpád
Kilián Frigyes (Budapest) ,
Könyvkötői kötés , 559 oldal
Sorozatcím: Magyarország müvelődés története 889-1849
Méret: 23 cm x 16 cm

Budapest, 1880, Kilián Frigyes M. K. Egyetemi Könyvárus (Wigand F. K. Nyomdája, Pozsony), XI p. + [1] p. + 559 p.

Első, unicus kiadás. A míveltség fejlődése Magyarországban. I. kötet. 889-1301. Írta: Dr. Kerékgyártó Árpád, kir. tud. egyetemi tanár, a Magy. Tud. Akad. lev. tag.
Részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Nyomtatta Wigand F. K. Nyomdája Pozsonyban.
Könyvkötői kötésben lévő példány az eredeti, aranyozott feliratos, kiadói címfedéllel, feliratozatlan, könyvkötő által pótolt vászon könyvgerinccel és hátlappal, modern előzéklapokkal, egy javított lappal, hiánytalan, átlagos állapotban.
Ritka!
A szerző, Kerékgyártó Árpád Alajos (Jászberény, 1818. június 19. – Budapest, 1902. december 13.) történész, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja. Jogi tanulmányait a budapesti egyetemen végezte, majd ügyvédi oklevelet szerzett. 1848-ban a pesti törvényszék főjegyzője, majd 1849-ben tanácsnoka lett. Később Pest város közigazgatási tanácsosa, valamint helyettes polgármestere volt. 1862-től lemondott helyettes polgármesteri tisztségéről, ügyvédként dolgozott tovább. Érdeklődése a magyar irodalom és történelem felé fordult. 1867-től a pesti, majd 1873-tól a Budapesti Tudományegyetemen magyar művelődéstörténetet tanított 1898-ig. 1876-tól 1879-ig a bölcsészkar dékánja volt. Nyugdíjba vonulása alkalmából kutatói és tanári munkája elismeréseképpen nemességet kapott, ekkor vette fel a Vámosgyörki előnevet. A magyar művelődéstörténet kutatásában és oktatásában betöltött szerepe mind a mai napig figyelemreméltó és nélkülözhetetlen.

Részlet a könyvből: A magyar vezérek kora. 889-1000. I. Államterület. I. Anyaország. A honalapítás idejének meghatározása tekintetében szétágazók a régi és újkori hazai irók nézetei. A... Tovább

Részlet a könyvből: A magyar vezérek kora. 889-1000. I. Államterület. I. Anyaország. A honalapítás idejének meghatározása tekintetében szétágazók a régi és újkori hazai irók nézetei. A szélsőségek ezek: a Bécsi képes krónika a 677. évre, Béla király névtelen jegyzője pedig 903-ra, s az újkoriak közöl Katona (1777-ben) 889-re, s Péczely (1837-ben) 895-re tette annak kezdetét. A kérdés megvitatása- s a honszerzés kezdete megállapítására Béla kir. jegyzőjén kívül, León és Konstantin császárok, Georgiosz Monachosz, León Grammatikosz, Szümeon Magiszter és Theofanész folytatója a görögök közöl, továbbá Nestor, Regino prümi apát és az Admonti krónika szolgáltatnak adatokat. Ezek szerint a magyarok 884-ben a Közép-Volga keleti mellékéről kiköltöztek, azután 3 évig, 887-ig, az Alsó-Dnieper mellékén, az u. n. Lebediában, tartózkodtak, szövetségben élve a rokon szomszédokkal, a kozárokkal. Az utóbbi évben Etelközben, a Dnieper, Búg, Dnieszter, Prút és Szeret folyók közt, a mai Moldvában, Bessarábiában és a Feketetenger éjszaki partjain telepedtek meg. 888-ban már innen keltek át a Dunán, s mint León cs. szövetségesei Simon bolgár fejedelmet 3 csatában legyőzték. De miután a magyarok Etelközbe visszatértek s onnan egy kis hadjáratra kiindúltak, Simon a magyarok régi ellenségeivel, a besenyőkkel, azonnal szövetkezett, Etelközt feldúlta s így a magyarokat továbbköltözésre kényszerítette. A kizaklatott magyarok útrakelvén, miután Kievnél az oroszokkal megütköztek, 889-ben bejöttek azon országba, mely rólok Magyarországnak neveztetett. Vissza

I. Korszak.
A magyar vezérek kora. 889-1000.
I. Államterület.
1. Anyaország, a) A honalapítás
ideje. -- b) honfoglalási működésnek
több évi tartama. - c) Magyarország fontossága az európai államrendszerben. -
d) A Dráva és Száva közt. - 2. Kapcsolt részek, a) Erdély. - b) Horvátország. - 3. Hűbéres tartományok,
a) Oroszország. - b) Bulgaria. - c)
Szervia. - d) A keleti birodalom. -
e) Stiria. - f) Morvaország. - g) A német
birodalom. - 4. A magyar birodalom
határai. Az államterületet illető tárgyalás
eredménye 1 - 5
II. Népesség.
1. Népesedési mozgalom,
a) Nemzetiségi különbözés. Hun-scytha népek.
