Csányi Károly/Birchbauer Károly: Az új országház

Csányi
Birchbauer
"Pátria" Irodalmi Vállalat és Nyomdai Részvény-Társaság (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 100 oldal
Méret: 31 cm x 24 cm

Budapest, 1902, "Pátria" Irodalmi Vállalat és Nyomdai Részvény-Társaság ("Pátria" Nyomdai R.-T., Bp.), 37 p. + [1] p. + [3] t. + 60 t., ill.

Első kiadás. Az új Országház. Írták: Csányi Károly és Birchbauer Károly.
A fényképfelvételeket készítette: Birchbauer Károly. Stróbl Alajos szoborművész Steindl Imrét ábrázoló szobrának fekete-fehér, hártyapapírral védett fotójával, számos szövegközti fekete-fehér képpel, 60 fekete-fehér, feliratos műmelléklettel és 3 fekete-fehér alaprajzzal illusztrált, valamint a szerzők bevezetésével kiegészített kötet. A címlap utáni első oldalon egy tollal beírt ajándékozási bejegyzés látható. Nyomtatta a "Pátria" Nyomdai R.-T. Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, beragasztott, fekete-fehér illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, mintás, kiadói előzéklapokkal, hiánytalan, átlagos állapotban.
Az egyik szerző, Csányi Károly (Győr, 1873. szeptember 7. – Budapest, 1955. december 30.) építész, művészettörténész, szakíró, műegyetemi tanár. A Budapesti Műegyetemen szerzett építészmérnöki diplomát. 1896-tól a műegyetemen Steindl Imre tanársegédje, illetve adjunktusa volt. 1902-től az Iparművészeti Múzeum igazgató-őreként (osztály-igazgatója) tevékenykedett, majd középkori művészetet és képzőművészet történetet tanított a műegyetemen, valamint Möller István után egy ideig ő vezette az ókori tanszéket is. 1944-ben nyugdíjba vonult, viszont 1949 októberéig még mint meghívott előadó működött. Steindl Imre mellett részt vett több műemlék restaurálási és felmérési munkájában is. 1910-ben a kiszombori Árpád-kori templomot bővítette. Az építészet- és iparművészet-történet több ágának kiváló művelője volt, aki számos, addig alig ismert középkori műemléket kutatott fel tanítványaival.

Ezeréves multunk emlékére emelt alkotások leghatalmasabbját- az uj országházat- immár befejezték. Ez az időpont a legalkalmasabb arra, hogy egy az épület művészi értékéhez és emlékszerüségéhez... Tovább

Ezeréves multunk emlékére emelt alkotások leghatalmasabbját- az uj országházat- immár befejezték. Ez az időpont a legalkalmasabb arra, hogy egy az épület művészi értékéhez és emlékszerüségéhez méltó monográfiát adjunk szaktársaink és az épület iránt érdeklődő művelt nagyközönség kezébe. Az ilyen monumentális alkotásnak, mintegy kiegészítő része, annak történetét, leirását, valamint lehetőleg minden részletét bemutató mű, mely által ez alkotásban felhalmozott művészi tudás közkincscsé válhatik. Ilyen művet igyekeztünk nyujtani és szerény tehetségünkhöz mérten iparkodtunk eme nehéz feladatot megvalósítani. Segítségünkre volt ebben a modern nyomtató és sokszorosító művészet, mely egyrészt a "Pátria" nyomdájából, másrészt Weinwurm Antal műterméből került ki. És hogy művünk teljes legyen, az uj országházat ismertető monografia élén bemutatjuk a nagy mű megalkotóját, Steindl Imre építőművészt, ki életének eme legnagyobb alkotásába művészi tudásának összességét rakta le. Vissza
068

Kikiáltási ár:
18.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
20.000 Ft Licitek száma: 5