A tipográfus által dedikált példány. Első, számozott, bibliofil kiadás. Hungária Könyvek. No.: 13. sz.
A magyar nyomdászat 1848-1849. A Széchenyi Könyvtár megbízásából írta: Fitz József.
A kolofón oldalán a számozás alatt a tipográfus, Bródy-Maróti Dóra tollal beírt dedikációja olvasható: "Barátsággal - Bródy Dóra".
"A Hungária-Könyvek tizenharmadik kötete készült a Hungária-Nyomdában 1948-ban a magyar szabadságharc századik évfordulóján. Ebben az évben ünnepli a nyomda fennállásának hetvenötödik évfordulóját is. A szedés walbaum antikva. A képanyagot a Széchenyi-Könyvtár bocsátotta rendelkezésre. A klisék és a kötés a Hungária-Nyomdában készültek. Tipográfia: Bródy-Maróti Dóra". Ez a könyv 343. számú G. E. részére készült. (A számozást és a tulajdonos nevét kézzel írták be.)
Szövegközti, feliratos képekkel (rajzok, röplapok, plakátok, címlapok, lapfejek, stb.) és egy kihajtható, faximile melléklettel illusztrált, valamint névmutatóval, a kicsinyített hasonmások jegyzékével és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány évszámmal feliratozott címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, kiadói előzéklapokkal, hiánytalan, jó állapotban, feliratozott, a gerinc mentén sérült, amatőr módon javított, kiadói borítófedélben.
A szerző, Fitz József (Oravicabánya, 1888. március 31. – Budapest, 1964. szeptember 12.) magyar könyvtáros, nyomdászattörténész. Budapesten és több külföldi egyetemen tanult. 1913-ban bölcsészdoktori oklevelet, később a pécsi egyetemen magántanári képesítést szerzett. 1914-től a budapesti Egyetemi Könyvtár alkalmazottja, majd 1934-1945 között az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója volt. 1946-ban nyugdíjba vonult, de még évekig tevékenykedett szaktanácsadóként. Szakirodalmi munkássága igen jelentős, valamint a Nemzeti Bibliográfia újjászervezése is az ő nevéhez kötődik.
KICSINYÍTETT HASONMÁSAINK JEGYZÉKE
a) Képek
Landerer Lajos (Fametszet a Vasárnapi Ujságban) 8
Heckenast Gusztáv (Fénykép nyomán) 9
A népnek megmutatják a szabadsajtó első termékét (Kőnyomat) 33
Március 15 délután a pesti Városháza előtt (Fametszet a Képes Ujságban, 1848) 36
Farkas Károly a 12 pontot magyarázza Debrecenben (U. o.) 40
Kassa népgyűlése kitűzi a városházán a nemzeti lobogót (U. o.) 44
A magyar akadémia a sajtószabadságot használja (Kőnyomat a Charivariban) 103
Harc a kétfejű sassal (U. o.) 115
Buda ostroma (Kőnyomat a Fővezéri Kőnyomdából) 117
A Károly-kaszárnya, melyben a bankjegynyomda működött (Kőnyomat) 187
b) Röplapok
Petőfi: Nemzeti dal (Az első levonat március 15-én) 30-31
Röplap a március 15-i eseményekről 38
A pesti városi választmány jelentése március 15-én 38-39
Szabadság (Kolozsvári lap előfizetési felhívása 1849-ben) 153
c) Plakátok
Hírtközlő plakát az 1848 őszi eseményekről 63
Pesthez közel (Hírtközlő plakát Miskolcon 1849 ápr. 8) 183
d) Címlapok
Nemzeti dal Petőfitől (Kótacímlapok) 35, 72
Hatvani Gábor: Szabadsajtói Emlény. Debrecen, 1848 109
Kiss Antal: Szózat a néphez. H. n., 1848 109
Arany János: Murány ostroma. Pest, 1848 121
Garay János: Balatoni kagylók. Bp., 1848 121
Gyulai-Mentovich-Szász: Nemzeti színek. Kolozsvár, 1848, Barráné és Stein 123
Jenőfi (Szeberényi Lajos): Forradalmi szikrák. Pest, 1848, Magyar Mihály 123
Vahot Imre (szerk.): Politikai, történeti és szépirodalmi almanach. Bp., 1848, Kozma Vazulnál 125
Boross Mihály: Politikai kis káté. Pest, 1848, Emich 125
Szilágyi Sándor: Bécs-Pest-Kolozsvári forradalom: Kolozsvár, 1848, Tilsch 127
Birányi Akos: Pesti forradalom. Pest, 1848, Trattner-Károlyi 127
Zerffi Gusztáv: Martius 15-dike 1848 Pesten 129
Kléh István: A pesti forradalom története. Pest, 1848, Beimel 129
Táncsics Mihály: Nép szava Isten szava. Bp., 1848, Szerző ny. 131
Birányi Ákos: Köztársasági káté. Pest, 1848, Magyar Mihály 131
Herczeg Viktor: Forradalmi káté. Pest, 1848, Emich 132
Általános politicai polgár-ABC. Pest, 1848, Beimel 132
Ifj. Szacsvai Imre: Népkivánatok. Nagyvárad, 1848, Tichy 133
Robespierre beszéde az alkotványrul. Ford. Greguss Ákos. Szarvas, 1848, Réthy 133
Honderű, 1848,11. sz 143
Metternich! Buda, 1848, Egyetemi nyomda 173
Mihó László: Egyházi beszéd. Kecskemét, 1848, Sziládi 173
e) Lapfejek
Nemzeti Újság, 1848 márc. 16 137
Budapesti Hiradó, 1848 márc. 15 139
Jelenkor, 1848 márc. 16 139
Pesti Hirlap, 1848 márc. 16 141
Kossuth Hírlapja, 1. sz. 1848 júl. 1- 141
Képes Újság. Kassa, 1848 márc. 25 145
Mult és Jelen. Kolozsvár, 1848 márc. 24 145
Nép Barátja, 1. sz. 1848 jún. 4 147 Márczius Tizenötödike, 1. sz. 1848 márc. 19 147
Munkások Újsága, 1848 szept. 29 149
Alföldi Hirlap. Debrecen, 1. sz. 1848 júl. 2 151
Komáromi Lapok, 1849 júl. 13 157
j) Szövegrészlet
Csiki Gyutats. Csiksomlyó, 1849 július 159
g) Szükségpénz
Rozsnyói szükségpénz 195
Sárospataki, sátoraljaújhelyi és mádi szükségpénz 196