1. Magyarok. -- 2. Székelyek. - 3. Kozárok. - 4. Besenyők. - 5. Bolgárok. - G. Avarok. - Idegenajkú lakosok.
1. Oroszok. - 2. Tótok. - 3. Németek. - 4. Románok. - b) Betelepítés. - c) Az ország lakosainak száma - d) A népességet szaporító tényezők. 1. Nemzés. - 2. Beköltözés. - 3. Hadi foglyok. - e) Népességet fogyasztó tényezők. 1. Kiköltözés. - 2. Hadpusztítás. - 3. Kórságok 5 -12
2. Életmód. Szokások, a) Lakhely. - b) Főeledel. - c) A húst főzve sütve ették. - d) Ettek-e kenyeret? -
e) Ital. - f) Ruházat, viselet. - g) A szakáll és haj borotválása. - h) Foglalkozás. Vadászat. - i) Mulatságok. Ünnepélyek 12 -17
3. Jellemzés. Testi tulajdonságok.
Szellemi sajátságok. - a) Hibák. 1. Munkátlanság. - 2. Büszkeség. - 3. Hitszegés. - 4. Kegyetlenség. - 5. Kapzsiság. - 6. Torkosság. - 7. Bujaság. - 8. Káromlás. - 9. Viszálykodás. - b)
Erények. 1. Értelmesség. - 2. Higgadtság. - 3. Kedélyesség. - 4. Dicsvágy. - 5. Nemeslelküség. - G. Hűség. - 7. Szótartás. - 8. Bőkezűség. - 9. Vendégszeretet. - 10. Vitézség. - 11. Szabadságszeretet - Az idegenajkú lakosok jellemzése 17-25
III. Alkotmány.
1. Alapszerződés. - 2. Fővezér fölségjogok nélkül.- 3. Fővezérválasztás. a) Almos Árpád. - b) Zsolt. - c) Taksony. - d) Gyejcsa. - e) István. - 4. A fővezér választás kellékei. a) A fővezéri család öröklése. - b) Az öröklőcsalád tagjai választása. - c) A nemzet esküje. - d) Fölemelés a pajzson. - 4. A néposztályok közjogi állapota, a) Nemesek. - b) Szabadosok. - c) Földhözkötött állapotúak. - d) Rabszolgák. 6. Az alkotmány biztosítékai 25-31
IV. Kormányzat.
1. Az országközség illetősége. - 2. A végrehajtóhatalom közegei. - a) A fővezéri kormány. - b) Gyula. Horkáz. Törzs- és nemzetségfök. - c) Városok. - 3. Az államszerkezet átalakítása 32-37
V. Törvényhozás.
1. Az ősnépgyülések ideje, helye, tagjai és tárgyai. - 2. Törvények 37-39
VI. Magánjogi és büntetőjogi állapot.
Törvénykezés.
1. Magánjogi állapot. - a) Családjog. - b) Birtokjog. - 2. Büntetőjogi állapot, a) Halálbüntetés - b) Átokbüntetés. - c) Az orzás büntetése. - d) Katonai kihágások. - 3. Törvénykezés. a) Alsóbb és felsőbb bírák. - b) Büntető eljárás 39-43
VII. Közrendészet.
1. Közbiztonság. Zendülések. 2. Személy és vagyonbátorság. - 3. Gondoskodás a közbátorság fentartásáról . 43 - 44
VIII. Hadügy.
1. A tárgy fontossága. - 2. A hadsereg létszáma. Védkötelesség. - 3. Jutalom, élelmezés, egészségügy, - 4. Hadszervezet. a) Lovasság. - b) Fővezér. - c) Törzs- és nemzetségvezérek. - d) Fegyvergyakorlatok. - 5. Ruházat, fegyverek, hadjelek, a) Nyil. - b) Lándsa, gerely, kopja. - e) Kard. - d) Buzogány, bárd. - e) Balista, ostrommüszerek. - f) Pajzs. - g) Kürt, zászlók, sátrak. - 6. Fegyelem. Vitézség. - 7. Hadászat. Harczászat. a) Leo császár részletes rajza. - b) Tervszerű hadmüködés. - c) Buzdító beszédek. - d) Hös költemények éneklése. - e) Harczrivalgás. - f) Tetemes hibák. - g) Honvédelem, várak. - 8. Háborúk 44-53
IX. Pénzügy.
Közjövedelmek. 1. Hübéradó. - 2. Ajándék, váltságdíj, sarcz. - 3. Hadi zsákmány 53-55
X. Nemzetgazdaság.
1. Mezei gazdaság, a) Földmívelés (rétmívelés). - b) Baromtenyésztés (ló-tenyésztés). - 2. Műipar, a) Építészet- b) Ruhakészítés. - c) Fegyvergyártás. - 3. Kereskedés, a) Külkereskedés. - b) Átmeneti kereskedés. - e) Belkereskedés. - d) Pénz 55-58
XI. Szellemi míveltség.
1. Nyelv, a) A nyelv fejlettsége a beköltözéskor. - b) Használata az egyházi és állam életben. - 2. írás. - 3. Költészet. Történet. - 4. Az értelmesség egyéb emlékei 58-62
XII. A magyarok ősvallása.
1. Isten. - 2. Szellemek. - 3. Természettisztelet. - 4. Hitágozatok. Balitéletek. - 5. Papok. Istentisztelet. - 6. Eskü. - 7. Temetés. Eredmény 62 - 68
XIII A kereszténység.
1. Befogadásának fontossága. - 2. A térítés kezdete. - 3. A térítés akadályai. - 4. A kereszténység terjedésének emeltyűi. - 5. Következmények 68-74
XIV. Küldiplomatia.
1. Viszonyok a külállamokhoz. - 2. Családi kapcsok. - 3. Követségek Szövetségek. - Visszapillantás 74 - 76
II. Korszak.
Az Árpád királyok kora. 1000-1301.
Uralkodó befolyások.
A XI. században. 1. A kereszténység. - 2. Az egyeduralom és trónvillongások. - 3. A germán népek befolyása és intézményeik meghonosítása. - A XII. században. 1. A civilisatio tényezőinek csökkenése. - 2. Német avatkozás
3. Görög befolyás. - 4. A trónvillongások és az oligarchák pártoskodása, - A XIII. században. 1. A királyi tekintély sülyedése és a közigazgatás silánysága. - 2. A királyság harcza az oligarchiával. - 3. A trónvillongások. - 4. Az ország harcza a betört vad népekkel. - 5. IV. Béla restauratiója és a vad pogány népek megtérítése 76-83
I. Törvényhozás.
1. Országgyűlések. Ezek ideje és helye. - 2. Résztvevők a törvényhozásban. A tárgyalás. - 3. A törvényhozás tárgyai. - 4. A decretumok mibenléte. - 5. Részleges gyűlések. - 6. Eredmény 84-93
II. Államterület.
1. Az anyaország, a) A római sz. széknek politikai tekintetben nem volt alárendelve Magyarország. - b) A német birodalomnak sem volt hübére a magyar királyság. - c) Manuel görög cs. nem gyakorolt fenhatóságot Magyarország felett. - Erdély. - 1. Külön országneve. - 2 Sz. István Magyarországhoz kapcsolta. - 3. Schlözer iskolája tagadja Erdélynek birtoklását István és utódai által. - 4. Erdély lakosainak nemzeti különfélesége - 5. Az erdélyi részekben a separatismus ápolása. - A temesi kerület. - A Szepesség. - A lajtán túli rész. - A karantán szélek. - A dráván túli ker. és a Szerémség. - Nándorfehérvár. 2. Kapcsolt részek. Sclavonia. - Croatia. - Dalmatia. - 1. A nyomozás nehézségei, telepedése. - 2. A fehér horvátok 3. Horvátország fekvése Konstantin cs. szerint. - 4. Barátságos viszonyok Swinimir Döme idejében. - 5. Sz. László foglalása Sclavonia és Croatiában. - 6. László szervezte Sclavoniát. - 7. Kálmán Horvátország elfoglalását befejezte. - 8. Dalmatia elfoglalását 1102- ben végezte. - 9, Horvátország közjogának költött rendszere. - 10. Ezen országok hazánkhoz! viszonyának részleteiből.
- 11. Croatia és Dalmatia a kir. czimében. - 12. A dalmaták kedvelték a magyar uralmat. - A Szörényi bánság. - A macsói bánság. - A többi bánságok. 13. Hűbéres tartományok. 1. Galiczia. Lodomeria. - 2. Cumania (Moldva
és Havasalföld). - 8. Bulgaria. - 4. Szervia. - 5. Bosznia, Herczegovina. - 6. Stiria.
4. Biztosítás. Eredmény 94-117
III. Népesség.
1. Nemzetiségi külön féleség.
A magyarok húnscytha rokonságát bizonyító ujabb adatok. - A régi nemzetségek.
2. Népesedési mozgalom. 1. A népesség száma. - 2. Szaporodás, a) Gyarmatosítás által. - Besenyők. - Németek. - Németalföldi flandrok. - Francziák. - Szlávok. - Olaszok. - Rumunyok v. románok. - Zsidók. - Bartal a gyarmatosítási ügyről. - b) Hadi foglyok által. - 3. Apadás a) Háborúk által általában. - b) Külháborúk. - c) Belháborúk által. - d) A hadi foglyok elhurczolása. - e) Rabszolgaság. - f) Elemei csapások g) Kiköltözés által.
3. Életmód. Szokások. Emberi lakok. - Ruházat, viselet. - Fényűzés. - Étel, ital. - Foglalkozás. - Mulatságok, ünnepélyek. 4. Családélet. 1. A tőrzsszervezet átalakítása. - 2. A nők állapota, a) A Mária tisztelet, s erről Toldy véleménye. - b) Vonások a királynék és kir. herczegnök életéből. - c) Némely fejedelmek kicsapongásai és durvaságai. - d) A nők állapotát földerítő egyéb adatok. - e) A hajadonok monostori élete. - f) Közpolgári törvények a nőkről 5. J e ll e m e z é s. a) A magyarajkú népek testi tulajdonságai. - b) Lelki tulajdonságok. - aa) Hibák. - 1. Munkátlanság. - 2. Kapzsiság. - 3. Önzés. - 4. Szószegés, csalás. - 5. Fondorkodó
irigység. - 6. Tékozlás és könnyelműség. - 7. Torkosság, bujaság. - 8. Büszkeség, elbizakodottság. - 9. Indulatoskodás. - 10. Tiszteletlenség, hűtlenség. - 11. Viszálykodás, pártoskodás. - 12. Hatalmaskodás, fosztogatás - 13. Bosszúállás. - 14. Kegyetlenkedés. - bb) Erények. 1. Értelmesség. - 2. Hűség. - 3. Nemeslelküség. - 4. Vendégszeretet. - 5. Bőkezűség. - 6. Vitézség. - 7. Türelmesség. - 8. Szabadságszeretet 117-175
IV. Alkotmány.
1. Királyválasztás.
A királyi szék betöltése. - Árpád nemzetségének joga a kir. székhez. - A választási jog gyakorlása a 11. és 12. században. - Eltérések az alaptörvénytől. - Eredmény. 2. Koronázás. A király felavatása. - A koronázás helye s ideje. - Koronázási szertartások - Koronázó. - Koronázási jelvények. 3. Kor. Gy á m. Helytartó. - 4. Kir. czímek. - 5. Királynék. Koronáztatása. - Temetkezési helye. - Fényes udvartartása. - Jövedelmeik. - Befolyása a közigazgatásra. - Szomorú emlékű királynék. 6. Kir. herezegek és herczegnők. Az országlóház törzse elcsenevész. - A hercegek nevelése, - A hgek rendeltetése. - A hgnők viszontagságai. - A hgnők hozománya. - Margit hgnö domokosrendi apácza. - Vonások a test elhanyagolását illető cselekvényeiből. - Példák az öngyötrésre vonatkozókból. 7. Kir. székhely és udvar. Főszékhely. Esztergom. - A király viselkedése udvarában. - Szerencsétlenül kimúlt
királyok. - Temetkezési helyők, - Udvari méltóságok. - Önző tanácsosok, - Udvari orvosok. - Szolgaszemélyzet. 8. Közjogi állapot. Alaptörvények. - Alkotmány-biztosítékok. - A néposztályok közjogi állapota, a) Rabszolgák. - Rabszolgaságot előidéző okok. - A rabszolgák számának fogyasztása. - A rabszolgák sorsa. Libertinusok. - Rabszolgaárak. - b) A szolgaállapotnak több osztálya. - Udvarnokok. - c) Földmivelö jobbágyok. - Mindezek jogainak oltalmazása. - d) Zsidók, - e) Városi polgárok. - f) Erdélyi és szepesi szászok, - g) Várjobbágyok, - h) Besenyők (kunok). - i) Nemesek. - Nemesek jogai biztosítása. - Közjogaik. - k) Országnagyok - gyűjtőneveik. - Kik számíttattak ide? - Az országnagyok hatalomköre. 175-213
V. Kormányzat.
1. Központi, a) A király. Nagy hatalma. - Központi székhelye. - Kormányzási modora. - Körutazása az országban. - Birálat kormányzása felett. - Középszerű uralkodók, - Selejtes jelleműek. - b) Kanczellárok. - Váltakozásuk évenként. - Hivataluk fontossága. - Papkanczellárok. - c) Királyi tanács - Tanácstagok. - Az ország által rendelt tanácsosok. - Nagy befolyásuk a közigazgatásra. 2. A kir. herezegek és ifj. királyok kormányterülete. -
Ezek fölségjogokat is gyakoroltak. - A területfelosztás következményei. 3. Nádor. Egyeredetü a monarchiával. - Választatása a XIII. század végén. -- Nagy hatásköre. - Curiájának tiszti személyzete. - Jövedelmei.
4. Bánok. Ezek eredete. - Olykor kir. berezegek álltak felettök. - Rangjok. - Kineveztetésök a kapcsolt részekben. Hatáskörük. - Jövedelmeik, - Bánok a megbódított tartományokban. 5. Vajda. E méltóság eredete. -
Rangja. - Hatásköre. - Dús jövedelme. - A székely és szász ispánság. 6. Vármegyék. Keletkezése. - Sz. István súlyos feladata a vármegyék alkotása körül. - E korszak vármegyéinek időrendi jegyzéke. - A vármegye katonatartási intézmény. - Csak ily vármegyék a tatárjárásig. - A vármegye feje a főispán. - Hatásköre. Nagy jövedelmei. - A vármegyék átalakulása a tatárjárás után. 7. Városok és egyéb községek. Ezek időrendi jegyzéke. - Kiváltságaikban a separatismus kifejezve. - A városok jogai. - Kötelességeik az állam irányában. b. A közigazgatási sérelmek orvoslása. A hatalomviselők visszaélései - Az alattvalók féktelenkedései. - Kezelési felelősség. - Számadoltatás évenként a fejérvári gyülekezetben. 214-247
Törvénykezés.
I. Magánjogi állapot 1. Jogfejlésre befolyt körülmények. - 2. Jogszokások és ezek forrásai. - a) A személy joga. 1. Család. - 2. Házasság. - 3. Kellékei és hatálya. - Hitbér és hozomány. - b) Fekvő vagyon. 1. Szállásföld. - 2. Kir. adomány - 3. Ennek kiváltság alakja. Beiktatás. - 4. A magyar nemes inkább birtokos mint tulajdonos. - 5. A kunok birtokjoga. - 6. A nemesek csekély végrendelkezési joga. -- 7. Végrendelkezési és öröklési jog a városokban. - c) Szerződési jog 248-258
II. Polgári törvénykezés.
a) Biróságok. 1. Legfőbb biró a király. - 2. A jogszolgáltatás elégtelensége. - 3. Biróküldés. - 4. Egyes birák, birótársak. - 4. Nádori, vajdai, báni bíróság. - 6. Vármegyei bíróság. - 7. Városi és egyéb községi biróság. - 8. Földesúri bíróság. - 9. Egyházi biróság. - 10. Külön bíróságok. - b) Perkezdet. 1. Perbeidézés. - 2. Kifogások. - c) Bizonyítási eszközök. 1. Ezek körül a biró önkénye. - 2. Tanúbizonyság. - 3. Eskü. - 4. Istenítéletek. - 5. Tüzesvas próba a váradi káptalan előtt. - 6. Párviadal. - 7. Birói vizsgálat és szemle. - 8. Hiteles okmányok. - d) ítélet és végrehajtás. 1. Peregyesség. - 2. írott birói Ítéletek. - 3. Perorvoslatok. - 4. Végrehajtó. 5. Birói díjak 258-271
III. Büntetőjogi állapot. 1. A bűn fogalmának meghatározása. - 2. Jogosultság a büntetésjog gyakorlására. - 3. Bünváltság. - a) Büntettek nemei. - 1. Hűtlenség, fölségsértés. - 2. Vallás elleni büntettek. - 3. Csalás.
- 4 Gyilkolás, csonkítás, sebzés. - 5. Hatalmaskodás. - 6. Fajtalanság. - 7. Orzás, orgazdaság, rablás, sikkasztás, kártétel - 8. Gyújtogatás. b) Büntetmények. - 1. Halál-büntetmény. - 2. Testi büntetmények. a) Böjtölés.
- b) Verés, - c) Kézvesztés. - d) Nyelvkitépés. - e) Orr- és füllevágás. - f) Vakítás. - g) Forbát. - h) Bélyegzés. - 3. Szabadság-büntetrnények, -- 4. Vagyonbüntetmények. - 4. Becsület-büntetmények. IV. Büntető eljárás. 1. Jogosultság a pallosjoghoz. - 2. Bírói illetőség. - 3. Nyomozás. - 4. Alaptalan vádkövetkezményei. - 5. Idézés. - 6. Bizonyítás. - 7. Végrehajtás. - A magán s büntetőjogi állapot és törvénykezés méltatása. 271 - 285
VII. Közrendészet.
1. A közbátorság súlyos sérelmei. - 2. Az állami közbátorság egyéb veszélyei. 1. Zendülések. - 2. Összeesküvések. - 3. Hatalombitorlások. - 4. Az oligarchia féktelenségei. - 5. Külhatalmak invasiói. 3. Személyes biztonság. 1. A
törvényhozás gondoskodása az élet, a test épsége biztosításáról. - 2. A személyes szabadságról. - 3. A becsület veszélyei elhárításáról. - 4. Elemi csapások hatálya. 4. Vagyonbátorság. 1. A törvény buzgalma az ingók biztosítása körül. - 2 A fekvő vagyon biztosítása. - 3. Tűzvész, vízár, sáskacsapás. 5. A szegények ápolása, 1. Az elszegényedés forrásai. - 2. Gondoskodás az özvegyek és árvákról. - 3. A szegényekről általában. - 4. Az egyház buzgalma a szegények ápolása körül. - 5. Ez ügy állása a kir. városokban. 6. Közegészségügy. 1. A betegségek forrásai a középkorban. - 2. Uralkodó kórságok. - 3. Az orvosok. 7. Rendőrségi kezelés. - 1. Rendőrségi közegek, a) A bilochus, - b) A határszéli s megyei örök. - c) A csavargó szolgák és bitang marhák gyűjtői. - d) Futárok. - 2. Utasítások a rendőrségi közegek számára a XI. sz. törvényekben. - 3. Részletes közrendészeti szabályok hiányzanak a XII. és XIII. századból. - 4. A közigazgatás élén állók közöl többen ádáz ellenségei a közbátorlétnek. 8. A közbiztonsági állapotok méltatása 285-310
VIII. Hadügy.
I. A hadsereg létszáma. A Védkötelesség. - 1. Az ország nemesei. - 2. A kunok. - 3. A sclavoniai nemesek. - 4. A papok. --5. A kir. tisztviselők. - 6. A hűbéresek. - 7. A zsoldosok. - 8. A kir. városok és polgárrendűek. - 9. A várjobbágyok. - 10. A csekélyebb szabadságú emberek védkötelessége. - 11. A védkötelesség elhanyagolásának büntetése. II. Jutalom. Élelmezés. Egészségügy. 1. A zsoldfizetés esetei. Zsoldosok használata. - 2. A nemesség és kunság jutalma. - 3. A hadi tisztek jövedelme. - 4. Külön jutalmak a harczosok vitézségeért. - 5. Az élelmezés. - 6. A sebesültek ápolása. III. Hadszervezet. A) A hadsereg alkatrészei. - a) Nemesi had. 1. A kötelezettség alapja. - 2. A védkötelezettség nem állott arányban a birtok terjedelmével. - 3. A nemesi had viszonya az egész hadsereghez. - 4. A nemesi had szervezete. - b) Királyi had. 1. Ennek alkatrészei - 2. A király saját zászlóaljai. - 3. A királyi városok és szászok katonái. - 4. A királyné zászlóaljai. - 5. A főtisztviselők zászlóaljai. - 6. A hűbéresek nagy száma. - 7. A legnagyobb létszám a 72 vármegye katonaságából került ki. - 8. Mindenik vármegyében a hadi ügyek élén állott a főispán. - 9. A várkatonaság tisztjeit a főispán nevezte ki. - 10. A zászlóaljparancsnok a hadnagy. - 11. Várnagy. - 12. Százados. - 13. Tizedes. - 14. Fö- és alhirnök. - 15. Határőrök parancsnoka. - 16. Várjobbágyok. - 17. A Sz. István kir. várjobbágyaitól származók kitűnősége. - 18. Várszolgák előmozdítása várjobbágyságra. - 19. Némely várjobbágyok különös tartozásai. - 20. A várjobbágyok bérül várföldeket birnak. - 21. A várjobbágyok állapotának oltalmazása. 22. Hadi szemléjök s fegyvergyakorlatuk. - 23. Várszolgák, - 24. Terheik és elszéledésök. -- 25. Törvényes oltalmuk. - 26. Némelyek hadi szolgálata. - 27. A vármegye mint katonatartási intézmény. - 28. A várkatonaság eltartására rendelt jószágok természete. - 29. A várszerkezet felbomlása. - B) Fegyvernemek. - a) Lovasság. 1. A nemesek rendszerint lovasok. - 2. Könnyű fegyverzetű lovasság. - 3. Súlyos fegyverzetű lovasság. - b) Gyalogság. Könnyű és súlyos fegyverzetű. - c) Pattantyúsok. Hadi gépek és gépészek, ostromműszerek. - d) Hajóhad. IV. Ruházat. Fegyverek. Hadi jelek. - a) Ruházat. 1. Pánczél, vért, sisak. - 2. Dolmány. - 3. Takaros csizma. - 4. Főurak költséges ruházata. - b) Fegyverek. - 1. Kard. - 2. Nyil. - 3. Lándsa. - 4. Pajzs. - 5. Hadi gépek. - c) Hadi jelek és poggyász. 1, Kürt. - 2. Zászló. - 3. Sátor. - 4. Poggyász. V. Fegyelem, vitézség. 1. A fegyelem fentartása. - 2. A fegyelem megsértése. - 3. Demoralisatio. - 4. A vitézség példái. VI. Hadászat, Harczászat. - a) Stratégia. 1. Stratégiai intézkedések egyes esetekben. - 2. Általános érvényű intézkedések. - 3. A várrendszer. - 4. A várak névjegyzéke. - 5. Nyilatkozatok kőből épült várainkról. - 6. Kőből épült várak. 1. Pozsony. - 2. Zimony. - 3. Mosony és Ovár. - 4. Várad. - 5. Esztergom. - 6. Székesfehérvár. - 7. Intézkedés a várak körül. - 8. A várak alkotását illető fejedelmi buzgalom. - 9. Rabló-várak. - b) Tactica. 1. Tábori élet. - 2. Tábori ájtatosság. - 3. Borozás a táborban. - 4. Vezénylet és fővezérség. - 5. Hadút. - 6. Az 1241-ki muhii tábor rajza. - 7. Hadi kémség - 8. Hadi cselek. - 9. Tábori őrsök. - 10. Elővéd. - 11. Csatarend. - 12. Harczrabuzdítás. - 13. Harczrivalgás. - 14. Várvivás. - 15 Hadászati és harczászati hibák. 1. A Szerémségben 1167. jul. 8. - 2. A Morvánál 1260. jul. 13. - 3. A Sajónál 1241. april. a) Stratégiai hibák. - b) Tacticai hibák. - c) Ezek okai. VII. Háborúk. - 1. A sok háború föoka. - 2. A háborúk befolyása a culturára. - 3. A kül- és belháborúk, ezek iránya, a győzelmek és vereségek összegezése. - 4. Nagyobb veszteségek kül- és belháborúkban. - 5. A magyarok kegyetlenkedéssel nem viseltek háborút. - A hadügy méltatása 310-369
IX. Pénzügy.
A tárgy fontossága és irodalma, - 1. Schwartner a kir. háztartás történetéről. - 2. Pray, Fessler, Fejér, egy névtelen, Bartal, Szalay L., Hajnik, Krajner, Thallóczy, Vajda és Szalai J. kísérletei. A kir. háztartás általában. - 1. Az irók nézete a bona coronalia és fiscalia közötti különbségről. - 2. Nem állam, hanem csak kir. udvari háztartásról lehet szó. - 3. A kir. ügyész a király javainak képviselője. - 4. A közjavak és jövedelmekre, mint a kir. tulajdonára vonatkozó kifejezések a törvényekben és okmányokban. - 5. Az Árpádok háztartása pénz- és termény-gazdaságból állott. - 6. A közjövedelmek bősége. - 7. A pénzügyi állapot ismertetésének nehézségei -
a) általános kifejezések különös közterhek jelölésére, - b) barbár és átvitt értelmű szavak, - c) mutatvány a közterhek műszavaiból, - d) a kezelésről minden tudósítás hiányzik. - 8. A közjövedelmek kimutatása III. Béla korából. 369-374
A) Jövedelmek.
I. Királyi uradalmak. - 1. Állami birtokok és ezek sajátságai. - 2. A királyok tulajdon ingatlan jószágai. - 3. Ezekből folytonos adományozások. - 4. A kir. berezegek uradalmai. - 5. A királynék külön jószágai. - 6. A királyi ház javainak bitorlása. II. Várjószágok. - 1. Ezek terjedelme. - 2. Az elidegenítést tiltó törvények megsértése. - 3. A visszaélés orvoslása. - 4. A várispánságok jövedelmei általában. - 5. A várjószágok bevételei részletesen. III. Sójövedék. - 1. Királyi haszonvételek általában. - 2. A sóregale fennállása. - 3. A sójövedelem III. Béla kimutatásában. - 4. Ajándékozások e jövedelemből, és pedig sóban. - 5. Erről az 1233 egyezmény káros hatása. - 6. Sóvám-adományozás. - 7. A sóár elidegenítése IV. Bányajövedék. - 1. A nemes érczbányák müvelése kezdetben regáljog volt-e? - 2. A XIII. sz.-ban magánosok csak kir. engedélylyel müvelliettek érczbányákat. - 3. Jövedelem bányabérben s hányadban. - 4. E jövedelem része elidegeníttetett. V. Vám és harminczad. - 1. A vám regáljog, - 2. A jövedelem harmada a várispánoké. - 3. Nagy jövedelem a vámokból. - 4. Vámok kir. engedélylyel állíthatók. - 5. Vámjegyzékek. - 6. A
közjövedelmek egyik főforrása a vám. - 7. A piaczi vám is regáljog. - 8. E jövedelem csökkentésének tényezői : jelesen az egyházi tized. - 9. Fölmentések az egész vámtól. - 10. Félvám-mentességek. - 11. Vámok elajándékozása. - 12. Ajándékozások közczélokra. - 13. A harminczad mennyisége. - 14. A királynék külön harminczad jövedelmei. - 15. E jövedelem elengedése és elidegenítése. VI. Pénzverési regále. - 1. Az éremverés kir. jog. - 2. E jövedék a legnagyobb. - 3. Neve lucrum monetae vagy camerae. - 4. Használtatott széles és szoros értelemben. - 5. E jövedék keletkezésének ideje. - 6. A fém beváltásból származható nyeremény. - 7. Okmányi és törvényi határozatok a lucrum camerae mennyiségéről. - 8. E jövedék beszedési ideje és módja. - 9. E terhet minden honlakos viselte. - 10. Mentesítések törvény és kiváltság által. - 11. Pénzutánzás és hamisítás. VII. Háromlás. - 1. Magszakadás, hűtlenség és más bűnök czimén. - 2. A kormányzat utat nyit a kincstárnak urafogyott vagyon öröklésére. - 3. Közönséges bűnökért jószágkobzást rendelő törvények. - 4. Elitéltek jószágait a kir. magának megtarthatja. - 3. Hűtlenség miatti jószágkobzások példái. VIII. Díjak. Birságok. Kobzások. - 1. A királyok szedtek birói díjakat. - 2. Kir. kanczelláriai díjak. - 3. Bűntényekre szabott bírságok. - 4. Ezekről István, László és Kálmán törvényei. - 5. A kir. kiváltságok megsértőire szabott bírságok. - 6. Önkényes kobzások. IX. Beszállás. - 1. A király, főemberek és ezek kíséretének ingyen ellátása szállással és élelmi szerekkel. - 2. Törvény tiltotta az erőszakos beszállást. - 3. A visszaélés fennállott törvény és
rendeletek ellen. - 4. Fejedelmek városokban szereztek ily élvezetet. X. Ajándék. - 1. E jövedelem részletei III. Béla kimutatásában - 2. Az okmányokban kevés nyomai az ajándékozási kötelességnek. - 3. Mentességek az ajándékozástól. - 4. Írók véleménye e jövedelmi ág fontosságáról. XI. Lelt kincs. Bitangjószág. - 1. A lelt kincs a kir. jövedelmek egyik forrása. - 2. A gazdátlan rabszolgák és marhák a kir. kincstár hasznára fordíttattak XII. Jövedelmek az egyházi
jószágokból - 1. Szokás az időközi jövedelmeket a kir. kincstár számára szedni. - 2. Ezt tiltja rendelet, zsinat és törvény. - 3. Az egyházi jövedelmek igénylése veszély vagy nagy szükség idején. XIII. Hadi zsákmány. Sarcz - 1. A hadi zsákmányt aránylag ritkábban említik a kutfök. - 2. A hadi sarcz némi nyomai. XIV. A szabadok dénárai. - 1. Az adókhoz tartozó jövedelmek. - 2. Ki hozta be az adót Magyarországra? - 3. Kálmán szabályozta a szabadok dénárait. - 4. A XIII. századi törvények csökkentettek e jövedelmet. - 5. Példák e jövedelem elengedésére és elajándékozására. XV Földbér. - 1. A jövedelem neve az okmányokban census és terragium. - 2. A föld használatáért fizettetett. -
3. Mily kulcs szerint, s mennyi rovatott ki egy-egy adózóra? XVI. Városok adója. - 1. A földbéren kivül a kiváltságokban foglalt közterhek. - 2. Némely városok mentessége. - 3. A többség megrovatott adókkal. - 4. A városok az állam kiváló pénzügyi forrásáúl még nem szolgáltak. XVII. A dézma huszad a. - 1. Ezen adónak okmányi elsö nyoma. - 2. II. Endre visszaélése a dézma körül. - 3. E jövedelem részben elidegenítve. XVIII. Nyestbőradó. - 1. Ezen
adó eredete Kálmán korában. - 2. Fennállása nemcsak Sclavoniában, hanem Magyarországban és az erdélyi részeken is, - 3. Ajándékozások e jövedelemből. XIX. Csöböradó. - 1. Ezt a törvények a királynak biztosítják. - 2. Kivetési kulcs és arány, - 3. Elengedési és elajándékozási esetek. XX. Sertéstized. - 1. A jövedelem alapja. - 2. Részben elengedve és elajándékozva. XXI. A székelyek és románok ököradója. - 1. Három örvendetes alkalommal szedetett. - 2. Emlékek az
ököradóról. XXII. Ingyen közmunka. - 1. Ennek sok nemei. - 2. E nyomasztó közterhet a törvények kevéssé szabályozták. - 8. Fölmentések kir rendeletek által 4. Ingyen közmunkák kivetése. XXIII. Rendes gyűjtelek. - 1. Collecta széles és szoros értelemben. - 2. A gyüjtelék sok neme. - 3. A törvényhozás befolyása ez adónemre. - 4. Az adómentességet csak kir. kiváltság biztosítá. - 5. Collekták elajándékozva. XXIV. Rendkivüli gyüjtelék. - 1. Ennek ismertető jele. - Kirovása a kir. tetszésétől függött. - 3. A kivetésnek okai - 4. Szedettek pénzben és terményekben - 5. A nemesek is fizették az egész országra kivetett rendkivüli collectát - 6. Az egyházi jobbágyoknak elengedett és a püspököknek ajándékozott collecták. XXV. A melléktartományok jövedelmei - 1.A fennmaradt bizonyítványok elégtelensége. - 2. Az oklevelek tartalma. - A bevételek átnézete 374-419
B) Kiadások.
Előadási nehézségek.
I. Kir. udvar. - 1. Az országlóház családi kincsei. - 2. A kir. család tagjaira fordított javak és jövedelmek. - 3. A fejedelmek házasságai és leányai férjhezadásának költségei. - 4. Egyéb udvari költségek.
II. Egyház. - 1. Az államkiadások legnagyobb tétele az egyházak javadalmazása - 2. Ezen költségek főbb rovatai. - 3. Az egyházi személyek adómentessége. - 4. Az egyházak javadalmazása ütött az ingatlan közjavakban legnagyobb
csorbát. - - 5. Készpénzajándékozások egyházak számára. - 6. Engedély a kir. jövedelmeket maguknak szedni. - 7. Az állam adót fizet az egyháznak. - 8. Az egyházi jobbágyok adómentessége.
III. Közigazgatás. - 1. Magyarország nagy tisztviselői statusa. - 2. A tisztviselők ellátásának többféle módozata. - 3. Ezekről fennmaradt töredékes adatok. IV. Hadügy. - 1. Nagy hadügyi költségek. -2. A hadsereg állandó részének harczra készen tartása. - 3. A gyakori külháborúk költségei. V. Küldiplomatia. - 1. Költségek a külfejedelmek barátságának megszerzése czéljából. - 2. A követek kiadásainak nagysága és az állam által födözése. - 3. A követek megjutalmazása ingatlan jószágokkal.
VI. Rendkivüli kiadások. 419-430
C) Kezelés.
I. Pénzügyi közegek. - 1. Tárnokmester. -2. Kamara-ispánok. - 3. Várispánok. - - 4. Collectorok. - 5. Vámszedők -- 6. Sótisztek. - 7. Pénzváltók. - 8 Alattas közegek.
II. A pénzügyi tisztek utasításai. - 1. A tisztviselők viselkedéséről. - 2. Az utasítást áthágó tisztviselők súlyos büntetéssel fenyegetvék.
III. Az adószedés módja. A visszaélések. - 1. Az irgalmatlan adóbehajtás. - 2. Az adószedők föltétlen felelőssége a behajtásért. - 3. A közjövedelmeknek zsidó és izmaelita bérlői. - 4. A zsaroló adószedők és pénzváltók agyonveretnek. - 5. Az adózók tönkrejutása.
IV. Visszapillantás a kir. háztartásra. - 1. A nemzetnek csekély befolyása a pénzügyekre. - 2. Az Árpádok rosz gazdálkodása. - 3. A királyok többszöri pénzszorultsága. - 4. A pénzügyi közigazgatás az adózókat vagyonilag megrontotta 430- 439
X. Nemzetgazdaság.
a) Emeltyűk. - 1. A. bátorlét biztosítása. - 2. A károsítás és csalás elhárítása. - 3. Vám- és dézmaszedési visszaélések tiltása. - 4. Földmivelő jobbágyok és szolgák oltalmazása - 5. A belföldi városok és kereskedőknek nyújtott kedvezmények. - 6. Külföldi kereskedőknek biztosított előnyök. - 7. Gyarmatosítás.
b) Akadályok. - 1. A közbátorság elégtelensége és koronként teljes hiánya. - 2. Rabszolgaság. - 3. A közterhek súlyos volta. - 4. Éremforgalmi nehézségek. - 5. Az ország gyér lakossága. - 6. A törvényhozás meddősége. - 7. A kormány fonák intézkedései. - 8. Közlekedési eszközök roszasága vagy teljes hiánya. - 9. Elemi csapások. - 10. Mocsárok. - 11. A nemzet geniusa.
c) Mezei gazdaság és bányászat. - 1. Erdők. - 2. Szőlősök. - 3. Kertmívelés. - 4. Gabonatermesztés. - 5. Ingatlan jószágok árai. - 6. Állattenyésztés. - 7. Bányászat.
d) Müipar. - 1. Székhelyei és munkásai. - 2. Iparágak. - 3. Épületek. Faépületek. Kőépületek. Bazilikák és paloták. - 4. Fényűzési czikkek. Ékszerek. Finomabb kelmék.
e) Kereskedés. - 1. Hitel. - 2. Pénzforgalom. Az érmek jellege. Aranypénz hiánya. Ezüst érmek. Névtelen érmek. A vésők ügyetlensége. Pénzmérlegelés. A folyó pénz el nem fogadása. Idegen pénzek forgalma. Évenkénti pénzbecserélés. Pénzforgalmi akadályok.
3. Vámok. - 4. Vásárok. - 5. Arúczikkek. - 6. Külkereskedés. - Külön vélemény a kiviteli, behozatali és átmeneti kereskedés mibenlétéről 439-480
XI. Szellemi míveltség.
A) Közoktatás. - Elemi iskolák.
Középiskolák : székesfejérvári, csanádi, zoborhegyi, kalocsai, győri székegyházi, esztergomi érsekegyházi, győri domokosi, budai", szepesi-, pozsonyi káptalani, tapolczai benczés - Felsőbb iskolák : pannonhalmi, esztergomi ágostai. - Egyetem. - Leánynevelő intézetek. - Zsidóiskolák. - A tanodák belszervezete. - A tanulás korlátozása. Tantárgyak : 1. latin nyelvtan, 2. ékesszólástan, 3. vitatkozástan, 4. számtan, 5. zenészet, 6. mértan, 7. csillagászat
- Orvostudományok. Alchymia. Tanárok hivatása és díjazása. A váradi, az esztergomi iskola szabályai. - Külföldi egyetemek látogatása Roma-, Bologna-, Padua-, Vicenza-, Páris-, Toledo- és Aleppóban.
B) Taneszközök, Könyvek. Könyvcensura.
C) Magyarnyelv. Irodalom. - A nyelv átalakulása. Új Írásjegyek. A nyelv az egyházban. A törvényhozásban és közigazgatásban. Az országnagyok udvaraiban. - Költészet. - Irodalom. (Magyar munka. Latin munkák. Hittudományiak. Történetiek. Jogiak).
D) Művészetek: építészet, szobrászat, festészet, ötvös- és egyéb kézmüvészet.
E) A tanúltság és míveltség elterjedése. Általában, A fejlődés emeltyűi. Az írás kelendősége. A papok képzésének gondozása. Buzgólkodás a tanügy körül. A fejlődés akadályai. A világi tisztviselőktől nem kívántatik elméleti
tanultság. Kevés tantárgy gyakorlati hasznú. A taneszközök ritkasága. A szolgák eltiltása a tanulástól. Az elméleti tudomány lenézése. - Tudós honfiak. Nevelők a kir. udvarban. Tamilt királyok. Orvosok. Tudorok. A magyar értelmiség zöme. - A míveltség fejlődésének méltatása . 480 - 513
XII. Egyház.
1. Rendszer. Uralkodó államvallás. Felekezetek. - Római katholikusok, óhitűek, izmaeliták, zsidók, pogányok, patarenok.
2. Egyházi kormány. Püspökségek - Egyházmegyék. Káptalanok. Kinevezés, beruházás, választás. Ellátás. Ingatlan jószágok. Dézma. A papság helyzete az államban.
3. A clerus nevelése. Az alsó papság. - Papnevelő intézetek hiánya Az alsó papság ellátása, magaviselete, nötlensége.
4. Szerzetek. Apáczák. - A benczések hivatása. Szerzetes rendek jegyzéke. Apáczamonostorok. Apáczák foglalkozásai. A szerzetesek ügyei szabályozása.
5. Istentisztelet. Közerkölcsiség. - Templomlátogatás. Vasárnapok és ünnepek megszentelése. Gyónás. Böjtök. A közerkölcsiség elleni vétkek üldözése 513-535
XIIL Küldiplomatia.
1. A külügyek legfőbb vezetése. - A király széles hatalma a külügyek körében. Ezekre a nemzet törvényhozása nem folyt be. A külügyekben megállapított szabályok hiánya. A királyok döntö befolyása a külügyekre.
2. Állami függetlenség. - A nemzet fenntartotta függetlenségét és területi uralmát. A kereszteshadak átbocsátása. Menekülök befogadása. A szomszéd államok ezt viszonozták.
3. Összeköttetés más államokkal, a) Általában vérrokonság, követküldés és fogadás, kötések : szerződések és szövetségek által. - b) Különösen: a viszonyok 1. A római sz szék. - 2. Németország. - 3. Csehország. - 4. Lengyelország. - 5. Oroszország. - 6. Görögország. - 7. Olaszország és a délkeleti tartományokhoz.
4. Az állam sérelmek orvoslása erőhatalommal. - Támadók többnyire a magyarok. Sokszor a szükség birja őket erre. Méltatlan támadások a magyarok ellen. Jogtalan háborúval a magyarok is terheltettek. Hadviselés szövetségesekkel. A háborúügy sikeres kezelése 535-558
Visszatekintés 558-559 Vissza
208

Kikiáltási ár:
12.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
12.500 Ft Licitek száma: 3